EN
29.03.2022, 11:29 Wersja do druku

Elbląg. Wojna w Ukrainie. „DZIECI” pod teatrem

Inne aktualności

"Umieśćmy przed każdym teatrem w Polsce i na świecie napis ДЕТИ. Niech ten napis-okrzyk niesie się przez świat: ДЕТИ ДЕТИ ДЕТИ" - brzmi fragment orędzia napisany przez Monikę Strzępkę i Dramatyczny Kolektyw na Międzynarodowy Dzień Teatru.

Przy Teatrze im. Aleksandra Sewruka w Elblągu 25 marca pojawił się napis "DZIECI", gest solidarności z Ukrainą, nawiązujący do ataku Rosji na teatr w Mariupolu, który był schronieniem dla setek mieszkańców miasta. Taki sam napis umieszczany jest przed wieloma teatrami w Polsce i Europie, m.in. na placu Defilad między Teatrem Dramatycznym a Teatrem Studio w Warszawie.

Zamieszczanie napisu to odpowiedź na Polskie Orędzie na Międzynarodowy Dzień Teatru, przypadający na 27 marca.

"Kiedy dziś myślimy »teatr«, przed naszymi oczami najpierw zjawia się obraz roztrzaskanego pociskami rakietowymi Donieckiego Regionalnego Teatru Dramatycznego w Mariupolu, z ogromnym napisem DZIECI na placu przed budynkiem. Obraz teatru-schronu, którego nie oszczędziło bestialstwo wywołanej przez Putina wojny" - czytamy we wstępie orędzia napisanego przez reżyserkę Monikę Strzępkę i Dramatyczny Kolektyw w składzie: Agata Adamiecka, Małgorzata Błasińska, Jagoda Dutkiewicz, Monika Dziekan, Dorota Kowalkowska.

Zaloguj się i czytaj dalej za darmo

Zalogowani użytkownicy mają nieograniczony dostęp do wszystkich artykułów na e-teatrze.

Nie masz jeszcze konta? Zarejestruj się.

Tytuł oryginalny

Wojna w Ukrainie. "DZIECI" pod elbląskim teatrem

Źródło:

„Gazeta Wyborcza - Elbląg” online

Link do źródła

Wszystkie teksty Gazety Wyborczej od 1998 roku są dostępne w internetowym Archiwum Gazety Wyborczej - największej bazie tekstów w języku polskim w sieci. Skorzystaj z prenumeraty Gazety Wyborczej.

Autor:

Adrianna Kuzko

Data publikacji oryginału:

28.03.2022

Wątki tematyczne