EN

13.11.2020, 16:08 Wersja do druku

Bielsko-Biała. 15 mln zł z funduszy norweskich na budowę Centrum Bajki i Animacji

Studio Filmów Rysunkowych w Biesku-Białej (SFR) otrzyma ok. 15 mln zł z funduszy norweskich na budowę Interaktywnego Centrum Bajki i Animacji, które będzie pełniło funkcje rozrywkową i edukacyjną. Koszt całej inwestycji, która ma zostać zakończona w 2023 r. to 32 mln zł.

Jak poinformowało w poniedziałek Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego, ponad 240 mln zł zostanie przekazanych na realizację w sumie 20 projektów, które decyzją wicepremiera, ministra kultury Piotra Glińskiego otrzymały dofinansowanie z Mechanizmu Finansowego Europejskiego Obszaru Gospodarczego oraz budżetu państwa w ramach Programu Kultura. Wśród wybranych przedsięwzięć jest budowa Interaktywnego Centrum Bajki i Animacji przy Studiu Filmów Rysunkowych w Bielsku-Białej.

- To bardzo dobra wiadomość dla przyszłości naszego Studia. Bardzo się cieszę się, że projekt Interaktywnego Centrum wchodzi w fazę realizacji. Po jego ukończeniu Studio będzie stało na dwóch silnych nogach: z jednej strony na produkcji filmowej, którą zamierzamy rozbudować, z drugiej zaś strony na rozrywce i edukacji medialnej, którą zapewni Centrum Bajki i Animacji - powiedział w piątek dyrektor SFR Andrzej Orzechowski.

Centrum ma być połączeniem interaktywnego i nowoczesnego muzeum z parkiem rozrywki. Tworzone będzie w oparciu o dorobek Studia Filmów Rysunkowych, w którym powstały m.in. animowane seriale z Bolkiem i Lolkiem oraz psem Reksiem.

Całkowity koszt budowy Centrum wyniesie 32 mln zł. Poza funduszami norweskimi w wysokości ok. 15 mln zł, na budżet składają się w zdecydowanej większości środki resortu kultury, a także samorządu Bielska-Białej, który wniósł także działkę pod budowę.

Na początku przyszłego roku ruszą przetargi, a następnie prace rozbiórkowe i budowlane. Przewidziany termin zakończenia budowy i otwarcia Centrum to rok 2023 - przekazał Piotr Płatek z SFR.

Studio Filmów Rysunkowych powstało w 1947 r. Pod kierownictwem plastyka Zdzisława Lachura utworzono w Katowicach zespół, który po komplikacjach lokalowych trafił do Bielska. Pierwszy film rysunkowy powstał rok później. Czarno-biały "Czy to był sen?" nigdy jednak nie wszedł na ekrany. Z bielskim studiem współpracowali m.in. Zbigniew Lengren, Jan Szancer, Józef Szajna, Jan Brzechwa, Ludwik Jerzy Kern, Stefan Kisielewski, Krzysztof Komeda i Krzysztof Penderecki. W wytwórni powstało ponad 1 tys. filmów animowanych.

Źródło:

PAP

Wątki tematyczne