EN
20.08.2020, 11:19 Wersja do druku

Bydgoszcz. Przygotowania do nowego sezonu w Operze Nova

mat. teatru

W nowym sezonie artystycznym Baletem kierować będzie Małgorzata Chojnacka, tancerka-solistka zespołów baletowych Teatru Wielkiego w Łodzi oraz Opery Narodowej w Warszawie, baletmistrz, pedagog baletu, asystentka znakomitych choreografów. Pracowała już z tancerzami Baletu Opery Nova przy realizacjach "Snu nocy letniej" i "Dziadka do orzechów".

Małgorzata Chojnacka zaprosiła do pracy nową pedagog: lekcje z tancerzami prowadzi Anna Gruszka-Kopeć: b.solistka baletu Teatru Wielkiego w Łodzi, Polskiego Teatru Tańca.
Współpracowała jako asystentka choreografa z Ewą Wycichowską, Jackiem Przybyłowiczem, Jo Stromgrenem, Ohadem Naharinem. Jest pedagogiem tańca klasycznego w Ogólnokształcącej Szkole Baletowej w Poznaniu. Specjalizuje się także w technikach tańca współczesnego i barre au sol.

Podczas, gdy tancerze ćwiczą w sali im. Fokina, soliści odbywają w sali kameralnej próby muzyczne do "Bulwaru Zachodzącego Słońca" pod kierunkiem Krzysztofa Herdzina i reżysera Jacka Mikołajczyka. Wyczekiwana jest możliwa data premiery w nowym sezonie artystycznym.

Kwintet orkiestry pracuje nad operą Mozarta pod batutą Dawida Runtza, jednego z najmłodszych a już bardzo utytułowanych polskich dyrygentów. W 2016 roku zadebiutował na estradzie, prowadząc Orkiestrę Filharmonii Narodowej w Warszawie. W 2017 roku, w ramach stypendium Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego, pełnił funkcję asystenta maestro Jacka Kaspszyka w Filharmonii Narodowej w Warszawie. W lipcu 2017 roku, na zaproszenie Valery’ego Gergieva, zadebiutował w Japonii w ramach Pacific Music Festival w Sapporo. Współpracuje z polskimi orkiestrami takimi jak: Sinfonia Varsovia, Filharmonia Narodowa, Narodowa Orkiestra Symfoniczna Polskiego Radia w Katowicach, Polska Orkiestra Radiowa, Orkiestra Teatru Wielkiego – Opery Narodowej i inne. Od grudnia 2017 piastuje stanowisko pierwszego dyrygenta Polskiej Opery Królewskiej.
Pracownie techniczne przygotowują się do jesiennych premier: kostiumy i dekoracje projektują Marta Kodeniec, Agata Uchman, Mariusz Napierała.
Repertuar na  sezon 2020/2021 podany zostanie w końcu sierpnia. Sprzedaż biletów rozpocznie się we wrześniu.Źródło:

Materiał nadesłany

Autor:

Ewa Chałat