EN

30.08.2021, 11:26 Wersja do druku

Bydgoszcz. Wrześniowe propozycje Teatru Polskiego

Teatr Polski w Bydgoszczy nie zwalania tempa. Po wcześniejszym początku sezonu, we wrześniu zaplanował aż dwie premiery. Wśród wrześniowych propozycji pojawią się także spektakle, których premiery odbyły się pod koniec ostatniego sezonu.

fot. Magda Hueckel

„Twarzą w twarz” – pierwsza premiera sezonu

Wrześniowy afisz Teatru Polskiego w Bydgoszczy otworzy długo wyczekiwana premiera spektaklu „Twarzą w twarz” w reżyserii Mai Kleczewskiej.  Tekst sceniczny,  który oparty został na scenariuszach filmów Ingmara Bergmana, przygotowali reżyserka Maja Kleczewska i dramaturg Łukasz Chotkowski. Spektakl miał zostać zaprezentowany po raz pierwszy  27 marca, w ramach obchodów Międzynarodowego Dnia Teatru, jednak przedłużające się zamknięcie instytucji kultury sprawiło, że pierwsze pokazy zostały przeniesione na nowy sezon.

Bydgoska premiera spektaklu „Twarzą w twarz”  w reżyserii Mai Kleczewskiej odbędzie się  4 września (sobota) o godz.19.00, pokaz popremierowy zaplanowano na 5 września (niedziela), godz. 16.00. Warto przypomnieć, że bydgoska premiera będzie pierwszym pokazem z udziałem publiczności. 19 marca w Teatrze Powszechnym w Warszawie, który jest koproducentem spektaklu, odbył się pokaz zamknięty.

W bydgosko-warszawskiej koprodukcji, obok aktorów Teatru Polskiego w Bydgoszczy  - Damiana Kwiatkowskiego, Dagmary Mrowiec-Matuszak, Michała Surówki  i Małgorzaty Witkowskiej – wystąpią, dobrze znani bydgoskiej publiczności, aktorzy Teatru Powszechnego: Karolina Adamczyk, Aleksandra Bożek, Michał Jarmicki, Maria Robaszkiewicz, Mateusz Łasowski oraz Julian Świeżewski. Po prawie siedmioletniej przerwie, na bydgoską scenę powróci Piotr Stramowski (aktor Teatru Polskiego w Bydgoszczy w latach 2012-2014). Gościnnie w spektaklu wystąpią także Ezra Kos, Arkadiusz Pyć oraz Michalina Żemła.

fot. Natalia Kabanow

Powrót teatralnych nowości

We wrześniu na scenę Teatru Polskiego w Bydgoszczy powrócą spektakle, których premiery odbyły się pod koniec ostatniego sezonu – „Maszyna” w reżyserii Jagody Szelc oraz  „Ach, jeżeli przyjdę dać, tak okrutne, moje ostatnie pożegnanie” w reżyserii Klaudii Hartung-Wójciak.

Spektakl „Maszyna”, który inspirowany jest „Kolonią karną” Kafki, będzie można zobaczyć  11 i 12 września (sobota i niedziela) o godz. 17.00. Warto przypomnieć, że „Maszyna” jest debiutem teatralnym reżyserki filmowej Jagody Szelc. Bydgoska produkcja bierze udział  w 27. Ogólnopolskim Konkursie na Wystawienie Polskiej Sztuki Współczesnej.

W ten sam weekend – 11 i 12 września – Teatr Polski w Bydgoszczy ponownie zagości  w gmachu I Liceum Ogólnokształcącego przy Placu Wolności 9, gdzie zagra spektakl „Ach, jeżeli przyjdę dać, tak okrutne, moje ostatnie pożegnanie” w reżyserii Klaudii Hartung-Wójciak. Produkcja, która inspirowana jest „Antygoną” Sofoklesa, zostanie zaprezentowana w ILO aż dwa razy – 11 i 12 września (sobota i niedziela) o godz. 20.00.

fot. mat. teatru

„Katyń. Teoria barw” – druga premiera sezonu

Wrześniowy afisz Teatru Polskiego w Bydgoszczy zamknie premiera spektaklu „Katyń. Teoria barw” Julii Holewińskiej w reżyserii dyrektora bydgoskiej sceny Wojciecha Farugi. Punktem wyjścia dla twórców spektaklu jest życie i twórczość Józefa Czapskiego – polskiego malarza  i pisarza, a także historie oficerów pomordowanych w Katyniu oparte na ich pamiętnikach i materiałach archiwalnych.

Do pracy nad spektaklem zaproszeni zostali aktorzy TPB w składzie: Paweł L. Gilewski, Damian Kwiatkowski, Katarzyna Pawłowska, Michał Surówka, Małgorzata Trofimiuk, Jakub Ulewicz, Marcin Zawodziński. Za tekst i dramaturgię odpowiada wicedyrektorka Teatru Polskiego w Bydgoszczy Julia Holewińska. Wśród twórców spektaklu znaleźli się także Teoniki Rożynek (muzyka) oraz Krystian Łysoń (choreografia).
Premiera spektaklu „Katyń. Teoria barw” w reżyserii Wojciecha Farugi odbędzie się 17 września (piątek) o godz.19.00. Pokazy popremierowe zaplanowano na 18 września (sobota) godz.19.00 oraz 19 września (niedziela) godz. 16.00.

Bilety na wrześniowe wydarzenia do nabycia w kasie Teatru Polskiego  w Bydgoszczy ([email protected]; +48 52 339 78 18; +48 885 60 70 90) oraz poprzez stronę www.teatrpolski.pl (zakładka KUP BILET).

Szczegóły na www.teatrpolski.pl

Źródło:

Materiał nadesłany