We wtorek, 28 września, w bydgoskich Młynach Rothera, odbyła się pierwsza z debat Fundacji Kultury Pozytywka z cyklu "Horyzonty edukacji". W ramach trwającej obecnie 5. edycji Magicznego Festiwalu Świata Baśni i Bajek Pozytywka, do dyskusji zaproszenie przyjęły osoby reprezentujące różne kierunki badań oraz praktycy na co dzień związani z edukacją.
Zgromadzonych w zabytkowych murach Młynów Rothera gości powitał przewodniczący rady programowej festiwalu, dr hab. prof. nadzw. IFiS PAN, Daniel Roland Sobota. "Chcemy, aby debaty były czymś więcej niż spotkaniem teoretyków. Planujemy swobodną dyskusję i wymianę poglądów, dotyczącą także formy spotkania" - mówił prof. Sobota.
Spotkanie otworzyła wiceprezydent Bydgoszczy, Iwona Waszkiewicz. "Edukacja jest niezwykle istotna w życiu każdego społeczeństwa. Ale musi mieć szansę na rozwój, musi być wolna, kreatywna, autonomiczna". Waszkiewicz wspomniała założenia realizowanej przez Miasto Bydgoszcz strategii rozwoju edukacji, w ramach której realizowane są rozmaite lokalne programy edukacyjne, kierowane do dzieci i młodzieży. "Stoimy w przededniu zagrożenia edukacji przemocą polityczną, legislacyjną. Za chwilę mogą być ustanowione przepisy, które odbiorą samodzielność samorządom, lokalnym społecznościom, dyrektorom szkół, rodzicom i uczniom" - mówiła wiceprezydent Bydgoszczy. - "Sprzeciwiają się temu wszystkie lokalne środowiska związane z edukacją".