EN

20.12.2020, 10:28 Wersja do druku

Bydgoszcz. Kultowy „Pamiętnik gapia" powraca na półki księgarń

fot. mat. prasowe

- To wyjątkowa książka, która mówi wiele o Bydgoszczy sprzed lat - przyznaje Krzysztof Nowicki. Szef Stowarzyszenia Koloroffon podjął się wzywania reedycji „Pamiętnika gapia. Bydgoszcz, jaką pamiętam z lat 1930-1945" Zbigniewa Raszewskiego. Premiera online już w niedzielę od godz. 16 na Facebooku. Od wtorku książka w sprzedaży w dwóch bydgoskich księgarniach! Pisze Justyna Tota w Gazecie Pomorskiej.

Wszystko zaczęło się wtedy, kiedy Krzysztof Nowicki, szef bydgoskiego Stowarzyszenia Koloroffon, pracując nad swoim filmem dokumentalnym „Tu było kino", poszukiwał informacji o przeszłości bydgoskich kin. To wówczas natrafił na „Pamiętnik gapia" Zbigniewa Raszewskiego, do którego co jakiś czas zaglądał.

- W pewnym momencie stwierdziłem, że taki prezent chciałbym sprawić mojej mamie na Gwiazdkę. To było dokładnie rok temu - wspomina nasz rozmówca, który przekonał się, że książki próżno dziś szukać nawet w najlepszych antykwariatach. Faktem jest, że od pierwszego wydania „Pamiętnik gapia. Bydgoszcz, jaką pamiętam z lat 1930-1945" upłynęło przeszło ćwierć wieku. Bydgoszczanin postanowił więc wziąć sprawy w swoje ręce.

- Jak czegoś się nie ma, to przejmuje się inicjatywę. Jako Stowarzyszenie Koloroffon złożyliśmy w Urzędzie Miasta w Bydgoszczy wniosek o dofinansowanie reedycji książki. Wcześniej udało nam się skontaktować z córką Zbigniewa Raszewskiego, prof. dr hab. Magdaleną Raszewską, która wraz z rodzeństwem jest współwłaścicielką praw autorskich - mówi Krzysztof Nowicki.

W niedzielę (20 XII) na profilach Facebook Stowarzyszenia Koloroffon i MCK Bydgoszcz odbędzie się premiera reedycji „Pamiętnika gapia". Jak podkreśla Stowarzyszenie Koloroffon, to uwspółcześnione wydanie, co widać w szacie graficznej.

O tym, czy była w ogóle potrzebna ingerencja w warstwę językową nowego wydania „Pamiętnika gapia" podczas premiery online opowie (godz. 16) Emilia Walczak - redaktorka związaną z MCK w Bydgoszczy. Natomiast gościem specjalnym (o godz. 17) będzie prof. dr hab. Magdalena Raszewską, która w swych zainteresowaniach poszła śladem ojca, będąc dziś cenioną historyczką teatru, wykładowczynią, autorką wielu książek i publikacji.

- Czy Magdalena Raszewską widziała, jak na początku lat 80. jej ojciec pracował nad „Pamiętnikiem gapia" i czy miała w tym swój czynny udział, być może tego dowiemy się podczas spotkania online - mówi Krzysztof Nowicki, zwracając uwagę na to, z jakim pietyzmem Zbigniew Raszewski po latach na łamach książki wspomina Bydgoszcz z lat swojego dzieciństwa i młodości, gdzie każde opis zdaje się być zweryfikowany faktograficznie.

- To mnie w tej książce niezwykle ujmuje i pozwala na to, żeby traktować ją nie tylko jako „starodawną" formę blogu, lecz jako opowieść, w której fakt jest tak samo ważny jak refleksja - podkreśla Krzysztof Nowicki.

Nowe wydanie „Pamiętnika gapia" od wtorku będzie można kupić w cenie 35 zł w księgarniach: „Gratka" (ul. Jezuicka 24) i „Skrzynka na bajki" (ul. Focha 2).

Pierwszy egzemplarz książki na okładce ze zdjęciem przedwojennej Bydgoszczy ze zbiorów MOB Krzysztof Nowicki podaruje swej mamie.

Zaloguj się i czytaj dalej za darmo

Zalogowani użytkownicy mają nieograniczony dostęp do wszystkich artykułów na e-teatrze.

Nie masz jeszcze konta? Zarejestruj się.

Tytuł oryginalny

Kultowy „Pamiętnik gapia" powraca na półki księgarń!

Źródło:

„Gazeta Pomorska” nr 295

Autor:

Justyna Tota