EN

8.03.2022, 09:55 Wersja do druku

Bydgoszcz. Instytucje kultury solidarne z Ukrainą. „Za wypożyczenie nut wnosimy opłaty, więc płacimy Rosji”

Inne aktualności

Teatr Polski zorganizował czytanie performatywne sztuki ukraińskiej dramatopisarki Leny Laguszonkowej. Artystce udało się uciec z Kijowa i jest już w Bydgoszczy. Filharmonia Pomorska nie będzie już grać utworów rosyjskich kompozytów. - Nasze działanie nie jest zaprzeczeniem dorobku tak wspaniałych twórców, jak: Czajkowski, Rachmaninow czy Szostakowicz, wręcz przeciwnie i mamy nadzieję, że szybko do tego repertuaru powrócimy - mówi dyrektor Maciej Puto. Pisze Sandra Zakrzewska w „Gazecie Wyborczej - Bydgoszcz”.

Od 24 lutego trwa wojna na Ukrainie wywołana decyzją prezydenta Rosji Władimira Putina. Bombardowane są miasta, w wyniku czego życie straciło już wielu cywilów, a setki tysięcy uchodźców szuka schronienia poza granicami kraju. 

Ukrainie pomagają też bydgoskie instytucje kultury. Teatr Polski zorganizował w niedzielę (6 marca) czytanie performatywne sztuki "Mój sztandar zasikał kotek". Lena Laguszonkowa kończyła pisać dramat w kijowskim schronie podczas bombardowania miasta. Artystka razem z mamą i kotem uciekła z Kijowa i jest już w Bydgoszczy. Pojawiła się też w MCK-u podczas czytania sztuki, które z wielu względów było wyjątkowe. Na scenie spotkali aktorzy Teatru Polskiego, administracja, zespół techniczny i bydgoscy aktywiści. 

Zaloguj się i czytaj dalej za darmo

Zalogowani użytkownicy mają nieograniczony dostęp do wszystkich artykułów na e-teatrze.

Nie masz jeszcze konta? Zarejestruj się.

Tytuł oryginalny

Bydgoskie instytucje kultury solidarne z Ukrainą. "Za wypożyczenie nut wnosimy opłaty, więc płacimy Rosji"

Źródło:

„Gazeta Wyborcza - Bydgoszcz” online

Link do źródła

Wszystkie teksty Gazety Wyborczej od 1998 roku są dostępne w internetowym Archiwum Gazety Wyborczej - największej bazie tekstów w języku polskim w sieci. Skorzystaj z prenumeraty Gazety Wyborczej.

Autor:

Sandra Zakrzewska

Data publikacji oryginału:

07.03.2022

Wątki tematyczne