EN

26.10.2021, 15:23 Wersja do druku

Co nowego w radomskim teatrze. Małgorzata Potocka o nadchodzących premierach

W Teatrze Powszechnym w Radomiu szykuje się wiele premier, min. „Odloty", „Wstyd", „Duchy Sherlocka Holmesa", „Świętoszek" czy spektakl o Grecie Thunberg. Trwają też przygotowania do Międzynarodowego Festiwalu Gombrowiczowskiego, do którego zgłosili się już twórcy z dziewięciu krajów.

fot. mat teatru

ROZMOWA Z MAŁGORZATĄ POTOCKĄ

dyrektor Teatru Powszechnego w Radomiu

AMANDA GRZMIEL: Teatr Powszechny zaczął sezon z wysokiego C, mocnym spektaklem „Ostatni" na podstawie tekstu Maksyma Gorkiego, którego reżyserii podjął się Anton Malikov. Jakich premier możemy spodziewać się jeszcze w tym sezonie? MAŁGORZATA POTOCKA: Faktycznie spektakl „Ostatni" w reżyserii Antona Malikova to mocne uderzenie. Wyjątkowo oryginalna inscenizacja. Nowoczesna forma podkreśla wiecznie aktualne tematy, jakimi są demony w naszych duszach. Scenariusz sztuki napisał dramaturg Teatru Nowego w Poznaniu Michał Pabian. Próby do tego przedstawienia rozpoczęły się w lutym 2020 roku, niestety ze względu na pandemię musieliśmy je zawiesić i wróciliśmy do nich w sierpniu tego roku. Dzięki tej długiej przerwie i zdobyciu nowych doświadczeń ten tekst jest dziś bardziej aktualny, współczesny i bardzo potrzebny. Porusza problem przemocy i uzależnienia od niej zarówno samych oprawców, jak i ofiar. To bardzo mocne przedstawienie, które nie pozostawi widza obojętnym. Zadaje pytania, ale to widz sam musi na nie odpowiedzieć.

W tym sezonie czeka nas jeszcze kilka premierowych przedstawień. Już w najbliższych dniach na scenie kameralnej odbędzie się prapremiera spektaklu „Odloty" według scenariusza i w reżyserii Agnieszki Kołodyńskiej-Iglesias.

- 27 listopada na dużej scenie premiera przedstawienia „Wstyd" Marka Modzelewskiego w reżyserii Błażeja Peszka. To przedstawienie trzeba zobaczyć koniecznie! Reżyser wyszedł poza realność i stworzył świat pełen surrealistycznych scen, które w wyjątkowo mocny sposób charakteryzują nasze kompleksy i wady.

W grudniu zaprosimy państwa na spektakl sylwestrowy, komedię kryminalną z elementami science fiction. W nowym roku na scenie kameralnej planujemy prapremierę sztuki „Duchy Sherlocka Holmesa" według scenariusza Mateusza Pakuły i w reżyserii Pawła Świątka. Dużym wydarzeniem będzie premiera „Świętoszka" Moliera w reżyserii Jarosława Tumidajskiego, którego premierę planujemy na Dzień Teatru. Na Scenie Kotłownia planujemy realizację spektaklu o Grecie Thunberg w reżyserii Filipa Gieldona, a przed wakacjami zrealizujemy jeszcze przedstawienie dla dzieci.

Wielkimi krokami zbliża się XV Międzynarodowy Festiwal Gombrowiczowski. Został jeszcze rok, ale zapewne przygotowania trwają już w najlepsze?

- W czasie czternastej edygi festiwalu nawiązaliśmy współpracę z Ministerstwem Spraw Zagranicznych, które wspiera nasze międzynarodowe działania. MSZ rozesłało informację o naszym festiwalu do wszystkich Instytutów Polskich za granicą oraz do wszystkich polskich ambasad. Dzięki temu wiele zagranicznych teatrów zgłosiło się do udziału w XV MFG. Są to twórcy z Japonii, Wenezueli, Argentyny, Stanów Zjednoczonych, Francji, Grecji, Litwy, Czech, Uzbekistanu. Także zapowiada się prawdziwie międzynarodowy repertuar. De zagranicznych zespołów uda nam się zaprosić, to zależy od funduszy, jakie uda się nam pozyskać. Bardzo nam zależy na tej międzynarodowej randze wydarzenia, zwłaszcza po ostatniej edycji, kiedy przez pandemię wiele zagranicznych zespołów nie mogło do nas przyjechać. Ogromnie nas cieszy niesłabnące zainteresowanie twórczością i osobowością Witolda Gombrowicza zarówno w kraju, jak i poza jego granicami. Zawsze możemy liczyć na ogromne wsparcie i życzliwość pani Rity Gombrowicz. Kolejna edycja festiwalu już za rok!

Teatr to nie tylko spektakle. Powszechny organizuje debaty, czytania i spotkania. Co czeka nas w tym nowym sezonie?

- Dzięki uzyskanej dotagi od Ministerstwa Kultury, Dziedzictwa Narodowego i Sportu realizujemy projekt „XV Międzynarodowy Festiwal Gombrowiczowski - działania okołofestiwalowe". W ramach tego zadania organizujemy cykl „Czytamy Gombrowicza", aktorzy naszego teatru pod opieką znanych reżyserów filmowych i teatralnych czytają mniej znane teksty pisarza. Najbliższe spotkanie już 8 listopada na Scenie Kotłownia. Wstęp na czytania jest wolny, zapraszamy widzów w każdym wieku. 

Nasz teatr ze swoim motto „Powszechny-Obecny" wpisuje się w głos nowego pokolenia i stara się być teatrem aktualnym i otwartym na zmieniającą się rzeczywistość. Nasza oferta na nowy sezon artystyczny jest bardzo bogata i każdy może w niej znaleźć coś dla siebie. Z Warszawy jesteście u nas w godzinę. Warto spędzić z nami niezapomniany wieczór. Zapraszamy wszystkich do teatru! Oglądajcie nas na stronie www.teatr.radom.pl, na Facebooku i Instagramie. 

Tytuł oryginalny

Co nowego w radomskim teatrze Małgorzata Potocka o nadchodzących premierach

Źródło:

Gazeta Wyborcza nr 247/22-10-21

Wątki tematyczne