EN

8.11.2024, 14:51 Wersja do druku

Bydgoszcz. Trwa XXIII Festiwal Prapremier

W piątek, 8 listopada, rozpocznie się XXIII edycja Festiwalu Prapremier – Bydgoszcz odwiedzą najważniejsze nazwiska polskiego i światowego teatru. Tegoroczną edycję otworzy spektakl „ANGELA (a strange loop)” w reżyserii Susanne Kennedy, zaprezentowane zostaną także spektakle Mariny Otero, Katarzyny Kalwat, Anny Augustynowicz oraz dwie rumuńskie produkcje. Nie zabraknie również pokazów szkiców scenicznych pięciu finałowych tekstów AURORY. Nagrody Dramaturgicznej Miasta Bydgoszczy.

fot. mat. teatru

Susanne Kennedy to jedna z najważniejszych twórczyń teatru europejskiego, w swoich pracach przesuwa granice teatru, by zadać głębokie, czasami konfrontacyjne, pytania. Spektakl „ANGELA (a strange loop)” pokazywany był dotychczas na najważniejszych festiwalach teatralnych na świecie, między innymi na Avignon Festival, Wiener Festwochen, Festival d’Automne à Paris, Romaeuropa, czy Holland Festival, a już w listopadzie bydgoska publiczność będzie miała okazję zobaczyć go podczas XXIII edycji Festiwalu Prapremier.

„ANGELA (a strange loop)” to studium przypadku, przedstawiające co w dzisiejszych czasach oznacza być człowiekiem: jakie ślady pozostawiają w nas historia, więzi międzyludzkie i społeczeństwo. Spektakl otworzy tegoroczną edycję Festiwalu już 8 listopada o godzinie 19:00 w Bydgoskim Centrum Targowo-Wystawienniczym (ul. Gdańska 187).

10 listopada na Małej Scenie Teatru Polskiego w Bydgoszczy o godzinie 19:00 w ramach Sezonu Kulturalnego Rumunia–Polska 2024 - 2025 zaprezentowany zostanie rumuński spektakl „Syn” w reżyserii Bobiego Pricopa. Twórcy ukazując historię Nicolasa oraz jego rodziny, badają delikatny temat depresji wśród nastolatków i bólu, którego doświadczają bliskie im osoby. Sztuka autorstwa Floriana Zellera, na której podstawie powstał spektakl, została przeniesiona na deski wielu teatrów, a podczas 79. Międzynarodowego Festiwalu Filmowego w Wenecji odbyła się premiera jej filmowej adaptacji.

„Kill Me” w reżyserii argentyńskiej artystki multidyscyplinarnej, Mariny Otero, to kolejna z tegorocznych festiwalowych propozycji. Spektakl jest częścią niekończącego się projektu autorki zatytułowanego „Remember to Live”, w ramach którego pragnie tworzyć spektakle oparte o swoje doświadczenia aż do dnia swojej śmierci. W „Kill Me” Otero przywołuje na scenę czwórkę tancerzy oraz postać Niżyńskiego, by stworzyć spektakl o szaleństwie z miłości.

Otero zostały prezentowała swoje projekty między innymi w Singapurze, Danii, Belgii, Autrii, Grecji, Polsce, Peru, Kolumbii, Meksyku, Brazylii, Urugwaju i Argentynie. Prezentacja spektaklu w ramach Festiwalu Prapremier odbędzie się 12 listopada o godzinie 19:00 w Bydgoskim Centrum Targowo-Wystawienniczym.

Podczas Festiwalu Prapremier PROGRES/REGRES odbędzie się również pokaz wykładu performatywnego autorstwa Julii Holewińskiej, Radosława Dudy i Tomasza Szerszenia. „Wiele Końców Świata” to łączący tekst, video i muzykę zapis podróży do miejsc katastrof: do Fukuszimy, Hiroszimy, Auschwitz, Pompejów. Wykład zaprezentowany zostanie 13 listopada o godzinie 19:00 na Małej Scenie Teatru Polskiego w Bydgoszczy.

Już 14 listopada o godzinie 19:00 w Bydgoskim Centrum Targowo-Wystawienniczym odbędzie się pokaz spektaklu „Młody mężczyzna”. Przedstawienie w reżyserii Katarzyny Kalwat powstało na podstawie książki noblistki Annie Ernaux pod tytułem „Le jeune homme”. „Młody Mężczyzna” to rozpisany na dwoje aktorów spektakl o intymnej relacji pisarki z młodszym od niej o trzydzieści lat mężczyzną. Istotą spektaklu jest wyzwolony głos kobiety. Związek z młodszym partnerem staje się kluczem do przeżycia przeszłości na nowo, do odzyskania własnego ciała, historii i pamięci.

fot. mat. organizatora

Następnego dnia, 15 listopada, zaprezentowana zostanie sceniczna adaptacja kolejnej powieści francuskiego autora, tym razem będzie to „Kto Zabił Mojego Ojca?” autorstwa Édouarda Louisa. Spektakl w reżyserii Andrei Măjeri opowiada historię burzliwej relacji ojca i syna, naznaczonej takimi tematami, jak przynależność do społeczności, współczucie i toksyczna męskość. Pokaz odbędzie się o godzinie 19:00 na Małej Scenie TPB. Wydarzenie zorganizowane w ramach Sezonu Kulturalnego Rumunia–Polska 2024 - 2025.

Kolejnym punktem tegorocznego programu będzie bydgoski spektakl „ahat ilī. Siostra bogów” w reżyserii Anny Augustynowicz. Przestrzeń przedstawienia oparta jest o zapis mitu, stworzonego przez Olgę Tokarczuk. Mit o sumeryjskiej bogini Isztar, który pozwala spojrzeć na ludzką naturę, patrząc w oczy kolejnym postcywilizacjom, gdzie płeć i wiek przestaje mieć znaczenie, gdzie istotą dramatu staje się brak pożądania. Twórcy i twórczynie próbując zrozumieć dlaczego Inanna zeszła do podziemi, sięgają w głąb ludzkiej otchłani, tym samym pomagając przezwyciężyć lęk przed śmiercią. Spektakl zaprezentowany zostanie 17 listopada o godzinie 19:00 na Małej Scenie TPB.

Drugi tydzień Festiwalu, poświęcony zostanie prezentacji finałowych tekstów AURORY. Nagrody Dramaturgicznej Miasta Bydgoszczy, która zostanie wręczona już po raz czwarty. W tym roku do konkursu zgłoszonych zostało 268 tekstów z 19 krajów.

Jury, po ich przeczytaniu, jednogłośnie do finału zakwalifikowało sztuki: „Say hi to Abdo“ autorstwa Mikity Ilyinchyka (Białoruś), „Norman Freeman“ autorstwa Agnieszki Jelonek (Polska), „The F Word“ autorstwa Lejli Kalamujić (Bośnia i Hercegowina), „Where the Glowing Trees Are“ autorstwa Niny Plavanjac (Serbia), „Luter / Von Bora“ autorstwa Adriana Szafrańskiego (Polska).

Tydzień AURORY rozpocznie debata finalistów i finalistek, która odbędzie się 17 listopada o godzinie 17:00 na Foyer Małej Sceny TPB. Debatę poprowadzi Anna Jazgarska – literaturoznawczyni i krytyczka teatralna. Wszystkie sztuki finałowe zostaną zaprezentowane w formie szkiców scenicznych w dniach: 18-22 listopada. Po każdej z prezentacji zapraszamy na spotkanie z twórcami, które poprowadzi przez Tomasza Domagałę – krytyk teatralny i filmowy.

Laureata bądź laureatkę AURORY 2024 poznamy podczas uroczystej gali zamknięcia Festiwalu, która odbędzie się 23 listopada.

Festiwal Prapremier PROGRES/REGRES Bydgoszcz 2024 Kujawy/Pomorze: 8.11-23.11.2024

Bilety do nabycia w kasie Teatru Polskiego w Bydgoszczy czynnej od środy do piątku w godz. 14:00-18:00 a także na godzinę przed spektaklami ([email protected]; +48 52 339 78 18; +48 885 60 70 90) oraz poprzez stronę www.teatrpolski.pl (zakładka KUP BILET).

Źródło:

Materiał nadesłany

Wątki tematyczne