Wyreżyserowana przez Natalię Babińską „Halka” w Operze Nova cieszy się niesłabnącą sympatią publiczności; na premierze w 2013 r. przyjęta została aplauzem publiczności równym chyba emocjom, jakie towarzyszyły XIX-wiecznej premierze dzieła.
Przyczyn sukcesu należy upatrywać w koncepcji rozłożenia emocjonalnych akcentów, świetnej warstwie wokalnej i muzycznej, ekspresyjnej grze aktorskiej, pięknie zakomponowanej scenografii i światłach. Na ten spektakl przychodzą zagorzali miłośnicy tego dzieła Moniuszki, jak i ci, którzy dopiero zamierzają poznać polską operę narodową, której twórca stał się jednym z najważniejszych polskich kompozytorów swoich czasów.
Na najbliższe przedstawienia Opera Nova zaprasza w piątek, sobotę i niedzielę: 5, 6, 7 czerwca. Rolę tytułową wykonywać będą gościnnie: Ilona Krzywicka i Małgorzata Trojanowska, która wykonuje tę partię także w spektaklu reżyserowanym przez N. Babińską na stołecznej scenie. Jako Jontek: Nazarii Kachala i Łukasz Załęski. Rolę Janusza wykonywać będą Sławomir Kowalewski i Janusz Żak, w partii Zofii: Darina Gapicz i Dorota Sobczak. Jako Stolnik: Jacek Greszta i Leszek Skrla. Orkiestrę Opery Nova poprowadzi Piotr Wajrak.
Opera Nova wystawi tę wersję „Halki” (czwartą w historii bydgoskiej Opery) po raz 50. Spektakl zarejestrowany został na DVD i Blu-ray i jest dostępny w sprzedaży w operowym butiku.