26.02.2021, 09:27 Wersja do druku

Bydgoszcz. W weekend do teatru i opery, na żywo i w sieci

Teatr, filharmonia, opera, kino już otwarte - oto ich propozycje na weekend.

Zaczynamy przedstawienie propozycji kulturalnych przygotowanych na ten weekend od teatralnej premiery. Przypominamy, że w placówkach kultury obowiązuje limit 50 proc. miejsc i obowiązek noszenia maseczek.

fot. Marek Chełminiak

Teatr Kameralny zaprasza dzieci

Uwaga! To niezwykła okazja, bo po raz pierwszy w tym roku widzowie sztukę obejrzą na żywo. Pandemiczne ograniczenia spowodowały, że długo trzeba było na to czekać. W piątek, gościnnie na małej scenie Teatru Polskiego w Bydgoszczy przy ul. 20 Stycznia zobaczymy „Bajki dla niegrzecznych dzieci” autorstwa Szymona Jachimka.

Autor, znany artysta kabaretowy, wykorzystał utwory Heinricha Hoffmanna w tłumaczeniu Wacława Szymanowskiego, adaptując je na potrzeby sztuki opowiadającej o czwórce dzieci, które nie chcą spać oraz ich zagadkowej, nieco ekscentrycznej ciotce. Spektakl w reżyserii Justyny Zar przeznaczony jest dla dzieci w wieku powyżej ośmiu lat i ich opiekunów oraz grup szkolnych. Przedstawienie do obejrzenia nie tylko w dniu premiery (godz. 18.), ale też w sobotę o godz. 15.30 i 18 oraz w niedzielę o godz. 11. Warto się pospieszyć, bo przecież nie wiadomo, jak długo będą otwarte placówki kulturalne.

W przedstawieniu zagrają: Katarzyna Chmara, Katarzyna Kłaczek, Michał Rybak, Alicja Pietruszka i Adrian Gawlik. Rezerwacja miejsc możliwa jest pod numerem 887 467 102 lub pod adresami: bow1@teatrkameralny.com oraz bow2@teatrkameralny.com.

Beethoven i Schumann

Piątek, godz. 19. Szymon Nehring, absolwent bydgoskiej Akademii Muzycznej, jest jednym z najbardziej utalentowanych i obiecujących pianistów młodego pokolenia w Polsce. To jedyny Polak, który otrzymał pierwszą nagrodę w Międzynarodowym Konkursie Pianistycznym Artura Rubinstein w Tel Awiwie – jednym z najważniejszych konkursów pianistycznych na świecie. Podczas piątkowego koncertu w Filharmonii Pomorskiej "Beethoven i nie tylko" przy fortepianie zasiądzie właśnie Nehring, a towarzyszyć mu będzie Orkiestra Symfoniczna bydgoskiej Filharmonii pod batutą Wojciecha Rajskiego. Koncert poprowadzi Konrad Mielnik. Ostatnie bilety w cenie 30 zł (normalny) i 20 zł (ulgowy) dostępne są na stronie www.bilety24.pl oraz w kasie biletowej FP.

Klasyka operetki w Operze Nova

W ten weekend w Operze Nova ulubiona propozycja melomanów. „Zemsta nietoperza” Straussa uchodzi za operetkę wzorcową dla swego gatunku, ocierającą się niemal o arcydzieło. Przed nami wieczory pełne wspaniałej muzyki: walców, polek i wymagających arii. To z tej operetki pochodzi m.in. słynny „Czardasz Rozalindy”, aria Adeli „ze śmiechem” i wspaniała uwertura. Do tego dowcipne libretto w błyskotliwym przekładzie Juliana Tuwima i mnóstwo finezyjnego humoru. Spektakle grane będą w piątek i sobotę o godz. 19 oraz w niedzielę o godz. 18. Bilety zostały wyprzedane, ale można się dopytywać o ewentualne zwroty.

fot. Katarzyna Jóźwiak/mat. teatru

Dubska on line w MCK

Piątek, godz. 19. Dubska to ośmioosobowa reggae orkiestra, która powstała w 1999 roku w Bydgoszczy. Nazwa zespołu wywodzi się z fascynacji dwoma gatunkami muzyki jamajskiej 'dub' i 'ska'. W 2005 roku zespół wydał swoją pierwszą oficjalną płytę. Członkowie grupy zawsze podkreślali swój związek z kulturą reggae, a ich piosenki są odzwierciedleniem tego stylu życia i myślenia. Czasem jednak muzycy wybierają się w podróże po innych gatunkach, czego przykładem jest chociażby płyta zespołu "Ulicami". Usłyszeć na niej można mocne wpływy współczesnej elektroniki i alternatywnego popu. Tym razem Dubska prezentuje swoje najnowsze wydawnictwo "BDG Roots Rockers" i z okazji premiery zagra koncert w bydgoskim Miejskim Centrum Kultury. Koncert bezpłatnie do obejrzenia na facebookowym profilu Miejskiego Centrum Kultury w Bydgoszczy oraz w serwisie YouTube.

Teatr Polski i "Rękopis znaleziony w Saragossie"

Sobota, godz. 19. Bydgoski Teatr Polski rozpoczął cykl „Teatr w odsłuchu. Odzyskane przedstawienia”, którego celem jest przywrócenie w nowej formie spektakli, które zeszły z afisza TPB. Tym razem premierowo usłyszymy „Rękopis znaleziony w Saragossie” w reż. Pawła Sztarbowskiego, z udziałem całego zespołu aktorskiego TPB. Premiera drugiej części słuchowiska odbędzie się 6 marca o godz.19 też na platformie VOD. Aby uzyskać dostęp do propozycji, należy założyć bezpłatne konto na platformie VOD Teatru Polskiego w Bydgoszczy. Następnie wybrać konkretne wydarzenie i dokonać opłaty. Dostęp do słuchowiska kosztuje symboliczną złotówkę.

Tytuł oryginalny

Bydgoska kultura w czasie pandemii. Co można zobaczyć w weekend na żywo i w sieci

Źródło:

Gazeta Wyborcza - Bydgoszcz online

Link do źródła

Wszystkie teksty Gazety Wyborczej od 1998 roku są dostępne w internetowym Archiwum Gazety Wyborczej - największej bazie tekstów w języku polskim w sieci. Skorzystaj z prenumeraty Gazety Wyborczej.

Autor:

sza

Wątki tematyczne