EN

20.08.2020, 15:23 Wersja do druku

Bytom. Inauguracja 76. sezonu Opery Śląskiej – premiera „Callas. Master Class” i jesienny repertuar

Opera Śląska  szykuje się do rozpoczęcia 76. sezonu artystycznego. Pierwsza premiera, spektakl teatralno-muzyczny „Callas. Master Class” w reżyserii Roberta Talarczyka, odbędzie się 5 września!

We wrześniowym i październikowym repertuarze na scenie Opery Śląskiej zobaczymy ulubione przez widzów opery i operetki m.in. „Napój miłosny" Gaetano Donizettiego (premiera 2019), „Zemstę nietoperza” (premiera 2020) i „Barona cygańskiego” Johanna Straussa syna, „Nabucco” Giuseppe Verdiego oraz dwie premiery. W sierpniu artyści Opery Śląskiej wezmą udział w widowisku teatralno-muzycznym Nie rzucim ziemi…",  z okazji 100. rocznicy wybuchu II powstania śląskiego. Widowisko zaplanowano na 22 sierpnia przy Kopcu Wyzwolenia w Piekarach Śląskich. Dzisiaj – 20 sierpnia- w mediach społecznościowych, zaprezentowane zostały pieśni powstańcze w wykonaniu Chóru Dziecięcego Opery Śląskiej.

PREMIERA

Inauguracja sezonu odbędzie się 5 września (sobota) o godzinie 18.00, premierą spektaklu „Callas. Master Class” w reżyserii Roberta Talarczyka. Tematem wiodącym sztuki, napisanej przez amerykańskiego dramaturga Terrence'a McNally'ego, są lekcje muzyki, których diwa udzielała pod koniec swojej kariery (1971-1972) w słynnej nowojorskiej Juilliard School. Na scenie pojawiają się uczniowie – śpiewacy operowi, którzy będą musieli skonfrontować swój talent z oceną kapryśnej primadonny. Z czasem, na pierwszy plan wysuwa się miłość Callas do muzyki, wspomnienia z jej bogatej kariery, przeplatane z wątkami prywatnymi. Jesteśmy świadkami życiowych wyborów artystki, jej całkowitego poświęcenia dla sztuki 
i konsekwencji trudnych decyzji. Jak podkreśla reżyser Robert Talarczyk - to nie jest jednak opowieść tylko o Marii Callas, nie tylko 
o operze, ale również o artystach i świecie, w jakim żyją.

Chciałbym, żeby widzowie wyszli z tego spektaklu z wiedzą, że bycie artystą to zarazem wyzwanie i boży dar, za który często trzeba zapłacić wysoką cenę – dodaje reżyser.Kostiumy do spektaklu stworzyła słynna polska projektantka, Gosia Baczyńska. W rolę Marii Callas wcieli się Joanna Kściuczyk-Jędrusik, a w obsadzie m.in. Gabriela Gołaszewska, Anna Wiśniewska-Schoppa, Maciej Komandera. Warto podkreślić, że do tej pory rolę Callas w sztuce McNally'ego prezentowanej w Polsce, kreowała jedynie Krystyna Janda. 

Szczegóły repertuaru: https://opera-slaska.pl/repertuar

Bilety na spektakle będzie można kupić od poniedziałku 24 sierpnia. 

Źródło:

Materiał nadesłany