EN
11.08.2022, 08:20 Wersja do druku

Chorzów. „Inteligenci” we wrześniu w Teatrze Rozrywki

4 września w Teatrze Rozrywki zobaczymy ”Inteligentów” w reż. Wojciecha Malajkata, gościnny spektakl sceny Spektaklove z Warszawy.

fot. Bartek Warzecha

„Inteligenci”, czyli sztuka Spektaklove - dramat przedstawiający na pozór szczęśliwą, poukładaną i liberalną rodzinę. Ale jak każda rodzina, ta także ma trupa w szafie. Marek Modzelewski za pomocą zaledwie czterech bohaterów zdołał pokazać największe demony polskiego społeczeństwa, takie jak: nietolerancja, zamknięcie na dialog, zatwardziałe tkwienie we własnych poglądach, przylepianie etykiet wszystkiemu i wszystkim oraz nieszczerość związkową.

Anna (Izabela Kuna / Anita Sokołowska) i Szczepan (Wojciech Malajkat) to inteligencka para, mają długi staż, wychowują razem dwóch synów. Są postępowymi rodzicami, a przynajmniej za takich się uważają. Kiedy w dniu uroczystości rodzinnej okazuje się, że starszy chłopak może mieć związek z pobiciem czarnoskórego kolegi, wychodzą na jaw sekrety i urazy skrywane przez lata.  Dawne romanse i niespełnione ambicje w podgrzanej atmosferze jednego dnia wypłyną na wierzch i już nie uda się ich zamieść pod dywan.

Autor sztuki Marek Modzelewski i reżyser Wojciech Malajkat sprawnie i z humorem opowiadają historię jednej rodziny, ale kontekst tej opowieści jest uniwersalny. To już nie tylko konflikt małżeński czy pokoleniowy, który toczy się w czterech ścianach wielu domów. 

Używamy stereotypów, żeby porządkować świat. Ktoś jest “lewakiem”, “prawakiem”, “narodowcem”, “wojującą feministką” a wszystkiemu i tak winni są “Żydzi, masoni i cykliści”.

Czy w świecie etykiet jest jeszcze miejsce na dialog? Jak wychowywać młode pokolenie? Jak wewnątrz rodziny zachować swoją tożsamość światopoglądową i nie oddalić się od siebie? Czy w podzielonym społeczeństwie potrafimy jeszcze śmiać się z samych siebie?

Wstrząsająca fabuła “Inteligentów” w intrygujący i momentami zabawny sposób dotyka ważnych tematów, o których chcielibyśmy rozmawiać, ale nie zawsze wiemy jak. Niezwykle aktualna sztuka, w doskonałej obsadzie zapewni widzom wieczór pełen wrażeń.


Autor: Marek Modzelewski

Reżyser: Wojciech Malajkat

Scenograf: Wojciech Stefaniak

Kostiumograf: Agata Stanula

Obsada:

Agata Kulesza / Magdalena Stużyńska

Izabela Kuna / Anita Sokołowska

Wojciech Malajkat

Maciej Łączyński / Maciej M. Tomaszewski 

Produkcja: Katarzyna Fukacz i Damian Słonina (Tito Productions), Spektaklove

Premiera: 17 września 2021

Mała Warszawa (scena Spektaklove)

 

Produkcja sztuki sfinansowana ze Wsparcia ze środków Funduszu Przeciwdziałania COVID-19 

Źródło:

Materiał nadesłany