EN

23.08.2021, 10:22 Wersja do druku

Bytom. Nowy sezon artystyczny w Operze Śląskiej w Bytomiu

Operą Gaetana Donizettiego „Łucja z Lammermoor” zainaugurowany zostanie 77. sezon artystyczny Opery Śląskiej w Bytomiu. Na wrzesień zaplanowano premierę wydarzenia „Muzyczna awantura z happy endem, czyli Adam Snopek Stand-up przy fortepianie kontra Kameraliści Opery Śląskiej w Bytomiu” oraz operę komiczną „Napój miłosny” w ramach Nocy Teatrów Metropolii. W repertuarze nie zabranie również spektakli, których premiery odbyły się w minionym sezonie.

fot. Krzysztof

3 września bytomski teatr uroczyście zainauguruje 77. sezon artystyczny operą Gaetana Donizettiego „Łucja z Lammermoor”, która podczas lockdownu została zaprezentowana online, wówczas oglądało ją ponad 5 500 osób. Tymczasem już 3 i 5 września na żywo będzie można zobaczyć jedno z najbardziej znanych i lubianych dzieł Donizettiego. Intrygującą historię zilustrowaną przepiękną, pełną dramatyzmu muzyką. Spektakl opowiada o losach szkockich kochanków – Łucji
i Edgara. Mimo trwających waśni między ich rodami, młodzi zakochują się w sobie i zaręczają. Nie będzie im jednak dane zażyć małżeńskiego szczęścia. Jak skończy się ta historia? Odpowiedź poznacie wybierając się do Opery Śląskiej w Bytomiu.

Nieznane zakamarki, niedostępne na co dzień miejsca Opery Śląskiej zostaną odkryte podczas 11 Nocy Teatrów Metropolii, która odbędzie się w sobotę, 11 września. Z tej okazji bytomski teatr przygotował mnóstwo atrakcji m.in. warsztaty plastyczne, lekcje śpiewu, zajęcia baletowe dla dzieci oraz dorosłych. Publiczność w tym dniu będzie mogła zobaczyć operę komiczną „Napój miłosny” Gaetana Donizettiego. To jedyna okazja, żeby zobaczyć Operę Śląską w innej odsłonie! Przygotujcie się wiele niespodzianek!

W kolejny weekend, 17 września odbędzie się premiera wydarzenia „Muzyczna awantura
z happy endem, czyli Adam Snopek Stand-up przy fortepianie kontra Kameraliści Opery Śląskiej 
w Bytomiu”. Tego wieczoru zmierzą się przeciwniczki rywalizujące ze sobą od lat. W jednym narożniku stanie Muzyka Rozrywkowa wspierana przez Adama Snopka. W narożniku przeciwnym Muzyka Klasyczna, dopingowana przez Kameralistów Opery Śląskiej, kto wygra tę rywalizację? Na pewno finał będzie zaskakujący. To humorystyczne, temperamentne, pełne groteski show, ubogacone udziałem Tancerzy Baletu Opery Śląskiej.

We wrześniu bytomski teatr zaprezentuje również spektakle, których premiery odbyły się 
w poprzednim sezonie. 18 i 19 września będzie można zobaczyć operę „La Rondine” czyli „Jaskółkę” Giacomo Pucciniego. Spektakl jest koprodukcją z Meininger Staatstheater / Kulturstiftung Meiningen-Eisenach zrealizowaną w Niemczech w 2019 roku. Przedstawienie reżyserował Bruno Berger-Gorski 
i on także czuwał nad całokształtem bytomskiego widowiska. Jego myślą przewodnią jest oddanie znaczenia prawdziwej miłości, nie analizuje tylko treści opery, skupia się także na historii utworu 
i intrygującej biografii kompozytora. Natomiast 12 września w Operze Śląskiej oraz 21 września 
w Teatrze Śląskim w Katowicach będzie można zobaczyć balet na kanwie filmu Kazimierza Kutza „Sól ziemi czarnej” w reżyserii i choreografii Artura Żymełki. Spektakl tak jak film Kutza odnosi się do ważnych wydarzeń w historii Polski - powstań śląskich, toczonych w momencie formowania się Państwa Polskiego. Sceniczne przetworzenie filmu z pietyzmem odnosi się do pierwowzoru, uwypukla charakterystyczne dla Śląska siłę tradycji, więzów rodzinnych, stanowczość charakterów 
i głębię poczucia regionalnej tożsamości. Nowoczesny spektakl jest okazaniem szacunku minionym bohaterom oraz szansą na przywrócenie pamięci powstań i polskiej historii kolejnym pokoleniom. 

W repertuarze nie zabraknie również stałego cyklu „Opera blisko Ciebie: Porozmawiajmy o Operze”, czyli spotkań z operą, której tajemnicę i wszechstronny wymiar odkrywają osoby, dla których świat teatru operowego, to całe życie. Bohaterką wrześniowej wędrówki do wnętrza opery będzie solistka Opery Śląskiej, odtwórczyni tytułowej roli „Callas. Master Class” - Joanna Kściuczyk-Jędrusik. W tym roku spektakl ten otrzymał nominacje do Złotej Maski oraz Teatralnych Nagród Muzycznych im. Jana Kiepury. Spotkanie z Artystką odbędzie się w Sali Koncertowej im. A. Didura 19 września o g. 16.00. 

Serdecznie zapraszamy!

Więcej informacji na www.opera-slaska.pl

Źródło:

Materiał nadesłany