EN
12.03.2021, 09:55 Wersja do druku

Bydgoszcz. Weekend w Operze Nova, w Teatrze Polskim i Kameralnym

W ten weekend czeka nas w Bydgoszczy kilka ciekawych wydarzeń kulturalnych. W Bydgoszczy gościć będzie zespół Varius Manx, a na swoje spektakle zapraszają Opera Nova i dwa bydgoskie teatry.

fot. Andrzej Makowski/ mat. teatru

Piątek-Niedziela, godz. 18/19. "Żadna opera nie wzbudza takiego zainteresowania jak Figaro, nic tylko Figaro" - pisał z radością Mozart do przyjaciela. Libretto opowiada o perypetiach i przeszkodach w przygotowaniach do zaślubin Figara i Zuzanny: oboje są służącymi hrabiego Almavivy i jego żony, hrabiny Rosiny.

Reżyser bydgoskiego przedstawienia Wojciech Adamczyk pozostał wierny realiom epoki i miejscu akcji wyznaczonym przez libretto. Za pulpitem dyrygenckim stanie Piotr Wajrak, a rolę tytułową wykonywać będą kolejno Łukasz Goliński i Janusz Żak. W roli Zuzanny po raz pierwszy zobaczymy Julię Pruszak oraz Victorię Vatutiną.

- Genialna muzyka, wspaniali wykonawcy, przepiękne kostiumy, olśniewająca scenografia -  "Wesele Figara" jest – obok "Czarodziejskiego fletu" - drugą pozycją prezentującą twórczość W.A. Mozarta w bieżącym repertuarze Opery Nova. W tym sezonie artystycznym dołączy do nich "Così fan tutte" - zapowiada Ewa Chałat z Opery Nova.

Opera Nova zaprasza w ten weekend na trzy pokazy niezrównanej opery. Bilety w cenie od 35 do 90 zł dostępne są na stronie www.bilety.operanova.bydgoszcz.pl oraz w kasie biletowej.

fot. mat. teatru

Niedziela, godz. 19. Teatr Polski w Bydgoszczy zaprasza na premierę słuchowiska "Niespokojni" w reżyserii Mai Kleczewskiej. To zapowiedź spektaklu pt. "Twarzą w twarz"”. Słuchowisko "Niespokojni" oparte zostało na książce o tym samym tytule, której autorką jest córka Ingmara Bergmana Linn Ullmann. Natomiast spektakl "Twarzą w twarz" w reżyserii Mai Kleczewskiej nawiązuje do życia artysty i jest koprodukcją Teatru Polskiego w Bydgoszczy i Teatru Powszechnego w Warszawie. Warszawska premiera spektaklu odbędzie się 19 marca. Bydgoska publiczność po raz pierwszy zobaczy sztukę 27 marca, w Międzynarodowy Dzień Teatru. Aby uzyskać dostęp do słuchowiska, należy założyć bezpłatne konto na platformie VOD Teatru Polskiego w Bydgoszczy (www.vod.teatrpolski.pl). Następnie wybrać konkretne wydarzenie i opłacić dostęp. Wirtualny bilet kosztuje 1 zł. Słuchowisko dostępne będzie dla widzów tylko przez 24 godziny.

Sobota-Niedziela. Teatr Kameralny zaprasza ponownie na spektakl "Wyspa", który zachwycił widzów podczas zeszłotygodniowej premiery.

Ten intymny musical zrealizowany jest z ogromną wyobraźnią. Na scenie mamy tylko dwie aktorki i looper. Elektroniczne urządzenie do zapętlania dźwięków to jeden z najbardziej intrygujących elementów spektaklu. To dzięki niemu aktorki tworzą na scenie różnorodne dźwięki, manipulując głosami, tupiąc na ziemi czy stukając w mikrofon. Julia Witulska i Katarzyna Domalewska śpiewają, nagrywają i miksują muzykę na żywo. W subtelnej scenografii dyrektora Teatru Kameralnego Mariusza Napierały aktorki kreują wiele postaci, jednocześnie nie zatracając baśniowej magii.

"Wyspę" obejrzeć będzie można jeszcze 13 i 14 marca w sali kameralnej Opery Nova. 13 marca dwukrotnie – o godzinie 12 i 16, a 14 marca o godzinie 12. Spektakl przeznaczony jest dla widzów od lat 12. Bilety w cenie 35 zł dostępne są na stronie www.bilety24.pl.

Tytuł oryginalny

Co się dzieje w ten weekend w Bydgoszczy? Varius Manx, Figaro i "Wyspa"

Źródło:

Gazeta Wyborcza - Bydgoszcz online

Wszystkie teksty Gazety Wyborczej od 1998 roku są dostępne w internetowym Archiwum Gazety Wyborczej - największej bazie tekstów w języku polskim w sieci. Skorzystaj z prenumeraty Gazety Wyborczej.