EN
16.08.2022, 11:18 Wersja do druku

Brwinów. Letnia akademia teatru lalkowego dla najmłodszych

Już drugi raz z rzędu odbywa się w Brwinowie - w ramach Sceny Letniej dla Dzieci im. Jadwigi Warnkówny – wakacyjny przegląd lalkowy. Od ostatniej niedzieli czerwca, przez lipiec i sierpień, spektakle i zajęcia edukacyjne mające miejsce zaraz po nich, odbywają się co tydzień – zawsze w niedzielę o godz. 17.00.

fot. Paweł Remez

Stowarzyszenie Teatr Na Pustej Podłodze (TNPP), we współpracy z Urzędem Gminy Brwinów, buduje za każdym razem scenę na… targowisku miejskim, gdzie jest wszystko po temu, żeby mogło zaistnieć plenerowe spotkanie z teatrem (część zadaszona nad sceną i widownią, źródło energii elektrycznej, toalety dla publiczności a nawet garderoba dla artystów). W wakacje 2021 odbyło się sześć spotkań z teatrem lalkowym, w roku 2022 jest ich dziesięć!

Do zespołów lalkowych zaproszonych w zeszłym roku: Teatr Nemno Henryka Hryniewickiego, Akademia Wyobraźni Pawła Pawlika, Teatr Marka Żyły, Teatr Animacji Falko Show Krzysztofa Falkowskiego, dołączyły w tym roku: Teatr Barnaby Marcina Marca, Walny Teatr Adama Walnego, Teatr Uszyty Katarzyny i Andrzeja Kopczyków, Teatr Form Wielu braci Łukasza i Przemysława Jarzyńskich oraz TeatRyle Marioli i Marcina Ryl-Krystianowskich. Do tej pory działalność Sceny Letniej organizowanej przez Stowarzyszenie TNPP wspierali finansowo Urząd Gminy Brwinów i Starosta Pruszkowski, w roku 2022 działalność Stowarzyszenia została dostrzeżona i doceniona również przez Narodowe Centrum Kultury, które – ze względu na edukacyjne walory teatralnego projektu realizowanego w Brwinowie – wsparło trzy sierpniowe spotkania teatralne dla najmłodszych ze środków Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego.

Już po ubiegłorocznych spotkaniach młoda widownia potrafiła odróżnić i nazwać poszczególne rodzaje lalek: pacynkę, kukiełkę, jawajkę i marionetkę. Ponieważ wszystkie spektakle mają charakter interaktywny a część warsztatowa, prowadzona przez grających w przedstawieniu artystów zaraz po spektaklu, okazuje się dla młodej widowni nie mniej atrakcyjna od samego widowiska, dzieci wchodzą w rzeczywisty dialog z lalkarzami i chłoną słownictwo funkcjonujące w świecie sztuki lalkowej. Część edukacyjna polegająca m. in. na tym, że dzieci osobiście animują lalki biorące wcześniej udział w spektaklu, czasem przygotowują samodzielnie krótkie etiudy z udziałem lalek, jest nieodzownym punktem teatralnego spotkania. Każde poszerza  słownictwo i wiedzę dzieci dotyczące teatru lakowego.

Na przykład w dniu 14 sierpnia 2022 roku warsztaty związane ze spektaklem „Arka wszystkich świętych” Teatru Form Wielu braci Łukasza i Przemysława Jarzyńskich, które dotyczyły kukły oraz lalki stolikowej, pozwoliły młodym widzom oswoić się dodatkowo z tajemniczo brzmiącym określeniem czempuryt (czasem wymawianym: czempurit). Artyści wyjaśnili dzieciom, że  metalowy pręt umożliwiający lalce Noego, budującego arkę, poruszanie ręką, w której trzyma młotek, to właśnie czempuryt.

Właściwie każde spotkanie z kolejnymi zespołami i uczestnictwo w części edukacyjnej przynosi dzieciom systematyczne wzbogacenie wiedzy i słownictwa lalkarskiego. Ze względu na edukacyjny charakter tych spotkań pod szyldem Sceny Letniej pozwoliliśmy sobie nazwać cały ten cykl (zapewne nieco na wyrost) letnią akademią teatru lalkowego dla najmłodszych.

Źródło:

Materiał nadesłany

Wątki tematyczne