EN

30.01.2020, 14:00 Wersja do druku

Francja. Roman Polański dostał prestiżową nagrodę. Nagrodzono go francuskim Złotem Globem

Nagrody filmowe Lumieres to jedno z bardziej prestiżowych wyróżnień we Francji, często nazywa się je odpowiednikiem Złotych Globów. Wręcza je Académie des Lumières, składająca się z 200 dziennikarzy międzynarodowej prasy pracujących we Francji, by uczcić najlepsze francuskojęzyczne kino. W tym roku za najlepszego reżysera uznano Romana Polańskiego.

Roman Polański odebrał nagrodę Lumieres dla najlepszego reżysera - pokonał Jeremy'ego Clapina ("I Lost My Body"), Arnauda Desplechina ("Oh Mercy!"), Ladj Ly ("Nędznicy") i Celine Sciammę ("Portret kobiety w ogniu"). Najlepszym filmem minionego roku został obraz "Nędznicy" - francuski kandydat do Oscara nominowany w tej samej kategorii co "Boże Ciało". Ceremonia wręczenia nagród odbyła się w teatrze Olympia w Paryżu.

Roman Polański z prestiżową francuską nagrodą. Wcześniej był oskarżany o gwałt

"Oficer i szpieg", opowieść o Alfredzie Dreyfusie, francuskim oficerze pochodzenia żydowskiego, który w 1894 r. został oskarżony, a potem niesłusznie skazany za zdradę państwa, pojawiła się we francuskich kinach w atmosferze skandalu.

Francuska artystka Valentine Monnier na łamach "Le Parisien" oskarżyła Romana Polańskiego o gwałt, którego reżyser miał się dopuścić w 1975 roku. Kobieta miała wtedy 18 lat. Prawnik Herve Temime w imieniu reżysera odrzucił oskarżenia, ale w związku ze sprawą wywiady promujące "Oficera i szpiega" w ostatniej chwili odwołali aktorzy Jean Dujardin i Emmanuelle Seigner.

Tytuł oryginalny

Roman Polański dostał prestiżową nagrodę. Nagrodzono go francuskim Złotem Globem

Źródło:

„Gazeta Wyborcza” online

Wszystkie teksty Gazety Wyborczej od 1998 roku są dostępne w internetowym Archiwum Gazety Wyborczej - największej bazie tekstów w języku polskim w sieci. Skorzystaj z prenumeraty Gazety Wyborczej.

Autor:

jab, mko

Data publikacji oryginału:

29.01.2020