EN

24.01.2023, 08:30 Wersja do druku

Bydgoszcz. „Ameryka" Julii Holewińskiej i Tomasza Szerszenia powraca do Teatru Polskiego

Ostatni weekend stycznia – tuż przed feriami – w Teatrze Polskim w Bydgoszczy będzie należał do przewrotnej wizji Polski, która przegląda się w Ameryce Południowej niczym w lustrze – i na odwrót.

fot. Natalia Kabanow/mat. teatru

26, 27, 28 i 29 stycznia na deski TPB powróci „Ameryka” w reżyserii Julii Holewińskiej, dla której inspiracją jest wyzwolicielskie dekolonialne spojrzenie, polegające na oduczaniu się oczywistości, podważaniu świętości, odkrywaniu skrytej przemocy i wpisanej w naszą kulturę i system społeczno-ekonomiczny opresji.

Centralną postacią opowieści jest Witoldo Gombrowicz – argentyński pisarz, noblista, uciekinier z polskości, który zabiera nas w podróż po swojej ukochanej Ameryce Południowej i jednocześnie w głąb swojego nowego, nieznanego dramatu. Uwolniony od ciężaru swego kraju i języka, snuje opowieść o „nowej Ameryce, o nas wszystkich”. Wyraża w niej marzenie o ustanowieniu nowej kartografii, o zdekolonizowaniu myślenia, o konieczności wymyślenia nowych bohaterów na miarę „nowego wspaniałego świata”. W narracji Gombrowicza pojawiają się: Kolumb, Maradona, Isaura i Amazonia – każde z nich wadzi się ze swoją własną opowieścią i, przede wszystkim, z historią kolonizacji i innych form opresji, stając w obronie rewolucyjnych i progresywnych wartości. W ich opowieściach Ameryka Południowa jest nie tyle egzotycznym miejscem uchodźctwa, ostatnim portem, co raczej przestrzenią wcielanych w życie utopii i codziennych rewolucji, które zachodzą tam wcześniej i gwałtowniej niż w Polsce.

fot. Natalia Kabanow/mat. teatru

Spektakl otrzymał Patronat Honorowy Ambasady Republiki Argentyny. Spektakl bierze udział w 29. Ogólnopolskim Konkursie na Wystawienie Polskiej Sztuki Współczesnej.

2 spośród 4 pokazów „Ameryki” zaplanowanych na styczeń, będą grane w godzinach porannych – w czwartek 26 stycznia i piątek 27 stycznia – o godz. 11.00. To szczególne zaproszenie dla szkół ponadpodstawowych (spektakl dla widzów od 16. roku życia), które - czerpiąc inspirację z wymowy społeczno-politycznej dramatu - będą mogły rozpocząć świadomy dialog z młodzieżą o współczesnej wizji świata.

Pozostałe pokazy odbędą się w sobotę 28 stycznia o godz. 18.00 oraz w niedzielę 29 stycznia – o godz. 16.00.

Źródło:

Materiał nadesłany