EN

5.02.2024, 08:18 Wersja do druku

Bielsko-Biała. Teatr Banialuka wystawi „Antygonę” Sofoklesa

Premierę „Antygony” Sofoklesa przygotowuje zespół bielskiego Teatru Lalek Banialuka. Będzie to nowa interpretacja dzieła, w której twórcy postarają się „zrozumieć struktury władzy i ich oddziaływanie na kobiety” - poinformował impresariat sceny. Sztuka na afisz trafi 2 marca.

fot. mat. teatru

>>„Antygona” to opowieść towarzysząca naszej cywilizacji od tysiącleci. Pozornie znana każdemu; wzór antycznej tragedii, na którym można studiować gatunek - uczyć się, czym jest fatum i hybris, czy dowiedzieć się, jak potrafią mścić się bogowie. Jednak w obliczu osadzonego w antyku arcydzieła dramaturgii światowej, warto zadać sobie pytania o ponadczasowość, aktualność i uniwersalności jej problematyki<< – podał bielski teatr w komunikacie.

Impresariat sceny zwrócił uwagę, że bohaterka tragedii - młoda dziewczyna, dzień po zakończeniu bratobójczej wojny, staje przed niemożliwym wyborem. Jest rozdarta między obowiązkiem wobec rodziny a politycznym rozkazem. „Co powinna uczynić? Pochować brata, jednocześnie sprzeciwiając się władcy i skazując samą siebie na śmierć? Czy może to boskim nakazom powinna się sprzeciwić, nie dokonując świętego obowiązku wobec brata? W nowej interpretacji staramy się zrozumieć struktury władzy i ich oddziaływanie na kobiety. Chcemy zapytać, jak blisko Antygonie do współczesnych kobiet?” – wskazano.

W sztuce, którą reżyseruje Małgorzata Dębska, wystąpią: Martyna Gajak, Marcelina Budz, Katarzyna Pohl, Radosław Sadowski oraz Tomasz Sylwestrzak. Autorką scenografii jest Marta Bartosik, muzykę skomponowała Julia Dyga, za światło odpowiedzialny jest Emil Lipski, a ruch sceniczny przygotowała Marta Wołowiec.

Sztuka jest drugą premierą w tym sezonie. Wcześniej scena wystawiła spektakl „O mniejszych braciszkach św. Franciszka” Marty Guśniowskiej. W planach jest jeszcze „Mały Książę” Antoine'a de Saint-Exupery'ego.

Teatr Lalek Banialuka im. Jerzego Zitzmana jest jedną z najstarszych scen lalkowych w Polsce.

Źródło:

PAP