28.09.2021, 15:18 Wersja do druku

Bydgoszcz. Premiera "Przemian" Michała Borczucha w Teatrze Polskim

3 października o godz. 17 na Dużej Scenie Teatru Polskiego w Bydgoszczy odbędzie się premiera spektaklu „Przemiany” w reżyserii Michała Borczucha. Podczas premiery spektaklu, który jest koprodukcją Teatru Polskiego w Bydgoszczy, Teatru Studio w Warszawie, Festiwalu Mała Boska Komedia oraz Teatru Łaźnia Nowa w Krakowie, nastąpi uroczyste otwarcie XX edycji Festiwalu Prapremier ODZYSKIWANIE.

fot. mat. teatru

Dziewczyna strąca z półek antyczne wazony. Chłopak potrąca niewinnych przechodniów, czubkiem głowy zaczepia o zwisający konar nad wejściem do domu. Dziewczyna rozsadza rzeczywistość bezczelnie prychając, jednak rzeczywistość udaje, że nic się nie dzieje i konsekwentnie pomija niezborność taktownym milczeniem. Dziewczyna zachodzi w ciążę, chłopak rozbija auto o przydrożne drzewo, dziewczyna dostaje się na wymarzone studia, a chłopak postanawia uciec z domu i zamieszkać z przyjacielem poznanym w klubie.

Dorastanie to wariactwo. Tak naprawdę tylko nastolatek w chwili dojrzewania wie, co ma w głowie. Rosną kończyny górne i dolne, układ nerwowy nie nadąża za ciągle zmieniającym się kształtem ciała, nie ogarnia jego współrzędnych, wysyła impulsy na oślep, kompletnie zdezorientowany – gdzie kończy się ręka, gdzie zaczyna kark i głowa? Układ nerwowy tego nie wie, skazując swojego gospodarza na pokraczny taniec uniemożliwiający spokojne chodzenie. Hormony buzują. Wszystko dzieje się szybko i gwałtownie, a zmieniają się nie tyle okoliczności, co cały człowiek. Jego ciało i umysł. Na żadnym innym etapie życia człowiek nie ulega przemianom tak potężnym, jak w okresie dorastania. Czy jednak my się zmieniamy, czy zdejmujemy maski, które pokazaliśmy ludziom wokół nas? Czy przemiana jest konieczna? Czy do przemiany konieczna jest samotność?

„Przemiany” Owidiusza są punktem wyjścia dla spektaklu Michała Borczucha, którego głównym tematem jest dorastanie. Do udziału w tworzeniu przedstawienia zaproszono nastoletnie osoby z Bydgoszczy i Warszawy oraz wychowanków domu dziecka w Szamocinie, z którymi reżyser rozwijał w ostatnich latach szereg projektów teatralnych.

Nowy spektakl Michała Borczucha jest inspirowany ponadczasowymi „Przemianami” Owidiusza. Jego głównym tematem jest dorastanie. Do udziału w tworzeniu przedstawienia zaproszono nastoletnie osoby z Bydgoszczy i Warszawy oraz wychowanków domu dziecka w Szamocinie, z którymi reżyser rozwijał w ostatnich latach szereg projektów teatralnych.

Ich wspólna droga z zawodowymi aktorami i aktorkami  rozpoczęła się spotkaniami i warsztatami prowadzonymi zdalnie w ramach pracowni Open Studios w czerwcu, a zakończyła warszawską premierą na deskach Teatru Studio19 września 2021 roku.

Bydgoska premiera „Przemian” odbędzie się 3 października (niedziela) o godz. 17.00. Pokazy popremierowe spektaklu zostały zaplanowane na 5 października (wtorek) o godz.19.00 oraz 6 października (środa) o godz. 11.00.

Bilety na pokazy spektaklu „Przemiany” oraz wydarzenia festiwalowe do nabycia w kasie Teatru Polskiego w Bydgoszczy (bilety@teatrpolski.pl; +48 52 339 78 18; +48 885 60 70 90 ) oraz poprzez stronę www.teatrpolski.pl  (zakładka KUP BILET ONLINE).
3.10 | niedziela | g. 17.00 | Duża Scena TPB | PREMIERA
5.10 | wtorek | g. 19.00 | Duża Scena TPB
6.10 | środa | g. 11.00 | Duża Scena TPB

fot. Bartek Warzecha

Teatr Studio w Warszawie | Teatr Polski w Bydgoszczy | Festiwal Mała Boska Komedia |Teatr Łaźnia Nowa

PRZEMIANY

reżyseria Michał Borczuch
tekst i dramaturgia Joanna Bednarczyk
scenografia i kostiumy Dorota Nawrot
muzyka Krzysztof Bagiński
reżyseria światła Oskar Pawełko
video Wojciech Sobolewski
konsultanci dramaturgiczni Leszek Kogut, Kamil Zalewski, Jan Koplin
pedagog teatru Sebastian Świąder
producentki Monika Balińska, Lena Tworkowska, Aleksandra Urban
inspicjentki Hanna Gruszczyńska, Zuzanna Prusińska
asystenci reżysera Piotr Sędkowski, Jan Kanty Zienko, Patrycja Wysokińska
konsultacje prawnicze Franciszek Michera

występują Dominika Biernat, Halina Rasiakówna, Ewelina Żak, Paweł Smagała, Rob Wasiewicz, Krzysztof Zarzecki, Sara Celler-Jezierska, Michalina Rodak, Małgorzata Witkowska, Karol Franek Nowiński, Jakub Wakar, Michał Sosnowski, Jagoda Szymkiewicz, Olga Ostachowicz, Laura Baranowska, Jagoda Klimkowska, Kacper Zakrzewski, Marcelina Bukowska, Emilia Kubiak, Ksenia Cieślukowska, Kaja Wiechacka, Dawid Łagodziński, Zuzanna Plucińska, Kamil Biła, Martyna Żarnowska

Źródło:

Materiał nadesłany