EN

3.09.2020, 07:58 Wersja do druku

Chorzów. Premiera „Zakonnicy w przebraniu” na początek sezonu Teatru Rozrywki

Inauguracyjny koncert Big Bandu Śląskiego i premiera „Zakonnicy w przebraniu” w reżyserii Michała Znanieckiego otworzą w najbliższych dniach nowy sezon Teatru Rozrywki w Chorzowie.

Pierwotnie premierę planowano na 3 kwietnia, ale plany pokrzyżowała pandemia. Odbędzie się 10 września.

- Jeszcze nam się nie zdarzyło pracować 9 miesięcy nad premierą, to najdłużej przygotowywana premiera w teatrze. Wszyscy nosimy ten spektakl w sobie od stycznia i już bardzo chcemy go pokazać – powiedziała podczas środowej konferencji prasowej w Chorzowie dyrektor Teatru Rozrywki Aleksandra Gajewska.

Widzowie pamiętają "Zakonnicę w przebraniu" dzięki filmowi z 1992 r. w reż. Emile Ardolino na podstawie scenariusza Josepha Howarda z brawurową rolą Whoopi Goldberg. W Chorzowie Deloris van Cartier – podrzędną szansonistkę, która musi ukrywać się w klasztorze, bo grozi jej śmierć z rąk gangsterów – zagra Paulina Magaj. Wystąpią również m.in. Maria Meyer, Wioletta Białk i Rafał Talarczyk.

- "Zakonnica w przebraniu" jest o wartościach – ważnych wartościach, które czasami ośmieszamy, które czasami trudno zrozumieć, jeśli ich nie podzielamy - powiedział podczas konferencji Michał Znaniecki.

- Myślę, że ten spektakl będzie bardzo potrzebną dzisiaj refleksją – potrzebną nie tylko po to, żeby się pośmiać i wzruszyć, ale właśnie dlatego, żeby pomyśleć i poczuć, po co jesteśmy na tym świecie, w relacjach ludzkich – dodał reżyser.

Jeszcze przed premierą, bo 6 września, odbędzie się natomiast inauguracyjny koncert nowego zespołu Teatru Rozrywki – Big Bandu Śląskiego. - To niezwykłe wydarzenie w naszym teatrze, ale nawiązujące do znakomitych tradycji, które mieliśmy przez trzydzieści kilka lat działalności Teatru Rozrywki, czyli powrót jazzu, koncertów bigbandowych. Cieszymy się, bo jest to nasz zespół – Big Band Śląski, sformowany niedawno przy Teatrze Rozrywki pod kierownictwem prof. Grzegorza Nagórskiego – powiedziała dyrektor Gajewska, przypominając, że w katowickiej Akademii Muzycznej od kilkudziesięciu lat działa Wydział Jazzu i Muzyki Rozrywkowej. - Aż się prosiło, żeby muzyka rozrywkowa, jazzowa miała miejsce na którejś z dużych scen i bardzo się cieszymy, że jest nią scena Teatru Rozrywki - podkreśliła.

Grzegorz Nagórski zapowiedział, że Big Band Śląski będzie grał muzykę mistrzów tego stylu, ale też nowe kompozycje. Chcemy zbudować pewien rodzaj brzmienia, poszerzać go, starać się wprowadzać nowe rzeczy - opowiadał.

Kolejne premiery w Teatrze Rozrywki to listopadowy koncert zaduszkowy i "Dzieła Wszystkie Szekspira (w nieco skróconej formie)" oraz grudniowa, jubileuszowa 25. Przebojowa Noc Sylwestrowa, do której widzowie teatru mogą sami typować swoje ulubione piosenki, prezentowane w ciągu minionego ćwierćwiecza na chorzowskiej scenie. 

Źródło:

PAP

Autor:

Anna Gumułka