EN

2.03.2022, 11:12 Wersja do druku

Bydgoszcz. Premiera „Kierunku zwiedzania” wg Marcina Wichy w Teatrze Polskim

Marzec na deskach Teatru Polskiego w Bydgoszczy otworzy premiera spektaklu „Kierunek zwiedzania” w reżyserii Aleksandry Bielewicz. Spektakl inspirowany książką Marcina Wichy  o tym samym tytule, to próba spaceru po wyimaginowanej wystawie prac Malewicza, do którego zaproszeni zostaną widzowie. W roli przewodników wystąpią aktorzy Teatru Polskiego w Bydgoszczy – Dagmara Mrowiec-Matuszak, Michał Surówka i Marcin Zawodziński. Na scenie towarzyszyć im będą gościnnie – Jowita Kropiewnicka, Jan Kwapisiewicz i Tomasz Nosinski.

fot. mat. teatru

Premiera „Kierunku zwiedzania” odbędzie się 4 marca (piątek) o godz.19.00 w auli I Liceum Ogólnokształcącego. Pokazy popremierowe zaplanowano na 5 i 6 marca (sobota i niedziela)  o godz. 16.00.

Warto dodać, że spektakl „Kierunek zwiedzania” w reżyserii Aleksandry Bielewicz powstaje w ramach Festiwalu Nowe Epifanie, który odbędzie się w dniach od 2 marca do 10 kwietnia w Warszawie. Bydgoska produkcja zostanie zaprezentowana dwukrotnie w ramach Festiwalu 29 marca w Akademii Teatralnej.

Spektakl „Kierunek zwiedzania" inspirowany książką Marcina Wichy o tym samym tytule to próba spaceru po wyimaginowanej wystawie prac Malewicza, do którego zaproszeni zostaną widzowie.

Racjonalność nas zjada, doświadczenie obecności drugiego człowieka staje się coraz bardziej nieosiągalne, doświadczenie duchowe wymyka się jakiejkolwiek narracji. Jak opowiedzieć o tym, co niewyrażalne? Jak wyjść poza martwe kanony, uwolnić się od wszelkich imitacji? Potrzebujemy wejść w ciemność i pustkę – wyzerować czas, wyzerować sztukę. Wykonać radykalny gest, jak Kazimierz Malewicz, kiedy w 1915 namalował Czarny kwadrat na białym tle.

Każda rewolucja wymaga jednak ofiary. Każdy postęp wynika z historii upadku człowieka, który mimo niedoskonałości i lęków, walczy do końca o to, w co wierzy. Jaki jest los pozostawionych światu radykalnych gestów? Co pozostało z wielkiego poświęcenia? Czy jesteśmy w stanie pozwolić sobie na różnorodność w odbiorze rewolucyjnych ideałów? I czy w cokolwiek jeszcze wierzymy?

Aleksandra Bielewicz – studentka reżyserii w Akademii Teatralnej im. A. Zelwerowicza w Warszawie, absolwentka Uniwersytetu Paris 3 Sorbonne Nouvelle w Paryżu oraz Uniwersytetu Warszawskiego w Instytucie Romanistyki. Jako asystentka reżysera współpracowała, m.in. z Radkiem Rychcikiem, Michałem Walczakiem, Zoe Moore. Spektakle w jej reżyserii pokazywane były na Festiwalu FIST w Belgradzie, Istropolitana Project w Bratysławie, Festiwalu Warszawa Singera, Festiwalu Monodramu w Tychach, Festiwalu iTSelF oraz Mozart Junior w Warszawie, a także na Forum Młodej Reżyserii w Krakowie. Uczestniczka warsztatów z Romeo Castelluccim, Ivo van Hove, a także z Krzysztofem Warlikowskim na Teatralnym Biennale w Wenecji. Obecnie uczestniczy w próbach spektaklu „Imagine 2” Krystiana Lupy.

fot. mat. teatru

KIERUNEK ZWIEDZANIA
w ramach Festiwalu Nowe Epifanie

reżyseria Aleksandra Bielewicz
scenografia Łukasz Misztal
kostiumy, multimedia Sandra Stępień
muzyka Szymon Sutor
dramaturgia i konsultacje teologiczne Monika Winiarska
ruch sceniczny Marysia Bijak
inspicjentka Adam Pakieła

występują: Jowita Kropiewnicka, Dagmara Mrowiec-Matuszak, Jan Kwapisiewicz, Tomasz Nosinski, Michał Surówka, Marcin Zawodziński

Terminy:
4.03 – pt – g.19.00 – PREMIERA
5.03 – sb – g.16.00
6.03 – nd – g.16.00

Bilety na spektakle z marcowego repertuaru Teatru Polskiego w Bydgoszczy dostępne są na stronie www.teatrpolski.pl w zakładce „KUP BILET ONLINE”. Bilety dostępne są także w kasie biletowej TPB (wejście główne), która czynna jest od środy do piątku od godz. 14.00 do 18.00.
Rezerwacja biletów: telefoniczna (52 339 78 18) lub e-mailowa ([email protected])

Źródło:

Materiał nadesłany