W sobotę 3 października o godzinie 17, na scenie Opery Śląskiej, odbędzie się wyjątkowy koncert „Zarażeni dobrem - artyści i lekarze w podziękowaniu pracownikom ochrony zdrowia”.
Inne aktualności
- Warszawa. Dwie najbliższe premiery w Teatrze Ateneum 14.11.2024 17:40
- Warszawa. Premiera filmu „De Rerum Natura (Zew nieskończoności)” w CSW 14.11.2024 16:45
- Łódź. Rozpoczyna się VIII Festiwal Kryminału 14.11.2024 16:34
- Warszawa. „Najlepsze na 6.piętrze Koncerty Noworoczne” 14.11.2024 16:31
- Bytom. „Niesamowicie blisko” h.art company w Teatrze Rozbark 14.11.2024 16:21
- Warszawa. Przegląd filmów „Koterski. Życie w kadrze” 14.11.2024 16:16
- Warszawa. Premiera „Mahagonny – Ein Songspiel / Afterparty” w STUDIO – w grudniu 14.11.2024 15:58
- Warszawa. W styczniu premiera monodramu Przemysława Bluszcza w Ateneum 14.11.2024 15:41
- Warszawa. Wykład i pokaz teatru nō: spotkanie z aktorem Hashioką Kyutaro 14.11.2024 15:35
- Otrębusy. Nowe brzmienie tradycji. Sala Widowiskowa Zespołu „Mazowsze” otwarta na nowo z wyjątkowym dźwiękiem immersyjnym 14.11.2024 15:10
- Łódź. Ponad pięciuset śpiewających uczestniczyło w castingu do musicalu „Mamma Mia!” 14.11.2024 14:56
- Wielka Brytania. Znane są nominacje do londyńskich nagród literackich 14.11.2024 14:38
- Bydgoszcz. „Łączy nas (Młody) teatr!" – warsztaty z Pawłem Pasztą 14.11.2024 14:14
- Poznań. „Czas na teatr". Nagroda im. Maryny Miklaszewskiej i konferencja naukowa 14.11.2024 13:45
Chcąc wyrazić wdzięczność wszystkim pracownikom ochrony zdrowia za dotychczasową walkę z COVID-19, Artyści Opery Śląskiej na czele z dyrektorem Łukaszem Goikiem, Śląska Izba Lekarska oraz dr n. med. Wojciech Bichalski, meloman i przyjaciel Opery Śląskiej, który sam zmagał się z koronawirusem, wystąpili z inicjatywą organizacji specjalnego koncertu. Pomysł zrodził się już na przełomie kwietnia i maja, ale dopiero teraz można było go zrealizować.
- Podczas mojego pobytu w szpitalu w Tychach, byłem pod wrażeniem, jako pacjent i jako lekarz, obserwując pracę personelu. Ich życzliwość i profesjonalizm zasługuje na najwyższe uznanie. W tym czasie duże wsparcie otrzymałam także ze strony Łukasza Goika, dyrektora Opery Śląskiej. Jestem melomanem, od lat chodzę do opery, sztuka operowa jest mi szczególnie bliska. Stąd spontaniczny pomysł, który zrodził się pod wpływem tej rozmowy – podkreśla dr n. med. Wojciech Bichalski.
Medycy - to oni byli i nadal są na pierwszej linii frontu walki z koronawirusem. Często oddzieleni od rodzin, mierzący się z czasem, zmęczeniem i własnym lękiem. Nieustraszeni.
- Artyści Opery Śląskiej w ten najbliższy im sposób, z głębi swoich serc, chcą wyrazić wdzięczność w imieniu nas wszystkich. Dziękujemy za ten wyjątkowo trudny czas lockdownu, za trud, poświęcenie, determinację i odwagę w walce z koronawirusem, która wciąż trwa – mówi Łukasz Goik, dyrektor Opery Śląskiej. Podczas wydarzenia na scenie wystąpią m.in. Anna Borucka, Gabriela Gołaszewska, Andrzej Lampert, Stanislav Kuflyuk, Maciej Komandera oraz Balet, Chór i Orkiestra Opery Śląskiej pod dyrekcją Francka Chastrusse Colombiera. W trakcie koncertu lekarzom, pielęgniarkom, ratownikom medycznym, fizjoterapeutom, diagnostom laboratoryjnym i salowym – kilkudziesięciu pracownikom śląskich szpitali, którzy w szczególny sposób wyróżnili się w walce z pandemią, zostaną wręczone odznaczenia.
- Ludzie wobec zagrożenia zachowują się różne. Lekarze do właściwych postaw zobowiązani są podwójnie – zwykłą ludzką przyzwoitością i przyrzeczeniem lekarskim. Dlatego chcemy wyróżnić tych, którzy swoją postawą w dobie pandemii potwierdzili, że praca z chorym człowiekiem to nie tylko zawód, ale coś więcej – może w niektórych przypadkach powołanie, może misja. O tych wspaniałych ludziach, którzy są dla innych przykładem, trzeba mówić głośno - szczególnie w czasie wszechobecnego hejtu – tłumaczy prezes ORL, Tadeusz Urban.
Oprócz pracowników szpitali, Odznakę Honorową Ministra Zdrowia „Za Zasługi dla Ochrony Zdrowia”, za wsparcie i wyjątkowe zaangażowanie w walce z wirusem otrzymają marszałek województwa śląskiego Jakub Chełstowski i abp. Wiktor Skworc.
Medal Śląskiej Izby Lekarskiej trafi natomiast do Jurka Owsiaka, Dominiki Kulczyk i przedstawicieli KWK Piast-Ziemowit.
Jerzy Owsiak i Fundacja Wielka Orkiestra Świątecznej Pomocy do lipca 2020r. przekazała placówkom ochrony zdrowia w całym kraju sprzęt medyczny i środki ochrony indywidualnej o wartości 48,8 miliona złotych, pomogła 360 szpitalom, 416 DPS-om i prywatnym domom seniorów, 56 zakładom opiekuńczo-leczniczym i 23 hospicjom.
Dominika Kulczyk przekazała Fundacji Lekarze Lekarzom 20 mln zł., z tych funduszy zakupiono i sprowadzono milion masek chirurgicznych, półtora miliona masek FFP2 i 100 tys. kombinezonów, przyłbic oraz gogli.
Kopalnia Piast-Ziemowit pokrywając koszty wytworzenia i transportu płynu do dezynfekcji powierzchni, w czasie od marca do września 2020 r. przywiozła do Śląskiej Izby Lekarskiej około 12 tys. litrów odkażacza. Płyn przekazywano do szpitali i przychodni.
Wydarzenie zostało objęte Patronatem Honorowym Marszałka Województwa Śląskiego Jakuba Chełstowskiego i Prezydenta Bytomia Mariusza Wołosza.