EN

3.10.2022, 08:32 Wersja do druku

Bielsko-Biała. Prapremiera sztuki Artura Pałygi w Teatrze Banialuka

Prapremierę sztuki "Zakazane dzieci – opowieść korczakowska" Artura Pałygi w reżyserii Anny Augustynowicz wystawił w niedzielę bielski teatr lalek Banialuka. Spektakl jest głównym wydarzeniem obchodów 75-lecia tej sceny.

fot. mat. teatru

Dyrektor Banialuki Jacek Popławski powiedział, że twórcy sztuki skojarzyli 75 lat istnienia teatru z 80. rocznicą śmierci Janusza Korczaka i miejscem, w którym znajduje się teatr: mieści się w murach niegdysiejszego żydowskiego domu kultury, a tuż obok do II wojny stała synagoga, którą zniszczyli Niemcy.

"Janusz Korczak poświęcił swoje życie dzieciom. My w większości poświęcamy im naszą pracę. Z tego wyszedł pomysł napisania projektu wokół Korczaka. (…) Treścią jest dziecko, obrona prawa do bycia dzieckiem, podmiotowość dziecka i to, że choć od II wojny minęło wiele lat, to tak naprawdę nic się nie zmieniło. Widzimy to na Ukrainie. (…) Dzieci wciąż są ofiarą. Somalia, Syria. Świat jest wciąż wielką opresją" – powiedział Popławski.

Katarzyna Dendys-Kosecka z bielskiego teatru powiedziała, że dramat Artura Pałygi został napisany specjalnie dla Banialuki i zaprezentowany w formie czytania performatywnego w ubiegłym roku.

"Spektakl jest opowieścią o nieustannym dążeniu do wolności. O poszukiwaniu dziecka w sobie. O samotności. Jest podróżą po dzieciństwie, którą czasami chcemy pamiętać, a czasami wolimy zapomnieć" – wyjaśniła.

Reżyser Anna Augustynowicz podkreśliła, że spektakl i tekst Pałygi są "niezwykle ważną próbą rozmowy o tym, jak niezmienne w naturze ludzkiej jest okrucieństwo".

Dyrektor Jacek Popławski powiedział, że spektakl adresowany jest do widza od 13. roku życia, aby "młodzież, która wchodzi w okres, gdy podlega różnym wpływom, może być radykalizowana, ogląda śmierć w internecie, mogła utożsamić się z innymi dziećmi".

"Mam nadzieję, że każdy widz będzie mógł wyciągnąć daleko idące wnioski ze spektaklu. Ale swoje, my nie narzucamy interpretacji" – zaznaczył.

W obsadzie spektaklu znaleźli się: Martyna Gajak, Marta Popławska, Lucyna Sypniewska, Maciej Jabłonowski i Piotr Tomaszewski. Scenografię zaprojektował Marek Braun, muzykę skomponował Jacek Wierzchowski, a projekcje, które zostały użyte, przygotował Wojciech Kapel.

Teatr Lalek Banialuka im. Jerzego Zitzmana jest jedną z najstarszych scen lalkowych w Polsce.

Źródło:

PAP