EN

28.01.2025, 08:38 Wersja do druku

Bielsko-Biała. Nie ma już z nami Jana Chmiela

Z wielkim smutkiem przyjęliśmy wiadomość o śmierci Jana Chmiela - artysty, edukatora, działacza społecznego i człowieka o wielkim sercu.

mat. Bielskiego Stowarzyszenia Artystycznego „Teatr Grodzki”

Janek Chmiel, człowiek o wielkim sercu i ogromnej pasji połączonej z misją pomagania innym, odszedł od nas 23 stycznia.

Mało kto wie, że ten człowiek, całym swoim życiem nakierowany na bycie dla innych, był absolwentem Wyższej Szkoły Zarządzania i Bankowości w Poznaniu. Jednak dla nas nie był zimnym bankowcem, który liczy banknoty, ale człowiekiem dobrej energii, zarażającej nią innych. Potrafił wywołać uśmiechy na twarzach dzieci, które miały problem z pozytywnym postrzeganiem świata.

Spełniał się jako lalkarz i aktor teatralny. W Teatrze Lalek Banialuka zadebiutował w 1984 roku, jak odtwórca głównej roli w spektaklu "Kowal" w reżyserii Jerzego Zitzmana. Na deskach Banialuki występował przez blisko 15 lat, do 1999 roku. W tym czasie znalazł się w obsadzie ponad 30 spektakli, m.in. takich, jak: "Krawiec Pan Niteczka" (1985), "Opowieść o chłopcu i wietrze" (1991), "Historia o Królewiczu Rumianku" (1996) czy "Ballady dziadowskie" (1998).

W 1993 roku w Opolu podczas XVI Ogólnopolskiego Festiwalu Teatrów Lakowych otrzymał wyróżnienie zespołowe za rolę w spektaklu Banialuki "Opowieść o chłopcu i wietrze" w reż. Aleksandra Antończaka, a w 1997 roku w XVIII OFTL - II nagrodę zespołową dla Teatru 3/4 Zusno (Teatr Banialuka – Ośrodek Teatralny w Bielsku Białej).

W latach 1999-2005 był aktorem Teatru Polskiego w Bielsku-Białej. W Teatrze Polskim zagrał miedzy innymi w spektaklach: "Czekając na Godota", "Alchemik", "Szewcy", "Trzy siostry" oraz "Iwona, księżniczka Burgunda".

Za swoją działalność artystyczną został wyróżniony listem gratulacyjnym prezydenta miasta z okazji Dnia Teatru 1997 roku. Był też nominowany do Nagrody Prezydenta Bielska-Białej w Dziedzinie Kultury i Sztuki Ikar 2007.

Zagrał w filmie promocyjnym Bielska-Białej, który - również dzięki jego osobowości - był wielokrotnie nagradzany.

Jan Chmiel był twórcą i pierwszym prezesem Bielskiego Stowarzyszenia Artystycznego Teatr Grodzki. W latach 2004-2006 pełnił funkcję zastępcy dyrektora ds. marketingu Zakładu Introligatorsko-Drukarskiego Stowarzyszenia Teatr Grodzki. W Teatrze Grodzkim - jako kierownik Warsztatu Terapii Zajęciowej Jesteś Potrzebny - przez lata organizował spotkania, happeningi, przedstawienia teatralne, wykłady. Wszystko po to, aby jego podopieczni jak najwięcej brali z życia i jak najwięcej z niego rozumieli.

Drogi Janku, w naszej pamięci pozostaniesz przede wszystkim człowiekiem o wielkim sercu i uśmiechu. Szkoda, że zabrałeś go ze sobą. Jednak mamy nadzieję, że z wysokości nieba nadal się do nas życzliwie uśmiechasz.

O czym jest przekonany jeden z tych, którzy mieli zaszczyt Ciebie znać i z Tobą współpracować.

Tytuł oryginalny

Nie ma już z nami Jana Chmiela

Źródło:

Urząd Miejski w Bielsku-Białej

Autor:

Jacek Kachel

Data publikacji oryginału:

27.01.2025