EN

25.05.2021, 10:03 Wersja do druku

Bydgoszcz. Dwie premiery na zakończenie sezonu w Teatrze Polskim

Choć do końca sezonu artystycznego 2020/2021 w Teatrze Polskim w Bydgoszczy został zaledwie miesiąc, to teatr nie zwalnia tempa i na ten czas zaplanował aż dwie premiery.

29 maja po raz pierwszy widzowie będą mogli obejrzeć długo wyczekiwany spektakl „Maszyna” w reżyserii Jagody Szelc. 11 czerwca swoją premierę będzie miał spektakl  „Ach, jeżeli przyjdę dać, tak okrutne, moje ostatnie pożegnanie” w reżyserii Klaudii Hartung-Wójciak.

fot. mat. teatru

Teatralny debiut Jagody Szelc

„Maszyna” w reżyserii Jagody Szelc to spektakl, którego premiera planowana była na 30 kwietnia, jednak przedłużające się zamknięcie instytucji kultury spowodowało, że po raz pierwszy spektakl na żywo będzie można zobaczyć 29 maja. To właśnie premierą „Maszyny”, Teatr Polski w Bydgoszczy będzie świętował ponowne otwarcie.
Inspiracją dla reżyserki Jagody Szelc i dramaturżki Marty Keil, które stworzyły tekst we współpracy z zespołem aktorskim, była „Kolonia karna” Kafki. Sami twórcy spektakl opisują tak:

Maszyna działa od dawna. Działa codziennie. Działa systemowo. Nie trzeba jej uruchamiać. Trzeba ją konserwować. Popsuta działa też wyśmienicie. (…)
Maszyna naświetla dźwiękiem. Niedawno odkryto, że jeśli przez określony czas będzie się naświetlać kogoś konkretną długością fali dźwiękowej oraz wibracją tej fali, to nastąpią modyfikacje zachowań, a w dalszej kolejności: kolonizowanie myśli. Proces ten przebiega poprzez przyuczanie, zapewnianie, wytwarzanie odruchów, przycinanie, przyzwalanie, ocenianie, powtarzanie, zaniechanie. Dobrze jest nie wychylać się za bardzo - zmniejszamy wtedy ryzyko zakłóceń. Budowanie więzi także mu nie służy. Skuteczne oswojenie do konkretnych społecznych ról daje natomiast pewność, że porządek społeczny i ekonomiczny pozostanie nienaruszony, a my spełnimy swoje zadania.

W “Maszynie” materializują się najdrobniejsze procesy lonżowania myśli, rozpięte między czułością a torturą. Działają według określonych procedur, ale ich temperatura i kierunek zmieniają się zależnie od płci, wieku, klasy społecznej i ekonomicznej - a przede wszystkim w zależności od tego, co usłyszysz. W każdej odsłonie doświadczamy więc tylko wycinka możliwości Maszyny.

W spektaklu, który jest debiutem teatralnym reżyserki Jagody Szelc, udział bierze sześcioro aktorek i aktorów TPB - Sara Celler-Jezierska, Michalina Rodak, Małgorzata Trofimiuk, Mirosław Guzowski, Damian Kwiatkowski, Jerzy Pożarowski. Wśród twórców pracujących nad spektaklem znaleźli się: Przemysław Brynkiewicz, odpowiedzialny za światła i wizualizacje, Natalia Giza – autorka scenografii, Maja Skrzypek – autorka kostiumów. Oprawę muzyczną do spektaklu przygotowała Teoniki Rożynek.  Nad spektaklem pracowali także: Agnieszka Kryst (konsultacja choreograficzna), Anna Garncarczyk (montaż video), Adriana Klemenska i Michał Boroń (charakteryzacja) oraz Adam Pakieła (inspicjent).
Spektakl bierze udział w 27. Ogólnopolskim Konkursie na Wystawienie Polskiej Sztuki Współczesnej.

Kiedy i gdzie będzie można zobaczyć „Maszynę”?

Po premierze, „Maszyna” zostanie zaprezentowana publiczności jeszcze pięć razy. Pokaz popremierowy spektaklu odbędzie się 30 maja o godz. 19.00. Pozostałe cztery pokazy zostały zaplanowane na czerwiec – 12 czerwca o godz. 16.00 i 13 czerwca o godz. 18.00  a także 18 i 19 czerwca (każdego dnia o godz.19.00).

fot. mat. teatru

Premiera inspirowana „Antygoną” poza siedzibą TPB

11 czerwca w  I Liceum Ogólnokształcącym w Bydgoszczy odbędzie się premiera spektaklu „Ach, jeżeli przyjdę dać, tak okrutne, moje ostatnie pożegnanie” w reżyserii Klaudii Hartung-Wójciak. Najnowsza produkcja TPB inspirowana jest „Antygoną” Sofoklesa, a powstaje na bazie zespołowego researchu i improwizacji.

Twórcy spektaklu spróbują odpowiedzieć na pytanie: Jak i kogo upamiętniać? Dlaczego warto histeryzować i konspirować? Dlaczego Wenus z Milo jest atrakcyjniejsza bez rąk? Czy Antygona ożywa jako melodramat? Co można znaleźć na zwierzęcych cmentarzach, w lokalnych muzeach, pod bydgoskimi pomnikami i w strofach Sofoklesa? Jak nauczono nas antyku i pożegnań? Po co mistyfikować, wydobywać to, co nieistniejące i analizować „brak”?

Wytworzone na czas spektaklu tymczasowe muzeum migrujących obiektów żałobnych stanie się przestrzenią publicznego uprawniania upamiętnień i opłakiwania.

Próby do spektaklu rozpoczęły się w lutym. Reżyserką i autorką scenariusza jest Klaudia Hartung-Wójciak. Za dramaturgię odpowiada Iga Gańczarczyk, a muzykę przygotował Piotr Peszat. Wśród twórców znaleźli się także: Barbara Hanicka (scenografia), Hanka Podraza (kostiumy), Jędrzej Jęcikowski (reżyseria światła), Bartosz Lisik (przygotowanie wokalne) oraz Hanna Gruszczyńska (inspicjentka).

W spektaklu wystąpią aktorki i aktorzy Teatru Polskiego w Bydgoszczy: Emilia Piech, Małgorzata Witkowska, Paweł L. Gilewski, Marian Jaskulski, Michał Surówka. Po raz pierwszy na bydgoskiej scenie będzie można zobaczyć Katarzynę Pawłowską, aktorkę, choreografkę i tancerkę, która w maju dołączyła do zespołu aktorskiego TPB. W spektaklu gościnnie wystąpi Natasza Aleksandrowicz.

Kiedy i gdzie zobaczyć najnowszą produkcję TPB?

Premiera spektaklu „Ach, jeżeli przyjdę dać, tak okrutne, moje ostatnie pożegnanie”  zaplanowana jest na 11 czerwca. Po premierze spektakl będzie można obejrzeć jeszcze dwa razy – 12 i 13 czerwca. Każdego dnia spektakl będzie rozpoczynał się o godz. 20.30, a wszystkie pokazy odbędą się w gmachu I LO, przy Placu Wolności 9.

Sprzedaż biletów ruszyła Bilety na premiery oraz pozostałe propozycje repertuarowe Teatru Polskiego w Bydgoszczy są już dostępne w Internecie. Wystarczy wejść na www.teatrpolski.pl, następnie na górnym pasku kliknąć w zakładkę „KUP BILET ONLINE”.
Od środy, 26 maja, bilety na spektakle będzie można zakupić także w kasie biletowej TPB. Kasa w budynku przy al. Mickiewicza 2 (wejście główne od ulicy 20 stycznia 1920 roku) będzie czynna od środy do piątku w godz. 14.00 – 18.00 oraz godzinę przed każdym spektaklem.

Źródło:

Materiał nadesłany