EN
16.07.2020, 08:24 Wersja do druku

Częstochowa. Grają go, by ratować TfP

mat. teatru

Tydzień temu w teatralnym podwórku przy Al. NMP 2 można było zobaczyć spektakl "Uwolnić słowa. Miłość". Tym razem zagości tam monodram "3xTAK. Rudnicki". Teatr Wojtka Kowalskiego wystawi go 17 lipca o godz. 20.30 w ramach akcji "#ratujmy_TfP".

Akcja "#ratujmy_TfP" przypomina o tym, jak mocno pandemia koronawirusa odbiła się na branży kulturalnej. Obostrzenia i w efekcie zawieszona przez kilka miesięcy działalność sprawiły, że dziś kluby takie jak Scena TfP muszą mierzyć się z poważnymi problemami finansowymi i walczyć o przerwanie. Częstochowski klub mieszczący się w podwórku przy Al. NMP 2 jest nie tylko miejscem organizowania koncertów czy imprez, ale przede wszystkim siedzibą Teatru Wojtka Kowalskiego.
By zawalczyć o utrzymanie TfP, artysta wprowadził cykl plenerowych spektakli wystawianych w teatralnym podwórku. - Gramy do kapelusza. Całość zebranych funduszy zostanie przekazana na poczet długu z tytułu czynszu. Prosimy, bądźcie szczodrzy - informuje w facebookowej zapowiedzi wydarzenia.

Tydzień temu częstochowianie mieli okazję obejrzeć nagradzany spektakl "Uwolnić słowa. Miłość", teraz przyjdzie pora na nieco starszą propozycję Teatru Wojtka Kowalskiego, czyli monodram "3xTak. Rudnicki".

Zobaczcie spektakl, który przyniósł Kowalskiemu szereg nagród!

Powstał on na bazie trzech książek Rudnickiego: „3 xTak”, „Męka Kartoflana” i „Śmierć czeskiego psa”. - Rudnicki opisuje najbliższy krąg rzeczywistości, metodycznie krok po kroku, odrzucając na bok obyczajowe i estetyczne konwencje. Jego bohater jest z pozoru prostacki, sentymentalny i niezbyt wyrafinowany. Ale ta przeciętność nie wyklucza niezwykłości - czytamy w zapowiedzi.

"3xTak. Rudnicki" zagości w teatralnym podwórku w piątek, 17 lipca o godz. 20.30. Warto zaznaczyć, że monodram ma na swoim koncie liczne nagrody. Doceniono go m.in. pierwszą nagrodą na Festiwalu Sztuki Teatralnej w Rybniku czy Złotą Misą Borowiny podczas Biesiady Teatralnej w Horyńcu-Zdroju. Spektakl triumfował też np. na Festiwalu Małych Form "MOTYW" 2015 w Tychach oraz Festiwalu Teatrów Niewielkich w Lublinie 2015.

Tytuł oryginalny

W częstochowskim podwórku zobaczymy spektakl "3xTAK. Rudnicki". Grają go, by ratować TfP

Źródło:

Gazeta Wyborcza - Częstochowa online
Link do źródła

Autor:

zs

Data publikacji oryginału:

16.07.2020