Logo
Aktualności

Chełmno. Scena teatralna 11. edycji 9 Hills Festival

14.08.2026, 09:48 Wersja do druku

Scena teatralna 11. edycji 9 Hills Festival po raz kolejny udowodniła, że teatr może z powodzeniem wyjść poza tradycyjne ramy i zaistnieć w niezwykłej przestrzeni historycznego Chełmna. Centralnym miejscem prezentacji spektakli był kościół św. Ducha, który na czas festiwalu stał się wyjątkową sceną teatralną, tworząc niepowtarzalny dialog pomiędzy sztuką współczesną a historyczną architekturą miasta.

fot. Bartek Marchlewski

W kościele św. Ducha zaprezentowano spektakle Stowarzyszenia K.O.T. „Maria Skłodowska-Curie w mowie obronnej”, Jana Peszka „Scenariusz dla nieistniejącego, lecz możliwego aktora instrumentalnego”, Teatru Agrafka „Kropelka Chełmińska – Plusk” oraz Teatru Satyry Zielona Mrówa „Staś Straszydło i inni, czyli jak to niegrzecznym bywa źle”. Każde z przedstawień reprezentowało odmienny język teatralny, kierując uwagę widzów zarówno na kunszt aktorski, formę plastyczną, multimedia, jak i edukacyjny czy satyryczny wymiar teatru.

Szczególne wrażenie wywarł „Kwiat paproci” Teatru Latarnia, prezentowany w przestrzeni miasta. Spektakl opowiadał swoją historię w niezwykle malowniczy sposób, wykorzystując teatr cieni, przedmiotu oraz zaskakujące rozwiązania plastyczne. Wykorzystanie miejskiej przestrzeni jako elementu scenografii pozwoliło widzom spojrzeć na dobrze znane miejsca z zupełnie nowej perspektywy.

Dużym wydarzeniem artystycznym był również występ Jana Peszka, który w „Scenariuszu dla nieistniejącego, lecz możliwego aktora instrumentalnego” brawurowo wykorzystał przedmiot, nadając mu niemal status żywego partnera scenicznego. Niezwykła precyzja, energia i kunszt aktorski artysty spotkały się z entuzjastycznym przyjęciem publiczności.

Spektakl „Maria Skłodowska-Curie w mowie obronnej” zachwycił widzów przede wszystkim przemyślaną narracją oraz niezwykle precyzyjnie zrealizowanymi multimediami. Obraz, światło i dźwięk współtworzyły świat bohaterów, wzmacniając opowieść i pozwalając publiczności spojrzeć na postać wybitnej polskiej uczonej z nowej perspektywy.

Z myślą o najmłodszych widzach zaprezentowano „Kropelkę Chełmińską – Plusk” Teatru Agrafka – spektakl łączący prosty, atrakcyjny język teatralny z ważnym przekazem edukacyjnym dotyczącym wody, jej oszczędzania i ochrony przed zanieczyszczeniem. Przedstawienie spotkało się z dużym zainteresowaniem dzieci, pokazując, że teatr może być jednocześnie zabawą, przeżyciem artystycznym i skutecznym narzędziem edukacji.

W przestrzeni miasta publiczność mogła również zobaczyć „Mariage Fantastique” Theater Tol, „The Ratcatcher” AteliercuncheoN di Bergamo oraz widowisko „Ogniowa walizka” Kamila Żonglera. Szczególnym finałowym akcentem okazał się występ Kamila Żonglera, który dzięki brawurowym umiejętnościom, widowiskowej formie i niezwykle pozytywnej energii porwał publiczność i stworzył pełne emocji spotkanie artysty z widzami.

Tegoroczna scena teatralna przyciągnęła dużą i zróżnicowaną publiczność – od najmłodszych odbiorców po miłośników teatru poszukującego, eksperymentalnego i plenerowego. Różnorodność zaproszonych artystów i form teatralnych sprawiła, że każdy z widzów mógł znaleźć coś dla siebie. 11. edycja 9 Hills Festival po raz kolejny pokazała, że Chełmno jest doskonałą przestrzenią dla teatru – zarówno tego prezentowanego w wyjątkowych wnętrzach, jak i tego, który wychodzi bezpośrednio do mieszkańców i wchodzi w dialog z przestrzenią miasta.

Źródło:

Materiał nadesłany

Wątki tematyczne

Sprawdź także