EN

22.06.2021, 08:48 Wersja do druku

Brwinów. Scena letnia na targowisku miejskim

Tradycja teatralna Brwinowa, podwarszawskiego miasteczka, ma już ponad 110 lat. Od roku 2016 wpisuje się w nią Teatr Na Pustej Podłodze pamięci Tadeusza Łomnickiego (TNPP), którego to miasto jest siedzibą. Nie ma tu sali widowiskowej, przedstawienia Teatru odbywają się w sali Ochotniczej Straży Pożarnej, w plenerze lub gościnnie w salach teatralnych na terenie kraju.

fot. mat. teatru

Stowarzyszenie TNPP przewiduje w swoim statucie także organizowanie przeglądów teatrów gościnnych. W sobotę 26 czerwca TNPP, we współpracy z lokalnymi władzami, inicjuje działalność Sceny Letniej dla Dzieci im. Jadwigi Warnkówny – na brwinowskim targowisku w samym centrum miasta. Miejskie targowisko w Brwinowie zostało poddane ostatnio gruntownej modernizacji i nieoczekiwanie stało się eleganckim miejscem sprzyjającym także działalności kulturalnej. A teatr w swojej długiej historii niejednokrotnie przecież obierał plac targowy w centrum miasta dla swoich prezentacji… 

Są dni, kiedy nie ma targu, są też godziny popołudniowe w dni targowe, kiedy ta przestrzeń jest całkowicie wolna a dysponuje wszystkim, co jest niezbędne dla zaistnienia teatru na wolnym powietrzu: wiaty chroniące przed deszczem, pod którymi można ustawić scenę, zainstalować okotarowanie i wszystkie inne urządzenia sceniczne oraz widownię; dostępna jest energia elektryczna, w budynku administracji targowej jest nawet miejsce na garderobę, dostępne są eleganckie (po niedawnej modernizacji) toalety dla widzów. Powstały okoliczności sprzyjające „odwiecznemu” pragnieniu mieszkańców, aby posiadać swój teatr – chociażby nawet tylko w okresie letnim.

W tej sytuacji TNPP wychodzi najpierw naprzeciw najmłodszym mieszkańcom Brwinowa – udręczonym wielomiesięcznym covidowym przesiadywaniem w domu. Po południu w sobotni dzień targowy – po uprzątnięciu śladów porannego handlu - w zadaszonej przestrzeni, a więc bez oglądania się na deszcz, budowany jest od podstaw teatr, po którym w poniedziałek nie będzie już śladu, zostanie tylko szyld zapraszający na kolejny spektakl. W sobotę o godzinie 18:00 rozpocznie się spektakl dla najmłodszych.

Jako pierwszy zaprezentuje się lalkowy Teatr NEMNO Henryka Hryniewickiego – aktora-lalkarza, reżysera i konstruktora mechanizmów lalkowych – ze „Smokiem Wawelskim”. Po skończonej scenicznej opowieści artysta wchodzi w bezpośredni kontakt z najmłodszymi widzami, rozpoczyna warsztaty lalkarskie – ujawnia tajemnice animacji, objaśnia konstrukcję lalek, tłumaczy, jak z materii nieożywionej  rodzi się „żywa” lalka. Młodzi widzowie mają też możliwość samodzielnej animacji.

Scena Letnia dla Dzieci ma swoją patronkę –  związaną z Brwinowem - Jadwigę Warnkównę (1851-1934). Ta pochodząca z Wielkopolski wielka patriotka, pedagog, pisarka, prowadziła najpierw tajną działalność pedagogiczną w zaborze pruskim, następnie w zaborze rosyjskim. W roku 1911 Jadwiga Warnkówna zamieszkała w Brwinowie. Była autorką podręczników szkolnych, wierszy, powiastek i powieści dla dzieci i młodzieży, komponowała dla nich także pieśni i piosenki. Zmarła w Brwinowie w roku 1934 i spoczywa na tutejszym cmentarzu – nieopodal sceny nazwanej Jej imieniem.

Źródło:

Materiał nadesłany

Wątki tematyczne