EN
7.01.2022, 11:50 Wersja do druku

Bydgoszcz. „Nic o nas bez nas” – premiera spektaklu na podstawie filmów dokumentalnych Krzysztofa Kieślowskiego

8 stycznia w auli I liceum Ogólnokształcącego w Bydgoszczy odbędzie się premiera najnowszej produkcji Teatru Polskiego w Bydgoszczy – spektaklu „Nic o nas bez nas”  w reżyserii Daty Tavadze. Scenariusz spektaklu na podstawie filmów dokumentalnych Krzysztofa Kieślowskiego przygotował Davit Gabunia. Spektakl jest koprodukcją Teatru Polskiego w Bydgoszczy i Royal District Theatre w Tbilisi.

fot. Giorgi Kolbaia/mat. teatru

Gruzińska premiera spektaklu odbyła się 21 grudnia w Tbilisi. Bydgoska publiczność mogła podejrzeć pierwszą próbę do spektaklu w październiku. Pierwsza próba online do spektaklu otworzyła tegoroczną edycję Festiwalu Prapremier. Pokaz przedpremierowy spektaklu „Nic o nas bez nas” zakończył jubileuszową XX edycję Festiwalu Prapremier, która odbyła się w dniach od 1 października do 4 grudnia.

„Człowiek nigdy nie ogląda się na to, co zrobione, ale na to patrzy, co ma przed sobą do zrobienia.“ (fragment scenariusza „Nic o nas bez nas”)

Pracownice tkalni co dwie godziny odchodzą od maszyn i wykonują ćwiczenia fizyczne. Ich ciała muszą pozostać sprawne, by mogły szyć spodnie i sukienki dla całego kraju. Górnik dostaje wypłatę, idzie spłacić długi w sklepie i w banku i czeka na kolejny miesiąc i kolejną wypłatę. Baletnica nie narzeka na to, że zmuszono ją do niemożliwego, bo to przecież była jej decyzja. Kobieta sprzątająca dom cieszy się na swoją jedną przerwą, bo może wypalić papierosa, którego nawet nie potrafi palić.

Spektakl „Nic o nas bez nas” inspirowany dokumentalną twórczością Krzysztofa Kieślowskiego opowiada o niewidzialnej pracy fizycznej ludzi, którzy na co dzień są pomijani, dopóki nie wydarzy się jakaś tragedia, na przykład śmierć w kopalni albo nie dojdzie do strajku. Gruziński reżyser – Data Tavadze – podąża za historiami pojedynczych postaci i śledzi je „czułym okiem” próbując ukazać absurdy zmechanizowanego świata pełnego biurokracji, przemocowej dyscypliny i struktur władzy nie do zniesienia. Jak radzimy sobie z bezsilnością? Jak odnaleźć w sobie sprawczość? Czy można protestować częściej niż co półtora roku? I w końcu co o rzeczywistości można opowiedzieć jeszcze w teatrze?

TWÓRCY:

Data Tavadze – wybitny reżyser młodego pokolenia
z Gruzji. Studiował aktorstwo, od 2008 roku pracuje jako reżyser w Royal District Theatre. Realizuje spektakle łączące klasyczne dramaty i mity z problematyką współczesną, zdobywając liczne nagrody.

Davit Gabunia – dramaturg, redaktor i tłumacz tekstów z języka angielskiego  i szwedzkiego (Wydawnictwo Bakur Sulakauri), scenarzysta i producent telewizyjny (talk show analityczny RED ZONE, serial “Sztuczne Oddychanie” – 48 odcinków), koordynator międzynarodowych programów edukacyjnych i projektów medialnych (Women’s NGO Taso Foundation, Gruziński Dom Pisarza), kierownik literacki w Royal District Theatre (Tbilisi). Jest dwukrotnym laureatem niezależnej nagrody teatralnej Duruji (2013-14) za najlepszą nową sztukę gruzińską oraz laureatem nagrody literackiej SABA (2014) za najlepszy dramat. Jego sztuki wystawiane były w Royal District Theatre, Badisches Staatstheater Karlsruhe, Rustaveli National Theatre, w teatrach Poti, Batumi i Liberty. Przekłady Gabuni obejmują sztuki Szekspira, Strindberga, Ibsena i wielu współczesnych dramatopisarzy brytyjskich, szwedzkich i niemieckich, a także dwa tomy J.K. Rowling o Harrym Potterze.

Jego debiutancka powieść Falling Apart ukazała się w 2017 roku i stała się krajowym bestsellerem w Gruzji. W 2018 roku książka została wydana przez Rowohlt Berlin w Niemczech pod niemieckim tytułem „Farben der Nacht”.

Wykłada teorię dramatu i kreatywne pisanie na Ilia State University i Royal District Theatre Studio w Tbilisi w Gruzji.

fot. Giorgi Kolbaia/mat. teatru

NIC O NAS BEZ NAS
premiera gruzińska: 21 grudnia 2021r., Royal District Theatre w Tbilisi
premiera polska: 8 stycznia 2022r., aula I Liceum Ogólnokształcącego w Bydgoszczy
kolejne pokazy: 9 stycznia 2022r.
Pokaz przedpremierowy spektaklu odbył się 4 grudnia 2021 roku w Bydgoszczy, kończąc jubileuszową XX edycję Festiwalu Prapremier ODZYSKIWANIE.

reżyseria Data Tavadze
scenariusz  Davit Gabunia
tłumaczenie Natalia Sajewicz
scenografia i kostiumy Anna Maria Karczmarska
dramaturgia Julia Holewińska
muzyka Nika Pasuri
asystent reżysera, inspicjent, dramaturgia Adam Pakieła
występują: Paata Inauri, Marian Jaskulski/ Jerzy Pożarowski, Damian Kwiatkowski, Salome Maisashvili, Karol Franek Nowiński, Katarzyna Pawłowska, Michalina Rodak, Małgorzata Trofimiuk

Źródło:

Materiał nadesłany