EN

1.03.2022, 13:13 Wersja do druku

Bydgoszcz. Filharmonia Pomorska rezygnuje z utworów rosyjskich kompozytorów

Filharmonia Pomorska im. Ignacego Jana Paderewskiego Bydgoszczy, w związku z agresją Rosji na Ukrainę, zrezygnowała do odwołania z wykonywania utworów rosyjskich kompozytorów, a także z zapraszania artystów z Federacji Rosyjskiej i artystów współpracujących z tym krajem.

fot. mat. FP

"Stojąc w obliczu tragicznych wydarzeń, które dotykają naszych sąsiadów, Filharmonia Pomorska informuje o wycofaniu z repertuaru koncertowego aż do odwołania utworów rosyjskich kompozytorów. Na naszej estradzie nie będą się również pojawiać obywatele Federacji Rosyjskiej i artyści z krajem tym współpracujący" - podała filharmonia w mediach społecznościowych.

W komunikacie podkreślono, że to wyraz sprzeciwu wobec wojny, a także solidarności z szefem artystycznym Orkiestry Symfonicznej Filharmonii Pomorskiej Mykolą Diadiurą oraz całym narodem Ukrainy.

Diadiura jest ukraińskim dyrygentem, urodzonym w Kijowie. Na stanowisko szefa artystycznego Orkiestry Symfonicznej Filharmonii Pomorskiej został powołany 22 lutego, a wcześniej regularnie z nią współpracował. W swojej karierze pracował jako dyrygent orkiestry opery w Kijowie i orkiestry symfonicznej w Seulu, a w latach 2009-2012 był szefem artystycznym Filharmonii Szczecińskiej.

Źródło:

PAP

Autor:

Jerzy Rausz

Wątki tematyczne