24.09.2021, 16:18 Wersja do druku

Francja. Jarosław Sellin złożył wieniec na grobie Cypriana Kamila Norwida w Montmorency

Inne aktualności

Wiceminister kultury, dziedzictwa narodowego i sportu Jarosław Sellin złożył kwiaty na grobie Cypriana Kamila Norwida na cmentarzu Les Champeaux w Montmorency w 200. rocznicę urodzin poety - poinformowano na Twitterze Ministerstwa Kultury, Dziedzictwa Narodowego i Sportu (MKDNiS).

Jak poinformowano na stronie MKDNiS, "wiceminister Sellin odwiedził też groby malarki Olgi Boznańskiej, uczestnika insurekcji kościuszkowskiej - Karola Otto Kniaziewicza, Adama Mickiewicza (pusty grób), jego syna Władysława i żony Celiny Mickiewiczowej, pisarza Juliana Ursyna Niemcewicza, malarza Józefa Pankiewicza, etnografa Bronisława Piłsudskiego, a także Naczelnego Wodza Polskich Sił Zbrojnych Kazimierza Sosnkowskiego".

Przypomniano, że "Cyprian Kamil Norwid zmarł 23 maja 1883 r. w przytułku - Domu św. Kazimierza w Paryżu. Został pochowany na cmentarzu w Ivry, jednak pięć lat po śmierci jego zwłoki zostały przeniesione na polski cmentarz w Montmorency i pogrzebane w zbiorowej mogile".

"Nagrobek C. K. Norwida składa się z kamiennej płyty i steli z medalionem autorstwa Kazimierza Węglewskiego", a "obiekt był poddawany konserwacji w 2007 r." - napisano.

Wyjaśniono, że "obecnie prace przy symbolicznym grobie poety prowadzi Instytut Polonika we współpracy z Towarzystwem Opieki nad Polskimi Zabytkami i Grobami Historycznymi we Francji". "Do tej pory w ramach prac wykonano m.in. usunięcia wtórnych zapraw, ciemnych nawarstwień z kamienia oraz medalionu, a także uzupełnienia ubytków. Nadal trwają prace właściwego uczytelnienia inskrypcji, które mają potrwać do 31 października" - czytamy na stronie MKDNiS.

Jak zaznaczono, "podparyski Cmentarz Les Champeaux w Montmorency jest dla Polski szczególnym miejscem, które zyskało miano Panteonu Polskiej Emigracji". "Znajdują się tu groby wielu znamienitych Polaków - polityków, działaczy społecznych, naukowców, ludzi kultury" - podkreślono.

Przypomniano, że "od 2019 r. Instytut Polonika we współpracy z Towarzystwem Opieki nad Polskimi Zabytkami i Grobami Historycznymi we Francji realizuje na miejscu projekt konserwatorski", a "corocznie pracami objętych jest kilka wybranych zabytków".

"W 2021 r., poza pracami przy grobie Cypriana Kamila Norwida, kontynuowane są prace konserwatorskie przy nagrobku rodziny Mickiewiczów. Trwa restauracja i konserwacja kamieni podstawy i płyty nakrywającej, wykonanych z wapienia, a także metalowego ogrodzenia zamocowanego w kamieniach podstawy" - napisano. "W najbliższym czasie konserwacja obejmie także nagrobek Franciszka Stępińskiego" - dodano w informacji na stronie MKDNiS.

Instytut Polonika przeznacza na prace na cmentarzu kwotę ok. 120 tys. zł rocznie.

Źródło:

PAP