EN

8.09.2020, 13:20 Wersja do druku

Bydgoszcz. Rozbudowa Opery Nova i Filharmonii Pomorskiej pochłonie pół miliarda

mat. Opery Nova

Początek budowy czwartego kręgu Opery Nova zaplanowano na 2021 rok. Koszt szacowany jest na 140 mln zł. Z kolei rozbudowa Filharmonii Pomorskiej pochłonie około 250 mln zł. Na opracowanie projektu wykonawczego firma z Krakowa ma około 15 roku. Czas budowy: trzy lata.

Wczoraj w Kujawsko Pomorskim Centrum Kultury w Bydgoszczy miało miejsce oficjalne wręczenie powołania na kolejną, pięcioletnią kadencję Macieja Figasa, dyrektora Opery Nova i Macieja Puty, dyrektora Filharmonii Pomorskiej. Podczas konferencji marszałek województwa kujawsko-pomorskiego Piotr Całbecki poinformował także o najbliższych planach rozbudowy obu instytucji.

- Czwarty krąg Opery Nova jest już zaprojektowany. Teraz, aby dokończyć to wielkie dzieło, czekamy już tylko na dofinansowanie unijne - zapowiada Piotr Całbecki. - Jak tylko będziemy mogli podpisać ich wydatkowanie, rozpocznie się budowa.

Jak przypomina Maciej Figas, moment, w którym skompletowana została dokumentacja pozwalająca na rozpoczęcie inwestycji, przypadł na wybuch pandemii, w związku z czym zapowiadane wcześniej terminy ulegną zmianie. - Wierzymy jednak, że inwestycja, która jest już mocno zaawansowana, zostanie już wkrótce rozpoczęta - podkreśla dyrektor Opery Nova.

W przypadku rozbudowy Filharmonii Pomorskiej, potrwa to nieco dłużej. Niebawem podpisana zostanie umowa ze zwycięzcą konkursu architektonicznego - firmą Kozień Architekci, która przygotuje projekt budowlany. Razem z uzyskaniem pozwolenia na budowę potrwa to około 1,5 roku. Wtedy rozpocznie się budowa. Zgodnie z planem ma potrwać około trzech lat.

Rozbudowa po 65 latach

- My, jako zespół Filharmonii Pomorskiej, jesteśmy gotowi do podjęcia tego wyzwania - największego od 65 lat, tj. od czasu powstania tej instytucji. Mam nadzieję, że za 5 lat będziemy mogli spotkać się w nowej, rozbudowanej Filharmonii - zaznacza Maciej Puto.

Uroczystość ogłoszenia wyników konkursu architektoniczno -urbanistycznego na remont i rozbudowę FP miała miejsce w maju. Do konkursu zgłosiło się trzynaście pracowni architektonicznych. Po weryfikacji do konkursu zaproszonych zostało osiem z nich. Spośród siedmiu projektów nadesłanych przez pracownie z Londynu, Paryża, Pampeluny, Katowic, Krakowa i Warszawy, dwunastoosobowa komisja jednogłośnie wybrała projekt krakowski, wykonany przez firmę Kozień Architekci.

Zaloguj się i czytaj dalej za darmo

Zalogowani użytkownicy mają nieograniczony dostęp do wszystkich artykułów na e-teatrze.

Nie masz jeszcze konta? Zarejestruj się.

Tytuł oryginalny

Rozbudowa opery i filharmonii łącznie pochłonie pół miliarda

Źródło:

„Express Bydgoski” nr 210

Wątki tematyczne