EN

6.09.2021, 09:51 Wersja do druku

Bydgoszcz. Premiera "Niny i Paula". Jesień w Teatrze Kameralnym

Teatr Kameralny w Bydgoszczy, choć wciąż pozostaje w gościnnych progach Opery Nova w Bydgoszczy, zaplanował moc atrakcji na początek nowego sezonu. Jesień tego roku będzie obfitowała w teatralne wydarzenia: premiery, działania edukacyjne, niespodzianki dla widzów. I mali, i duzi z pewnością znajdą coś dla siebie w nadchodzącym repertuarze. Już teraz serdecznie zapraszamy, a poniżej kilka szczegółów.

fot. mat. teatru

Na pierwszą premierę nowego sezonu zaprosimy 25 września. Będzie to spektakl „Nina i Paul” niemieckiego dramaturga, Thilo Refferta, w reżyserii Rafała Matusza. To przedstawienie opowiadające o pierwszym uczuciu, budowaniu relacji, uczeniu się siebie nawzajem. W centrum wydarzeń znajdują się oczywiście tytułowi bohaterowie, ale autorowi udało się opowiedzieć nie tylko o relacjach łączących rówieśników, lecz także o tych tworzonych z rodzicami, przyjaciółmi, rodziną.

Jeszcze w tym miesiącu będzie kilka okazji na spotkanie z Detektywem Pozytywką. 11 i 12 września zaprosimy na spacer po zabytkach, których nie ma, a 18 i 19 września szykuje się wybuchowa przygoda z waszym ulubionym bohaterem stworzonym przez Grzegorza Kasdepke.

Wrzesień to także premiera słuchowiska „Smoki” Maliny Prześlugi. Emisja na naszym kanale YouTube odbędzie się w terminie 11-19 września zupełnie za darmo, a dodatkowo słuchowisku będzie towarzyszyło wydarzenie „Smoki robią skoki, czyli smocze akrobacje”, o którym będziemy jeszcze szczegółowo informować.

Co w kolejnych miesiącach? Październik to kolejna premiera, spektakl „Te sprawy” w reżyserii Tomasza Kaczorowskiego. To muzyczny monodram opowiadający o dojrzewaniu i poszukiwaniu siebie w ciągle zmieniającej się, trudnej do oswojenia rzeczywistości. Bohaterka uczy się siebie, poznaje własne pragnienia oraz ograniczenia, a widz – zwłaszcza ten młody – ma szansę poczuć, że ze swoimi rozterkami nie jest sam. Oprócz tego „Dziewczynka z herbacianych pól”, która była naszą ostatnią premierą w sezonie 2020/2021, pojawi się na toruńskim Międzynarodowym Festiwalu Teatrów Lalek Spotkania organizowanym przez Teatr Baj Pomorski. Zaprosimy również na zupełnie nowy cykl wydarzeń edukacyjnych „Saga rodu korników”.

W listopadzie aż dwie premiery„Nowe szaty TindiElli” w reżyserii Anny Wolszczak oraz „Adonis ma gościa” w reżyserii Jakuba Szydłowskiego. O tych spektaklach będziemy jeszcze szczegółowo informować, ale zapraszamy na nie już teraz. Rezerwujcie czas, jesień w Teatrze Kameralnym będzie obfitowała w wydarzenia!

Oprócz premierowych spektakli w naszym repertuarze zagoszczą przedstawienia, które pokazaliśmy w minionym sezonie: między innymi „Czy ryby śpią?”, pierwsza premiera Teatru Kameralnego, oraz „Wyspa / Islander” nominowana w plebiscycie „Musicalowe Nagrody Widzów” między innymi w kategorii najlepsza premiera. Mamy jeszcze w zanadrzu wiele niespodzianek i kilka asów w rękawie. Nasze działania można śledzić na bieżąco między innymi na stronie www oraz na naszym profilu na Facebooku.

***

Jedna opowieść. Dwie perspektywy. Sto pięć metrów. Milion uczuć.

Kolizja galaktyk skutkuje ich połączeniem w jedno. Tak ewoluuje wszechświat.
Zderzenie światów Niny i Paula tworzy nową rzeczywistość. Tak dojrzewa człowiek.

Nina i Paul chodzą do jednej klasy, ale tak naprawdę w ogóle się nie znają. Koniec roku, zmiana szkoły i towarzysząca temu perspektywa rozstania mobilizują nastolatków do podjęcia inicjatywy. Na oczach widzów ze słów i zdarzeń rodzi się więź, o której trudno mówić. A może wcale mówić nie trzeba, bo równie ważne – jeśli nie ważniejsze – jest to, czego Ona i On sobie nie mówią, co tylko czują, przeczuwają, co wyraża się uśmiechem, gestem, dotykiem.

Niespodziewanie odważni, otwarci na siebie nawzajem, gotowi zaryzykować. Bohaterowie sztuki przypominają nam, że marzenia można i trzeba realizować, a dzielenie się przeżyciami z bliskim nam ludźmi pozwala doświadczać świata mocniej i głębiej. Scena staje się przestrzenią prawdziwego spotkania, o które tak dziś trudno. Widz nie tylko obserwuje, ale też przeżywa, bo historia Niny i Paula jest historią każdej i każdego z nas.

Spektakl skierowany jest do młodzieży, rekomendowany od 10 roku życia.

Autor: Thilo Reffert
Tłumaczenie: Lila Mrowińska-Lissewska

Realizatorzy:
Reżyseria: Rafał Matusz
Muzyka: Maksym Kohyt
Scenografia i kostiumy: Zuzanna Kubicz
Projekcje multimedialne: Zachariasz Jędrzejczyk, Veranika Siamionava
Inspicjent: Emilia Malczyk

Obsada:
Katarzyna Kłaczek
Adrian Gawlik
Katarzyna Chmara

Premiera: 25 września 2021 roku, Sala Kameralna Opery Nova w Bydgoszczy

Teatr zastrzega sobie prawo do zmiany w repertuarze. Bieżący repertuar dostępny jest na stronie Teatru: www.teatrkameralny.com

Źródło:

Materiał nadesłany

Wątki tematyczne