„Così fan tutte" – ta opera komiczna przeżywa prawdziwy renesans popularności. W ostatnich latach sięgnęło po nią kilka polskich teatrów operowych: dwa lata temu także Opera Nova po raz pierwszy umieściła na afiszu tę ostatnią z oper komicznych stworzonych przez Mozarta. Ponownie zaprasza na ten tytuł 20, 21 i 22 października.
Choć fabuła skupia się głównie na miłosnej intrydze i przebierankach (niczym we wcześniejszym „Weselu Figara”, granym w Bydgoszczy 2 tygodnie temu) to w istocie dotyka już niebezpiecznej „zabawy” - manipulowania i wykorzystywania ludzkiej emocjonalności (podobny temat zapowiadała wcześniejsza od „Così…” o kilka lat powieść „Niebezpieczne związki” Choderlosa de Laclosa, która w formie baletowej zagości na bydgoskiej scenie już 11 listopada).
W inscenizacji Pawła Szkotaka bohaterowie odbywają podróże w przestrzeni i w czasie, zobaczymy ich w różnych momentach historycznych, które uwypuklają dramatyzm libretta i akcentowane są detalami kostiumów. Jak mówił reżyser :Chodzimy wszakże do opery nie tylko po to, żeby posłuchać pięknej muzyki i pooglądać bogate stroje. Chcemy też obcować z emocjami i myślami żywych, interesujących bohaterów. Na przestrzeni wieków zmieniały się rekwizyty, kostiumy, zwyczaje, ale pytania pozostają te same: Czy jestem kochany? Czy mogę zaufać?
W obsadzie:
jako Fiordiligi: Julia Pruszak-Kowalewska i Agnieszka Adamczak,
jako Dorabella: Aleksandra Gudzio i Monika Korybalska
Ferrando: Szymon Rona, Krzysztof Zimny
Guglielmo: Janusz Żak, Sławomir Kowalewski
Despina: Marta Ustyniak-Babińska, Dorota Nowak
Don Alfonso: Leszek Skrla, Jacek Greszta.
Za pulpitem dyrygenckim stanie Jagoda Brajewska.
Gościem specjalnym na piątkowym spektaklu będzie maestra Stefania Toczyska.