EN

24.10.2024, 20:01 Wersja do druku

Bielsko-Biała. Jesienna odsłona projektu „Spektakle bez barier 2024 – edycja XI” w Teatrze Polskim

To już jedenasta edycja projektu „Spektakle bez barier” w Teatrze Polskim w Bielsku-Białej, który cieszy się niesłabnąca popularnością i ma swoich stałych odbiorców wśród mieszkańców Bielska-Białej, ale także innych miast, takich jak Kraków, Chorzów, Katowice czy Cieszyn, a dołączają do nich wciąż nowi widzowie.

fot. Dorota Koperska / mat. teatru

W ramach tegorocznych działań teatr zrealizował dotychczas kilka spotkań warsztatowych oraz spektakli dostosowanych do potrzeb osób z dysfunkcjami wzroku i słuchu („Sztukmistrz z miasta Lublina” i „Poszukiwany, poszukiwana” z audiodeskrypcją oraz „Hotel Westminster” z tłumaczeniem na język migowy).

Jesienią zaplanowano kolejne niecodzienne wydarzenia. Wśród nich znajdzie się to, co w projekcie najważniejsze – czyli spektakle przystosowane do potrzeb osób z niepełnosprawnościami, obudowane innymi ciekawymi działaniami związanymi z tematyką przedstawień oraz ideą projektu.

Najbliższa prezentacja w ramach cyklu „Spektakli bez barier” to znakomita komedia mistrza Stanisława Barei pt. „Poszukiwany, poszukiwana”, w reżyserii Pawła Szkotaka z tłumaczeniem na język migowy. Nowością będą specjalne, artystyczne tłumaczenia piosenek na polski język migowy, przygotowane i zrealizowane przez Fundację „Migawka” z Krakowa. Dzięki nim utwory muzyczne zyskają nowy, artystyczny wyraz w języku gestów. Pokaz odbędzie się 26 października.

Na 9 listopada zaplanowano klasykę molierowskiej komedii – „Skąpca” z audiodeskrypcją. Przedstawieniom towarzyszą warsztaty z twórcami teatralnymi oraz aktorami (m. in. z Michałem Czaderną – odtwórcą głównej roli w komedii „Poszukiwany, poszukiwana”, kostiumografką Barbarą Guzik i scenografem Damianem Styrną).

Wśród zaplanowanych wydarzeń znajdą się również - spotkanie z Anną Goc - autorką poruszającej, bestselerowej książki „Głusza” (uhonorowanej m. in. Nagrodą im. Ryszarda Kapuścińskiego za najlepszy reportaż literacki) oraz cykl „WSPÓŁodczuj w teatrze – poznajmy się bliżej”, który przybliża widzom teatru język i kulturę Głuchych oraz tematykę osób niewidomych i towarzyszących im psów asystujących.

Kalendarium wydarzeń oraz aktualne informacje dostępne są na stronie teatr.bielsko.pl/sbb

Projekt dofinansowano ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego pochodzących z Funduszu Promocji Kultury.

Źródło:

Materiał nadesłany