EN

29.06.2021, 08:24 Wersja do druku

Bydgoszcz. Zmarła prof. Elżbieta Stengert z UKW, wieloletnia solistka Opery Nova

Prof. Elżbieta Stengert kierowała Katedrą Wokalistyki, Instrumentalistyki i Teorii Muzyki na Wydziale Edukacji Muzycznej Uniwersytetu Kazimierza Wielkiego w Bydgoszczy. Przez wiele lat była solistką Opery Nova.

fot. mat. UKW

O nagłej śmierci prof. Stengert poinformowali jej współpracownicy z Wydziału Edukacji Muzycznej UKW.  Elżbieta Stengert miała 63 lata. Z muzyczną Bydgoszczą związała się jeszcze w czasie swoich studiów na Wydziale Wokalnym Akademii Muzycznej w Poznaniu. Od 1984 r. zaczęła współpracę zarówno z Capellą Bydgostiensis, jak i z Operą Nova, której była solistką w latach 1984–2000. Śpiewała również partie sopranowe w dziełach oratoryjno-kantatowych w filharmoniach: Pomorskiej, Poznańskiej, Szczecińskiej, Zielonogórskiej, Koszalińskiej, Olsztyńskiej, Lubelskiej, Rzeszowskiej, Łódzkiej i Gdańskiej.

W swojej karierze artystycznej miała 30 ról w spektaklach nie tylko Opery Nova, ale też Teatru Wielkiego w Poznaniu, Teatru Wielkiego w Warszawie i Opery na Zamku w Szczecinie.

Prowadziła działalność dydaktyczną na UKW, a także w Akademii Muzycznej w Poznaniu. Współpracowała z Chórem Akademickim UMK w Toruniu, gdzie prowadziła zajęcia z emisji głosu i towarzyszyła chórowi w występach jako jego solistka.

Tytuł profesora sztuk muzycznych w dyscyplinie wokalistyka odebrała z rąk prezydenta w 2011 r. "Za swoje wybitne osiągnięcia artystyczne była kilkakrotnie nagradzana przez Rektora UKW. Poza tym wielokrotnie była uhonorowana nagrodami Prezydenta Bydgoszczy, Wojewody Bydgoskiego, Ministra Kultury i Sztuki oraz odznaczeniami resortowymi" – przypomina Wydział Edukacji Muzycznej UKW.

Tytuł oryginalny

Zmarła prof. Elżbieta Stengert z UKW. Muzyczna Bydgoszcz pogrążona w żałobie

Źródło:

„Gazeta Wyborcza - Bydgoszcz” online

Link do źródła

Wszystkie teksty Gazety Wyborczej od 1998 roku są dostępne w internetowym Archiwum Gazety Wyborczej - największej bazie tekstów w języku polskim w sieci. Skorzystaj z prenumeraty Gazety Wyborczej.

Autor:

kad