EN

11.08.2021, 17:41 Wersja do druku

Bytom. "Short Stories. Powrót" w wykonaniu oryginalnego, pierwszego składu Śląskiego Teatru Tańca

mat. teatru

Latem 1991 roku odbyła się audycja do tworzonego przez Jacka Łumińskiego Śląskiego Teatru Tańca w Bytomiu, pierwszego w Polsce zawodowego teatru tańca współczesnego. Jednocześnie tworzyła się grupa młodych artystów z całej Polski, którzy stali się pierwszym składem zespołu. Sierpień 1991 to moment, który na zawsze zmienił życie zarówno artystów jak i historię tańca współczesnego w Polsce.

Short Stories. Powrót to wyjątkowe, kilkudniodowe wydarzenie dedykowane początkom historii Śląskiego Teatru Tańca. Po trzydziestu latach w Bytomiu spotkają się tancerki i tancerze pierwszego składu ŚTT – Anna Krysiak, Agnieszka Noster, Magdalena Sokołowska, Beata Wojciechowska, Wojciech Mochniej, Andrzej Morawiec, Mariusz Olszewski, Krzysztof Sołek, Grzegorz Urbańczyk, Marek Wasążnik oraz gościnnie Iwona Olszowska. Artyści przybędą do Bytomia, z Tel Avivu, Minneapolis, Los Angeles, Calgary, Katowic, Krakowa, Warszawy, Poznania i Gdańska. Będzie to nie tylko pierwsze od trzech dekad spotkanie w tym gronie, ale też wspólne próby i działanie sceniczne, którego punktem wyjścia jest spektakl Short Stories.

Tancerki i tancerze pierwszego składu w znakomitej większości nadal związani są ze sztuką tańca, choreografią i edukacją taneczną w Polsce, Europie Zachodniej, Kanadzie i USA. Zgodnie podkreślają, że doświadczenie zdobyte w ŚTT było dla nich fundamentalne i procentuje na wielu płaszczyznach życia społeczno-kulturalnego do dziś.

Projekt Short Stories. Powrót jest zaproszeniem artystów do twórczego spotkania ze spektaklem, nad którym zaczęli pracować jeszcze w 1991 roku. Interesujący był dla nas kontekst powstawania spektaklu Short Stories, w jaki sposób odbijało się w nim codzienne życie Bytomia obserwowane przez choreografa i tancerzy? Jak to dziś pamiętają?

Realizacja tego projektu jest możliwa dzięki udziałowi niezwykłych artystów, którzy wniosą swoją pamięć, doświadczenia i relacje. Choreograf spektaklu, Avi Kaiser, związany w tamtym czasie z Batsheva Dance Company i współpracujący z Susanne Linke, rozpoczął pracę z tancerzami w 1991, a oficjalna premiera odbyła się zimą 1992. Niebawem spektakl narodzi się na nowo.

Bytom na prawie tydzień stanie się centrum wydarzeń. Tworząc ramy spotkania pragniemy dać publiczności wiele okazji do rozmów z gośćmi. W Teatrze Rozbark odbywać się będą próby i masterclass oraz projekcja archiwalnych spektakli. W sobotę, po otwartej dla publiczności projekcji zaprosimy na rozmowę panelową wychodzącą od archiwalnych nagrań pierwszych premier teatru ze wszystkimi zaproszonymi gośćmi projektu.

Spotkanie performatywne Short Stories. Powrót w choreografii Avi Kaisera odbędzie się w niedzielę 29 sierpnia na dawnej scenie Śląskiego Teatru Tańca – obecnie Bytomskiego Centrum Kultury – Beceku. Rejestracja tego wydarzenia scenicznego zostanie udostępnione online we wrześniu 2021.

Spotkanie z publicznością po pokazie odbędzie się na scenie Bytomskiego Centrum Kultury. Mniej formalna, moderowana dyskusja z artystami wokół projektu odbędzie się wieczorem w Teatrze Rozbark.

Warsztaty mistrzowskie z artystami będą wyjątkową okazją do czerpania wiedzy od gości. Masterclass dla osób zawodowo zajmujących się tańcem i choreografią oraz dla studentów tańca odbędą się w Teatrze Rozbark.

Projekt jest hołdem złożonym Śląskiemu Teatrowi Tańca oraz pionierkom i pionierom polskiego tańca współczesnego. Śląski Teatr Tańca przez kolejne dekady stanowił istotny fundament dla sztuki tańca współczesnego w Polsce,

Projekt jest niejako wehikułem czasu, pretekstem do rozmów na temat ciała tancerza jako nieustannie aktualizowanego archiwum, oraz o tym jak doświadczenie pracy w tym niezwykłym zespole procentuje do dziś. O tym, czy taniec pozostaje pasją, czy jest sposobem na życie? Na ile choreografie sprzed trzydziestu lat angażują dzisiaj, czy pozwalają na włączanie kontekstu współczesności?

***

“Ciekawość indywidualnych decyzji i doświadczeń tancerzy związanych z początkami nowego teatru była inspiracją do powstania książki o pierwszych tancerzach Śląskiego Teatru Tańca, której wydanie planowane jest w 2022 roku. Przyjęcie perspektywy osób tańczących w zespole jest niezwykle cenne. Rozmowy z osobami, które w tamtym czasie zaczynali swoje kariery taneczne, pozwoliły ukazać początki Śląskiego Teatru Tańca na tle najważniejszych wydarzeń tamtego czasu, codziennej pracy z wybitnymi liderami i gośćmi rozwijającego się teatru w odniesieniu do aktualnych praktyk tańca i choreografii.

Wywiady przeprowadzone w minionym roku do książki uruchomiły w nas pragnienie twórczego spotkania artystów w relacji do tych pierwszych miesięcy funkcjonowania zespołu. W tle rozmów nieustannie pojawiał się Bytom wczesnych lat 90tych, zaskakująca wszystkich kopalnia inspiracji i nowych relacji.

Aleksandra Machnik, Sonia Nieśpiałowska

PROGRAM WYDARZEŃ SIERPIEŃ 2021

25 – 29 sierpnia / Teatr Rozbark

Próby do pokazuShort Stories. Powrót

28 sierpnia godz. 19:00 / Teatr Rozbark

Projekcja archiwalnych nagrań pierwszych choreografii Śląskiego Teatru Tańca oraz dyskusja panelowa z choreografami i tancerzami

27–28 sierpnia / Teatr Rozbark

masterclass z zaproszonymi artystami

29 sierpnia godz. 19:00 / Bytomskie Centrum Kultury – Becek

Pokaz Short Stories. Powrót

Po pokazie – spotkanie z publicznością

29 sierpnia / Teatr Rozbark

Dyskusja moderowana dot. Short Stories. Powrót

Wrzesień / kanał You Tube Teatru Rozbark

Pokaz rejestracji Short Stories. Powrót oraz spotkań z artystami

Projekt „Rekonstrukcja spektaklu pt.:”Short Stories" w wykonaniu oryginalnego pierwszego składu artystów ŚTT” jest finansowany ze środków Ministerstwa Kultury, Dziedzictwa Narodowego i Sportu

Operator programu MKIDN Taniec: Narodowy Instytut Muzyki I Tańca

Choreograf: Avi Kaiser

Artyści: Agnieszka Noster, Beata Wojciechowska, Anna Krysiak i Magdalena Sokołowska- Szczerba, Wojciech Mochniej, Andrzej Morawiec, Mariusz Olszewski, Krzysztof Sołek, Grzegorz Urbańczyk, Marek Wasążnik oraz gościnnie Iwona Olszowska

Producent: M for Culture Foundation

Kuratorki: Aleksandra Machnik, Sonia Nieśpiałowska

Partnerzy:Teatr Rozbark, Bytomskie Centrum Kultury - Becek, Ambasada Izreala

FB: M4C Foundation , @M4C.Foundation

Po 1990 r. kiedy Izrael i Polska odnowiły oficjalne relacje i odżyła współpraca artystyczna pomiędzy dwoma krajami, współpraca tancerza i choreografa, Aviego Kaisera ze Śląskim Teatrem Tańca była jednym z prekursorów tej wymiany. Dzięki niemu, nowoczesna i awangardowa scena tańca współczesnego z Izraela została przedstawiona polskiej publiczności. Przez ostatnich 30 lat Ambasada Izraela w Polsce była świadkiem, a niekiedy również patronem, wielu tanecznych polsko-izraelskich projektów. Projekt „Short Stories. Powrót” jest kolejnym ważnym przedsięwzięciem, pogłębiającym artystyczną więź i kontynuują międzynarodowy dialog na scenie tańca.

„Dofinansowano ze środków Ministra Kultury, Dziedzictwa Narodowego i Sportu pochodzących z Funduszu Promocji Kultury w ramach programu „Taniec”, realizowanego przez Narodowy Instytut Muzyki i Tańca”

Projekt “Kwerenda i napisanie książki Pierwszy skład o pierwszych tancerzach Śląskiego Teatru Tańca” Sonia Nieśpiałowska-Owczarek zrealizowała w ramach stypendium Ministra Kultury, Dziedzictwa Narodowego i Sportu (2020) Materiały z kwerendy i rozmowy z tancerzami zostały przekazane do biblioteki Instytutu Teatralnego im. Zbigniewa Raszewskiego

Źródło:

Materiał nadesłany

Wątki tematyczne