EN

14.08.2021, 16:17 Wersja do druku

Bielsko-Biała. Zmarł Kazimierz Czapla

Zmarł Kazimierz Czapla, aktor Teatru Polskiego w Bielsku-Białej – poinformował w sobotę dyrektor sceny Witold Mazurkiewicz. Artysta odszedł w piątek w wieku 70 lat.

fot. Bartek Warzecha / mat. teatru

„Z ogromnym bólem i niedowierzaniem zawiadamiam, że odszedł od nas nasz Wielki Przyjaciel, Wielki Artysta i Człowiek, AKTOR… Kaziu Czapla” – napisał na stronie internetowej teatru Mazurkiewicz.

Kazimierz Czapla był absolwentem Państwowej Wyższej Szkoły Teatralnej im. Ludwika Solskiego w Krakowie. Od początku kariery aktorskiej był nieprzerwalnie związany z Teatrem Polskim w Bielsku-Białej. Wystąpił w wielu rolach teatralnych, telewizyjnych, a także w słuchowiskach radiowych.

W latach 80. XX w. trzykrotnie zwyciężył w plebiscycie na najlepszą kreację aktorską. W 1984 oraz 1992 r. był laureatem Złotej Maski, nagrody za osiągnięcia artystyczne w dziedzinie sztuki teatralnej, którą przyznają dziennikarze z województwa śląskiego.

W 2005 r. prezydent Bielska-Białej przyznał mu nagrodę Ikara za wybitną działalność w dziedzinie kultury i sztuki. Podczas VIII Ogólnopolskiego Festiwalu Dramaturgii Współczesnej „Rzeczywistość przedstawiona” w 2008 r. otrzymał wyróżnienie aktorskie za rolę Dyrektora w spektaklu „Żyd”.

W 2015 r. został odznaczony Brązowym Medalem Gloria Artis – Zasłużony Kulturze.

Lokalne media poinformowały, że aktor zmarł w Grecji, gdzie wypoczywał na wakacjach.

Źródło:

PAP