EN
8.04.2022, 09:46 Wersja do druku

Częstochowa. Teresa Dzielska z nominacją

Urząd marszałkowski ogłosił nominacje do tegorocznych nagród za szczególne osiągnięcia w dziedzinie sztuki teatralnej. Na Złotą Maskę w kategorii aktorstwo za rolę kobiecą w spektaklach dramatycznych szansę ma Teresa Dzielska z Teatru im. Adama Mickiewicza w Częstochowie. Doceniono jej kreację w „Strefie zero" w reżyserii  Andre Hübnera-Ochodlo.

fot. Piotr Dłubak / mat. teatru

Premiera spektaklu odbyła się 11 września 2021 r. Wybór 20. rocznicy zamachu na nowojorskie wieże World Trade Center nie był przypadkowy - to wydarzenie jest istotnym elementem tego, co się dzieje między dwojgiem bohaterów. Teresie Dzielskiej na scenie partneruje Adam Machalica, oboje stworzyli porywające kreacje. Kto jeszcze nie widział „Strefy zero", może ją zobaczyć w częstochowskim teatrze 8 i 30 maja.

Teresa Dzielska jest absolwentką Państwowej Wyższej Szkoły Teatralnej w Krakowie. Z częstochowską sceną związała się w 2002 r. Grała w wielu filmach i serialach. Była już nominowana do Złotej Maski za rolę Nataszy w „Trzech siostrach" w reżyserii Julii Wernio oraz Magdy w „Pierwszym razie" w reżyserii Tomasza Mana.

Obecna nominacja jest, niestety, jedyną dla częstochowskich twórców w tegorocznej edycji Nagród Teatralnych „Złote Masła" (istnieją one od 1967 r.). Zresztą w ostatnich latach nasi twórcy nie mieli szczęścia do tych nagród. Jako ostatni Złote Maski odebrali: za 2014 r. Michał Kula - w kategorii aktorskiej - za dwie role: Szmuela Sprola w spektaklu „Sprzedawcy gumek" w reżyserii Andrzeja Bartnikowskiego oraz Grabarza w „Hamlecie" w reżyserii Andre Hübnera-Ochodlo za 2015 r. Włodzimierz Kuca - w kategorii „nagroda specjalna" - za reżyserię, choreografię i scenografię spektaklu „Orfeusz" oraz za autorską koncepcję Częstochowskiego Teatru Tańca.

Tytuł oryginalny

Teresa Dzielska z nominacją

Źródło:

„Gazeta Wyborcza - Częstochowa” nr 81

Wszystkie teksty Gazety Wyborczej od 1998 roku są dostępne w internetowym Archiwum Gazety Wyborczej - największej bazie tekstów w języku polskim w sieci. Skorzystaj z prenumeraty Gazety Wyborczej.

Autor:

Beata Strąk