EN

26.06.2023, 10:53 Wersja do druku

Gadu, gadu gadu z Dorotą Kolak, aktorką wybitną

Dorota Kolak należy do najlepszych polskich aktorek teatralnych i filmowych. To zdecydowanie pierwsza liga aktorska w naszym kraju i nie zmieni tej sytuacji fakt, że ona sama nie lubi tego określenia. A że nie wywołuje skandali, nie lubi ścianek i czerwonych dywanów, to nie bywa też „bohaterką” publikacji w plotkarskich portalach i czasopismach. Dobrze więc, że zgodziła się na zostanie bohaterką książki wydanej przez Prószyński Media „Skąd ja panią znam”. Pisze Krzysztof Krzak na blogu KTO - Kulturalne To i Owo.

fot. proj. Paweł Panczakiewicz/ mat. Prószyński i S-ka

Wspomniana książka ukazała się już jakiś czas temu, a dokładnie 25 października 2022 roku, ale warto po nią sięgnąć w dowolnym momencie, by poznać tę znakomitą aktorkę, znaną z kreacji w takich obrazach, jak "Jestem twój", "Chce się żyć", "Zabawa zabawa". Zawartość tej publikacji stanowią rozmowy Katarzyny Ostrowskiej prowadzone z artystką na przestrzeni kilkunastu lat w różnych miejscach i sytuacjach, przerywane niespodziewanymi i spodziewanymi okolicznościami spowodowanymi zajętością Doroty Kolak, a także… wybuchem pandemii. Z treści książki wynika, że obie panie znają się dość dobrze (są ze sobą na „ty”, co w przypadku tej aktorki nie jest dość powszechnym zjawiskiem), bywają u siebie (a przynajmniej Ostrowska bywała w domu państwa Michalskich) i wiedzą o sobie raczej sporo. Te okoliczności powodują, że mogą rozmawiać szczerze na różne tematy, bez szczególnych ograniczeń i pozy. Wydaje się, że właśnie szczerość wyznań Doroty Kolak jest ogromnym walorem publikacji „Skąd ja panią znam. Dorota Kolak w rozmowie z Katarzyną Ostrowską”. Czymś, co też jest fajne w tej książkowej rozmowie jest brak dążenia wywiadowanej osoby do bycia jakimś domorosłym „guru”, mędrcem, czy choćby tylko nauczycielem w tematach: życie, teatr, aktorstwo, o co – w przypadku osoby z takim doświadczenie – nietrudno. Dorota Kolak jawi się w tej rozmowie, a właściwie serii rozmów, jako osoba jak najbardziej „normalna”, borykająca się z różnymi sytuacjami zawodowo – życiowymi, mająca swoje upodobania, przemyślenia i odczucia. Nie pozbawiona jest też dystansu do swoich niekwestionowanych osiągnięć. A może to po prostu samoświadomość własnych dokonań artystycznych, autentycznych (czego dowodzą liczne nagrody za role teatralne i filmowe), a nie wydumanych, wymagających dorabiania wymyślonych historii, która to świadomość doprowadza ją do finałowego stwierdzenia „Jestem tam, gdzie być powinnam”?

Każdy z czterdziestu rozdziałów książki ma wiodący temat. Panie rozmawiają więc m.in. o profesorach krakowskiej PWST, nagrodach i nagrodzonych rolach (na przykład Marthy w „Kto się boi Wirginii Woolf?”), ale także tych nieudanych (szekspirowska Julia w kaliskim teatrze), o relacjach z reżyserami, o grze w serialach (w tym także o tym, który przyniósł jej pierwsze oznaki popularności – „Radiu Romans”), o Teatrze Wybrzeże, z którym aktorka jest związana od ponad czterech dekad, o malarstwie, muzyce, nauczaniu na Wydziale Wokalno – Aktorskim Akademii Muzycznej w Gdańsku, o idolach i wzorcach aktorki… Ale poza tematami dotyczącymi sztuki, są również te bardziej osobiste (przyziemne?), takie jak rodzinny dom i dom stworzony wraz z mężem (Igor Michalski, aktor, obecnie dyrektor Teatru Muzycznego w Gdyni) i córką (aktorka Katarzyna Z. Michalska występująca podobnie jak matka w gdańskim Teatrze Wybrzeże), o polityce i angażowaniu się w nią, o lekturach, o ulubionych miejscach na ziemi, o ciuchach i kolejkach w PRL-u, uzależnieniach i osobności, o empatii i potrzebie szaleństwa, dojrzałej kobiecości i… renowacji mebli jako pomyśle na czas po zakończeniu artystycznej aktywności. Sposób, w jaki to wszystko zostało powiedziane i zapisane sprawia, iż czytelnik ma wrażenie, jakby obcował z „kobietą z sąsiedztwa”, a nie wybitną, wszechstronną Aktorką.

Publikację uzupełniają liczne fotografie aktorki: czarno-białe, na wysokim poziomie artystycznym, pokazujące różne twarze Doroty Kolak. Jest także wkładka fotografii barwnych z rodzinnego archiwum aktorki i jej macierzystego teatru.

***

Dorota Kolak, Katarzyna A. Ostrowska: „Skąd ja panią znam. Dorota Kolak w rozmowie z Katarzyną Ostrowską”

Prószyński i S – ka

Warszawa 2022

Stron: 256

Tytuł oryginalny

Gadu, gadu gadu z Dorotą Kolak, aktorką wybitną

Źródło:

kulturalnetoiowo.blogspot.com
Link do źródła

Autor:

Krzysztof Krzak

Data publikacji oryginału:

24.06.2023