EN

11.06.2024, 09:00 Wersja do druku

Brusy. Spektakl plenerowy „Kaszubski kosmos” i dyskusja o twórczości Józefa Chełmowskiego

Fundacja Pomysłodalni, w ramach II Kongresu Kultury Pomorskiej, zaprasza 15 czerwca na spotkanie pt. „Jak skorzystać z fenomenu twórczości Józefa Chełmowskiego?" oraz na spektakl „Kaszubski kosmos”.

fot. mat. organizatora

Pokaz plenerowego spektaklu „Kaszubski kosmos”.
Fundacja Pomysłodalnia i Fundacja im. Józefa i Jadwigi Chełmowskich Skansen zapraszają na dyskusję/warsztat do siedliska, w którym żył i tworzył wyjątkowy artysta Józef Chełmowski.

Prowadząca: Magdalena Wirkus
15 czerwca (sobota), godz. 15.00-17.00
Miejsce: Brusy Jaglie 17
Zgłoszenia mailowe: [email protected], tel. 608-661-616


Jak skorzystać z fenomenu twórczości Józefa Chełmowskiego?
W ramach warsztatu jego uczestnicy będą mieli sposobność do pogłębienie informacji nt. życia i twórczości Józefa Chełmowskiego, szczególnie w aspekcie drogi artysty do sukcesu. Warsztat odbędzie się w Skansenie Józefa Chełmowskiego, miejscu które było zarazem jego domem i pracownią. Podczas warsztatu prowadzący wspólnie z uczestnikami przeanalizuje fenomen twórczości Józefa Chełmowskiego. Analiza odbędzie się na przykładach konkretnych dzieł i przedmiotów należących do artysty w autentycznych przestrzeniach, w których artysta przebywał i działał. W drugiej części uczestnicy zastanowią się w otwartej dyskusji nad 1) podobieństwami własnej drogi życiowej/ artystycznej z drogą Józefa Chełmowskiego. 2) możliwymi inspiracjami życiem i twórczością Józefa Chełmowskiego.

Warsztat poprowadzi Magdalena Wirkus - wnuczka Józefa Chełmowskiego, prezes Fundacji im. Józefa i Jadwigi Chełmowskich. Opiekunka Skansenu Józefa Chełmowskiego pełniąca tam następujące role: przewodniczka po życiu i twórczości artysty, organizatorka prac konserwatorskich, promotorki artysty i jego skansenu w mediach. Więcej o Józefie Chełmowskim: jozefchelmowski.pl

O godz. 21.30 przed UM w Brusach będzie można obejrzeć plenerowy spektakl „Kaszubski kosmos”, który powstał z inspiracji twórczością Józefa Chełmowskiego.
Wstęp wolny.

Kaszubski kosmos/Kaszëbsczi kosmos
Termin: 15 czerwca 2024, godz. 21.30

Koncept, scenariusz i reżyseria: Piotr Wyszomirski
Muzyka: Mariusz Noskowiak
Choreografia: Monika Leśko-Mikołajczyk
Kostiumy: Alicja Gruca
Maszyny teatralne: Robert Florczak
Sztandary, projekt plakatu, elementy scenografii: Karol Formela
Scenografia, selekcja kostiumów: Magdalena Olszewska
Słowa piosenek: Magdalena Olszewska
Aranżacja utworu „Wyleciała dusza z ciała”: Hanka Łubieńska
Aranżacja i wykonanie utworu „Woda szumi”: Zygmunt Brzeziński, Jadwiga Klińska, Janina Kobiela, Elwira Krzywańska, Krystyna Meyer, Małgorzata Pobłocka, Gabriela Roman, Henryka Szpica (śpiewacy chóru „Lutnia” z Luzina)
Wokaliza w utworze „Ścinanie kani”: Aleksandra Czapska-Kosior
Głos: Rafał Ostrowski, Janina Kobiela
Performerzy: Bogumiła Bęben, Wiktoria Białk, Marek Hebel, Marcin Kryża, Marcin Krzywański, Monika Leśko-Mikołajczyk, Jan Lewalski, Wojciech Łapiński, Zuzanna Ławicka, Jaśmina Miętkiewicz, Julia Ostaszewska, Monika Płomin, Artur Podsiedzik, Jan Popis, Patryk Rybus, Zuzanna Rychlak, Marcel Rzepka, Karolina Stojowska-Swedrzyńska, Paulina Strojna, Szatan Witkowsk, Krzysztof Wasilewski.
Produkcja muzyczna, mix, mastering: 96 Studio Mariusz Noskowiak
Tłumaczenie na j. kaszubski: Adóm Hébel
Nagrania w j. kaszubskim: Tadeusz Korthals
Konsultacje kaszubskie: Róman Drzéżdżón, Mateùsz Titës Meyer
Zdjęcia: Leszek Jerzy Pękalski
Kierownictwo produkcji: Magdalena Olszewska
Prapremiera: 17 września 2022 r.

Spektakl przybliża oryginalne elementy kaszubskiej duchowości, mitologii i obrzędowości oraz postać Józefa Chełmowskiego: artysty ludowego, rzeźbiarza, malarza, wynalazcy i filozofa z Brus; ze względu na szerokość swej aktywności i zainteresowań zwanego kaszubskim Leonardo. Ten wybitny artysta z pewnością nie ustępuje Nikiforowi i Teofilowi Ociepce, ale jest od nich mniej znany.

Twórcy mają nadzieję, że dzięki spektaklowi zarówno twórczość Chełmowskiego, jak i niezwykle różnorodna oraz bogata kultura kaszubska trafią do większej i nowej grupy odbiorców. Służą temu także wszechstronne konsultacje społeczne przygotowujące do premiery.

Założeniem twórców było stworzenie komunikatywnego spektaklu, który będzie mógł być pokazywany wszędzie. Z jednej strony nowoczesnego i atrakcyjnego w formie, z drugiej dającego świadectwo nieprzeinaczonego dziedzictwa kulturowego, przez co stanie się, wraz z działaniami towarzyszącymi, niebanalną promocją oryginalnej duchowości rdzennej ludności Pomorza wspartej wysoką jakością artystyczną. Cechą szczególną projektu jest spotkanie w grupie realizatorów i wykonawców uznanych artystów współczesnych z artystami ludowymi i amatorami z Kaszub.

Projekt jest zwieńczeniem wieloletniej działalności Fundacji Pomysłodalnia na rzecz społeczności lokalnej, wykorzystuje doświadczenia ze współpracy z artystami profesjonalnymi i amatorami działającymi na terenie całej Kaszubszczyzny.

********
II Kongres Kultury Pomorskiej jest dofinansowany ze środków Województwa Pomorskiego. Wydarzenie „Kształtowanie tożsamości kulturowej miasta” dofinansowano ze środków Gminy Miasta Rumi.
Organizator: Fundacja Pomysłodalnia
II Kongres Kultury Pomorskiej objęli honorowym patronatem: Marszałek Województwa Pomorskiego Mieczysław Struk, Aleksandra Dulkiewicz prezydent Gdańska, Rektor Uniwersytetu Pomorskiego w Słupsku prof. Zbigniew Osadowski.
Partnerzy: Gdański Teatr Szekspirowski, Instytut Kultury Miejskiej, Centrum Sztuki Współczesnej „Łaźnia”, Zakład Kulturalny, Gdański Archipelag Kultury, Goyki 3 Art Inkubator, Nadbałtyckie Centrum Kultury, Filharmonia Kaszubska (Wejherowskie Centrum Kultury), Pracodawcy Pomorza, Uniwersytet Pomorski w Słupsku, Stacja Kultury – Biblioteka Rumia, Teatr Muzyczny w Gdyni, Fundacja Wspólnota Gdańska, Fundacja Fala Nowej Kultury, Fundacja im. Józefa i Jadwigi Chełmowskich Skansen.
Dodatkowe informacje: kongres.pomorzekultury.pl
*****
Producent spektaklu: Fundacja Pomysłodalnia
Współproducent: Filharmonia Kaszubska
Pokaz spektaklu w Brusach finansuje: Nadbałtyckie Centrum Kultury
Partner: Centrum Kultury i Biblioteki im. Jana Karnowskiego w Brusach

Źródło:

Materiał nadesłany