EN

13.11.2020, 11:46 Wersja do druku

Emeryt na etacie

Liczba pracujących emerytów w kraju w ostatnich czterech latach wzrosła o 30 proc. Pod koniec ubiegłego roku pracowało ich 742 tys., czyli 13 proc. z 5,5 mln osób, którym ZUS wypłaca co miesiąc emeryturę - pisze Małgorzata Pytkowska w Tygodniku Zamojskim.

Z danych Zakładu wynika, że wśród pracujących emerytów prawie 40 proc. to osoby zatrudnione na umowę o pracę. Prowadzący własną działalność to 29,2 proc., a osoby na umowie-zleceniu – 25,8 proc.
Na emeryturze pracują głównie kobiety (56 proc.), aktywni panowie to tylko 44 proc. Średni wiek pracujących emerytek to 65 lat i trzy miesiące, czyli jest o ponad pięć lat wyższy od ustawowego wieku emerytalnego. Średni wiek dorabiających na emeryturze panów to 67 lat i trzy miesiące, wyższy od ustawowego o przeszło 2 lata.
Praca bardziej się opłaca
Według ekspertów na większą aktywność zawodową emerytów ma wpływ wiele czynników. Pierwszym jest to, że nie są oni zadowoleni z wysokości otrzymywanej emerytury w stosunku do dotychczasowych zarobków.
Jeśli jest to możliwe nadal pracują u dotychczasowego pracodawcy, bo wiedzą, że każdy dodatkowy rok pracy na etacie - nawet na emeryturze - oznacza, że za jakiś czas ich świadczenie wzrośnie. Jest tak dzięki temu, że od pensji wypłacanej pracującym na etacie emerytom pobierane są składki emerytalne, mające wpływ na ostateczną wysokość emerytury.
Niektórzy pracodawcy zdają sobie sprawę, że dla pracownika, który przepracował wiele lat w jednym miejscu, przejście na emeryturę z dnia na dzień jest trudne. Dlatego tak jak np. w Urzędzie Miejskim w Józefowie jeszcze przez pół roku takie osoby mogą pracować.
Władysław Sitarz z UM w Józefowie w tym roku przeszedł na emeryturę. Jak mówi, jeszcze trochę pracuje na pół etatu. Burmistrz chce, żeby przejście na emeryturę było łagodniejszym przeżyciem, by pracownik oswoił się z tą zmianą w swoim życiu.
Pracodawcy ich doceniają
Polacy również żyją coraz dłużej. W danych GUS wynika, że w 2019 r. średni wiek życia mężczyzn w Polsce wynosił 74 lata i 1 miesiąc, a kobiet 81 lat i 8 miesięcy. W porównaniu do 1990 r. było to więcej o 7,9 i 6,6 roku. W naszym kraju mężczyźni żyją krócej niż kobiety. I tak w 2019 r. różnica między średnią długością życia mężczyzn i kobiet wynosiła aż 7,7 r. Do tego obecni 60-latkowie cieszą się nieporównywalnie lepszym zdrowiem niż ich dziadkowie.
W ostatnich latach zmieniło się też podejście pracodawców do tej grupy zawodowej. Coraz częściej doceniają wiedzę i doświadczenie starszych pracowników. Chętnie też ich zatrudniają. Nieczęsto trafiają się tacy zawodowcy jak znani aktorzy warszawskich teatrów Stefan Szmidt (grał m.in. w filmie „Hubal") i Alicja Jachiewicz-Szmidt (znana z „Królowej Bony"), którzy od lat dzielą się swoją wiedzą z młodzieżą prowadząc zajęcia teatralne. Pracują  na 1/4 etatu w Biłgorajskim Centrum Kultury. Z inicjatywy Stefana Szmidta powstała Scena Amatora Biłgorajskiego Centrum Kultury. Premierą inaugurującą jej działalność była komedia „Ożenek" Mikołaj Gogola, która zrobiła furorę wśród mieszkańców. W repertuarze Sceny Amatora BCK znalazło się kilka innych znanych i lubianych pozycji teatru repertuarowego m.in. „Damy i Huzary" oraz „Zemsta" Aleksandra Fredry.
Próby do spektakli odbywają się pod reżyserskim okiem Stefana Szmidta. Obsadę stanowią mieszkańcy Biłgoraja i okolic - w różnym wieku i różnych profesji, których łączy zamiłowanie do teatru. Kilkoro uczniów Alicji Jachiewicz-Szmidt studiuje w szkołach teatralnych bądź już z dyplomami sięga po sukces w filmie i na scenie (m.in. Karolina Gorczyca, Robert Kuraś).
Na pół etatu w BCK zatrudniona jest Anna Iskra, która prowadzi Grupę Folklorystyczną „Pokolenia". Na 3/4 etatu w BCK pracuje Czesław Pachuta prowadzący Big Band. Członków grupy łączy miłość do muzyki. Grają głównie muzykę rozrywkową m.in. swing i pop. Z kolei Jerzy Różański zatrudniony na 1/8 etatu prowadzi zajęcia wokalne z seniorami.
Jak mówi Stanisław Kowalczyk, dyrektor Biłgorajskiego Centrum Kultury, emeryci ci znają się od wielu lat i większość z nich od dawna związana jest z BCK. Mają sporo wolnego czasu, a w tym co robią odnajdują pasję.


Zaloguj się i czytaj dalej za darmo

Zalogowani użytkownicy mają nieograniczony dostęp do wszystkich artykułów na e-teatrze.

Nie masz jeszcze konta? Zarejestruj się.

Tytuł oryginalny

Emeryt na etacie

Źródło:

Tygodnik Zamojski nr 45/10.11

Autor:

Małgorzata Pytkowska

Data publikacji oryginału:

13.11.2020