EN

20.06.2022, 09:27 Wersja do druku

Brwinów. Święto teatru lalkowego - na Scenie Letniej - już po raz drugi

To już druga edycja wydarzenia teatralnego w podwarszawskim Brwinowie, które ma wszelkie dane, aby stać się wydarzeniem cyklicznym, corocznym. Latem 2021 roku zaistniała Scena Letnia dla Dzieci im. Jadwigi Warnkówny a teraz ma już swoją drugą edycję. Scena była odpowiedzią na covid, na zamknięcie dzieci w domach, na ograniczenie ich kontaktu z rówieśnikami. 

fot. Paweł Remez

Ponieważ w Brwinowie nie ma sali widowiskowej członkowie Stowarzyszenia Teatr Na Pustej Podłodze pamięci Tadeusza Łomnickiego mającego tutaj swoją siedzibę wybrało miejsce plenerowe – zmodernizowane targowisko miejskie w centrum miasta. Przy dobrej współpracy z Urzędem Gminy Brwinów członkowie Stowarzyszenia, wśród których jest doświadczony reżyser teatralny i były dyrektor teatru (także objazdowego - grającego niejednokrotnie w otwartej przestrzeni), zobaczyli w miejscu targowym możliwości uruchomienia letniej sceny teatralnej. Skoro bowiem jest zadaszona przestrzeń, źródło energii elektrycznej, eleganckie toalety i miejsce na garderobę aktorską – i to wszystko w centrum miasta! – a do tego jest życzliwość lokalnych władz, to wszystkie warunki dla zaistnienia teatru letniego (nie tylko jarmarcznego) są spełnione.

Na patronkę Sceny Letniej dla Dzieci wybrano postać przedwojennej nauczycielki, autorki podręczników, powiastek, bajek i piosenek dla najmłodszych, zasłużonej dla miasta wieloletniej prezeski Koła Polek – z pochodzenia Wielkopolankę - Jadwigę Warnkównę (1851-1934).

Latem 2021 zjechało do Brwinowa na spotkania z najmłodszymi kilka profesjonalnych teatrów lalkowych: Teatr NEMNO Henryka Hryniewickiego ze spektaklami „Smok wawelski” oraz „Czerwony Kapturek”, Akademia Wyobraźni Pawła Pawlika ze spektaklem „O Ignasiu, który nie lubił szkoły”, Teatr Marka Żyły z „Cioskiem i Judytką”, Teatr Animacji Falko Show Krzysztofa Falkowskiego ze spektaklem „Na wozie. Historia kurczątka Rokokoko”. Na finał wakacyjnego maratonu teatralnego przyjechał do Brwinowa Teatr Kubika ze spektaklem „Cyrkowa podróż”. Konsultantem w doborze spektakli jest zaprzyjaźniony z Teatrem Na Pustej Podłodze aktor, reżyser i szef teatru lakowego NEMNO – Henryk Hryniewicki.

Po formę teatru lalkowego sięgnięto trochę dla eksperymentu, trochę z przekory, ale przede wszystkim z miłości do lalek. Starsi członkowie brwinowskiego Stowarzyszenia wychowywali się na teatrze lalkowym – postanowiliśmy sprawdzić, czy dzisiejsi najmłodsi są rzeczywiście już nieodwołalnie przykuci do telewizora, smartfonu i gier komputerowych. Odpowiedź przyszła zaraz po pierwszym spektaklu – teatr lalkowy nie stracił nic z siły i magii oddziaływania na wyobraźnię dziecka, jaką miał od pokoleń. Interaktywny charakter spektakli oraz edukacyjne warsztaty lalkowe po każdym przedstawieniu rozpalają entuzjazm młodej widowni „do czerwoności”. W wielkim tempie ze spektaklu na spektakl rosła ilość widzów na brwinowskim targowisku.

W tym roku – przy wsparciu finansowym ze środków Gminy Brwinów w ramach wspierania działalności pożytku publicznego – zaprosiliśmy sześć spektakli:

„Trzy świnki”, na podstawie bajki braci Grimm, Teatr NEMNO Henryka Hryniewickiego;

„Baśń o rycerzu bez konia”, Teatr Barnaby Marcina Marca;

„Tobi Show”, Teatr Cichy Tobiasza Cichońskiego;

„O Stachu i strachu", Teatr Akademia Wyobraźni Pawła Pawlika;

„Noe", Walny Teatr Adama Walnego;

„Zupka z blaszanego kubka”, Teatr Uszyty Katarzyny i Andrzeja Kopczyków. I tym razem spektakle rekomendował mistrz lalkowej materii – Henryk Hryniewicki.

Poczynając od ostatniej niedzieli czerwca (26 czerwca), czyli pierwszej wakacyjnej, w każdą niedzielę lipcową o godzinie 17.00 na scenie wzniesionej na targowisku miejskim w Brwinowie odbywać się będą spektakle lalkowe (wraz z edukacyjnymi warsztatami lalkowymi po każdym z nich) w ramach Sceny Letniej dla Dzieci im. Jadwigi Warnkówny. Wstęp oczywiście jest wolny.

Brwinowski festiwal teatrów lakowych postanowił także wesprzeć Starosta Pruszkowski i ufundował kolejny spektakl (w pierwszą niedzielę sierpnia). Będzie to spektakl Teatru Marka Żyły pt. „Walizki z różnych stron świata”.     

W małym podwarszawskim mieście z inicjatywy teatralnego Stowarzyszenia – przy ogromnym zainteresowaniu młodej widowni i przy wsparciu lokalnych władz – rodzi się ogólnopolski przegląd teatrów lalkowych…

Źródło:

Materiał nadesłany

Wątki tematyczne