EN
30.09.2021, 09:56 Wersja do druku

Bielsko-Biała. Premierowy "Krum" w Teatrze Polskim

"Krum" Hanocha Levina to pierwsza propozycja Teatru Polskiego w nowym sezonie artystycznym. Reżyseruje Małgorzata Warsicka. Premiera 2 października.

fot. Dorota Koperska / mat. teatru

Tytułowy Krum, mężczyzna w średnim wieku, po latach przyjeżdża do rodzinnego miasta. Czeka tam na niego Matka i przyjaciele. Wraca z zagranicy, ale, jak mówi, nie "znalazł tam życia". Nie znajduje go również w domu. Zastaje ludzi pogrążonych w marazmie, uśpionych, marzących o nadaniu życiu kształtu i sensu swojej egzystencji, prowizorycznej, wypełnionej powtarzalnym rytmem narodzin, wesel i pogrzebów. Sztuki Hanocha Levina, izraelskiego dramaturga, powieściopisarza, poety, jednego z najbardziej oryginalnych współczesnych autorów teatralnych są obecne w repertuarze polskich scen, ale  „Krum” doczekał się, jak dotąd, tylko jednej realizacji.

Ta, przygotowywana na bielskiej scenie przez Małgorzatę Warsicką oraz Karola Nepelskiego (muzyka), Agatę Skwarczyńską (scenografia i reżyseria świateł), Katarzynę Łozicką-Matkowską (kostiumy) oraz Anitę Wach (ruch sceniczny), skupia się na obserwacji bohaterów, tworzących modelową społeczność, na rewidowaniu, poddawaniu w wątpliwość i kwestionowaniu wpajanych pokoleniom wartości i mitów, na ich nieprzystawalności, nieadekwatności do świata, który trzeszczy w posadach, rozpada się na naszych oczach. Ten moment krytycznej analizy rodzi pytanie o to, czy warto ocalać stare, niedziałające struktury za wszelką cenę? Pytanie, które mocno wybrzmiewa dziś, w 2021 roku, drugim roku pandemii, która zmieniła wszystko.

Twórcy:
Autor – Hanoch Levin
Przekład – Jacek Poniedziałek
Reżyseria – Małgorzata Warsicka
Scenografia i reżyseria świateł – Agata Skwarczyńska
Kostiumy – Katarzyna Łozicka-Matkowska
Muzyka – Karol Nepelski
Ruch sceniczny – Anita Wach
Obsługa multimedialna – Bartłomiej Kubica
Inspicjentka – Halina Mieszczak
Asystent reżysera i choreografa – Mateusz Wojtasiński
Obsada:
Truda – Oriana Soika
Dupa – Marta Gzowska-Sawicka
Cica – Anita Jancia-Prokopowicz
Krum – Piotr Gajos
Taktyk – Grzegorz Margas
Bertoldo – Mateusz Wojtasiński
Matka – Jadwiga Grygierczyk
Dulce – Grzegorz Sikora
Felicja – Jagoda Krzywicka
Szebojgan, Szkita I, Pielęgniarz, Fryzjer, Fotograf, Grabarz, Pan Młody – Adam Myrczek
Tugatti – Przemysław Kosiński
Muzyk, Szkita II – Dariusz Bury, Seweryn Piętka

Premiera 2.10.2021

Źródło:

Materiał nadesłany