W dniach 21-15 maja odbędzie się XXIX Międzynarodowy Festiwal Sztuki Lalkarskiej
Międzynarodowy Festiwal Sztuki Lalkarskiej od ponad 50 lat jest świętem teatru lalek, teatru plastycznego i formy skierowanym do szerokiej publiczności. Prezentuje nowe trendy w sztuce lalkarskiej, promuje nieznanych polskiej publiczności twórców i spektakle będące polskimi prapremierami. Do udziału w zmaganiach konkursowych 29. edycji Festiwalu wybraliśmy wybitne teatry z Belgii (Czajka Compagnie Belova-Iacobelli), Czech (Biały Kieł Divadlo Drak), Danii (Dom Sofie Krog Teater), Hiszpanii (Mechanika duszy Zero En Conducta Company), Francji (TraverséesThéâtre de L’Entrouvert) oraz teatry z Polski (Wielkie mi Coś Opolski Teatr Lalki i Aktora, Romans Natalia Sakowicz). Ponadto w programie, poza konkursem, znalazły się dwa spektakle plenerowe: „Eurydyka” Teatru Biuro Podróży i „Women in Red” Living Picture Visual Theatre (Węgry), a także najnowsze realizacje Teatru Lalek Banialuka: „Smoki”, „Proces”, „Włosy Mamy”. Prezentowane widowiska cechują interesujące rozwiązania formalne oraz tematyka poruszająca zagadnienia współczesne i uniwersalne. Rozmawiamy m.in. o potrzebie przyjaźni, miłości, empatii, przemijaniu i znaczeniu pamięci, istnieniu metafizyki, zmianach cywilizacyjnych, imigracji, przemocy i odrzuceniu z powodu inności. Chcemy nie tylko wzruszać pięknem obrazu, kunsztem animacji, ale także otwieramy przestrzeń do dyskusji o sztuce i człowieku we współczesnym świecie. Planujemy liczne wydarzenia dodatkowe, między innymi rozmowy pospektaklowe z twórcami, czytanie performatywne czy interesujący blok warsztatowy.
XXIX Międzynarodowy Festiwal Sztuki Lalkarskiej prezentuje się po raz pierwszy w nowej odsłonie identyfikacji wizualnej zaprojektowanej w drodze konkursu przez Piotra Stalę – absolwenta projektowania graficznego Akademii Sztuk Pięknych w Katowicach oraz Foundation in Art & Design na Ravensbourne University w Londynie, wyróżnionego w konkursie Polish Graphic Design Awards.
Festiwal otworzy PARADA FESTIWALOWA 21.05.2022. Uformują ją artyści Teatru Lalek Banialuka, kataryniarz, szczudlarze, kolektyw aktorów i performerów Street Art Masters Living Statues, kuglarze z Teatru Świat(ł)a oraz goście festiwalowi i chętni widzowie, prowadzeni przez Grupę Perkusyjną Walimy w Kocioł. Wieczór teatralny w Bielsku-Białej będzie bogaty w atrakcje, a jego akcenty będzie można oglądać w kilku miejscach. Na placu Ratuszowym LIVING PICTURE VISUAL THEATRE z Węgier. Galerię Sfera zdominuje STREET ART MASTERS LIVING STATUES, na placu Bolka i Lolka odbędą się pokazy ognia w wykonaniu TEATRU ŚWIAT(Ł)A. W Teatrze Lalek Banialuka o godzinie 18:00 odbędzie się oficjalne otwarcie festiwalu spektaklem SMOKI w reżyserii Anny Nowickiej. Późnym wieczorem plac Bolesława Chrobrego stanie się sceną teatralną dla EURYDYKI Teatru Biuro Podróży z Poznania.
Festiwal dopełnią liczne wydarzenia towarzyszące: czytanie performatywne, wystawa, warsztaty, koncerty, pokazy etiud studentów szkół lalkarskich.
Szczegóły na www.banialuka.pl oraz puppetryartfestival.com,
XXIX Festiwal Sztuki Lalkarskiej odbywa się pod honorowym patronatem Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego prof. dr hab. Piotra Glińskiego, Prezydenta Miasta Bielska-Białej Jarosława Klimaszewskiego oraz pod patronatem Polskiego Ośrodka Lalkarskiego POLUNIMA i Stowarzyszenia ZASP.