EN

14.03.2024, 16:12 Wersja do druku

Białystok. Wiosna w Teatrze Dramatycznym

Teatr Dramatyczny zaprasza na spektakle, które będzie można obejrzeć jeszcze w marcu i kwietniu. Wśród propozycji widzowie znajdą najnowsze przedstawienia „Szwagierki” i „Posprzątane”, ale także znane i lubiane tytuły: „Zapiski oficera Armii Czerwonej”, „Wszystko w rodzinie”, czy „Boeing, Boeing”.

Scena ze spektaklu „Makbet”, reż. Grzegorz Suski. Fot. Bartek Warzecha

16 i 17 marca o godzinie 19:00 oraz 13 i 14 kwietnia o godzinie 18:00 w Auli Wydziału Nauk o Edukacji UwB  publiczność będzie miała okazję obejrzeć najnowszą produkcję Teatru Dramatycznego im. Aleksandra Węgierki w Białymstoku - „Szwagierki” w reżyserii Michała Znanieckiego.  Spektakl na podstawie sztuki Michela Tremblaya to doskonała propozycja zarówno dla entuzjastów musicali, jak i komedii.  Sztuka w zabawny sposób  opowiada o problemach, codziennych troskach, ale i marzeniach  kobiet. 

Instytucja zachęca również widzów do obejrzenia spektaklu „Zapiski oficera Armii Czerwonej”. Pamiętnik lejtnanta Michaiła Zubowa to historia człowieka, który próbuje pogodzić zastane realia na ziemi polskiej z propagandą, którą wpajano mu od lat. Tytułową postać od 32 lat odgrywa Krzysztof Ławniczak. W lokalnej kulturze teatralnej spektakl zapisał się jako klasyka, którą każde nowe pokolenie musi zobaczyć. Przedstawienie będzie można obejrzeć 16 oraz 17 marca o godz. 16.00 w Uniwersyteckim Centrum Kultury. 

Kolejną pozycją na marcowym afiszu jest spektakl „Chłopcy”. Owi chłopcy to już nie dzieci, nie nastolatkowie, lecz dorośli mężczyźni zamieszkujący zakład opieki. Jak sugeruje tytuł, czują się całkiem młodo – śmieją się, lubią stroić sobie z innych żarty, płatać figle, przemycać alkohol do pensjonatu i prawić o kobiecych walorach. Przeżywają drugą młodość. Cóż się z nimi mają siostry zakonne! Siostra przełożona jest wyrozumiała i przymyka na to oko. Jednak gdy odchodzi, „rządy” przejmuje siostra Maria. Jak sobie poradzą „Chłopcy” z nową siostrą przełożoną? O tym widzowie będą  mogli się przekonać 23 oraz 24 marca o godz. 18.00 w Kinie Ton.

W kwietniowym repertuarze pojawi się lubiane i długo wyczekiwane przez białostocką publiczność przedstawienie „Posprzątane”. To opowieść o małżeństwie lekarzy, którzy odnoszą sukcesy zawodowe, ale nie są tak idealną parą jak może się wydawać.  Przedstawienie w reżyserii Bożeny Baranowskiej będzie można obejrzeć 5 kwietnia o godz. 19.00 oraz 6 i 7 kwietnia o godz. 16.00 w Uniwersyteckim Centrum Kultury.

Jedną z najzabawniejszych fars wystawianych przez Teatr Dramatyczny jest „Boeing, Boeing” Marca Camolettiego. Instytucja zaprasza do spędzenia jednego z wiosennych wieczorów z Maksem i jego narzeczonymi-stewardesami oraz Nadią, gospodynią domową, która pomaga swojemu pracodawcy utrzymać romanse w tajemnicy. Wszystko idzie gładko, dopóki nie pojawia się samolot szybszy niż inne i zmienia rozkład lotu. Czy dojdzie do spotkania narzeczonych? Tego dowiedzieć się będzie można 27 i 28 kwietnia o godz. 19.00 w Auli Wydziału Nauk o Edukacji Uniwersytetu w Białymstoku.

Na afisz powróci również uwielbiana farsa „Wszystko w rodzinie”, w której bohaterowie zostają wciągnięci w serię nieprawdopodobnych wydarzeń w szpitalu św. Andrzeja w Londynie. Wszystko to za sprawą pewnej osoby, który po latach pojawi się w gabinecie jednego z lekarzy. Spektakl będzie można obejrzeć 6 i 7 kwietnia o godz. 19.30 w Kinie Ton.


W repertuarze Teatru Dramatycznego nie zabraknie przedstawienia dla młodzieży szkolnej. W kwietniu uczniów szkół ponadgimnazjalnych instytucja zaprasza na „Makbeta” Wiliama Shakespeare’a.  Spektakl ukazuje całą paletę emocji, rozterek Makbeta i jego żony. Sztuka przedstawia psychologiczny aspekt natury ludzkiej.: wewnętrzną walkę dobra ze złem. Adaptacja Teatru Dramatycznego łączy w sobie klasyczny tekst i współczesną scenografię, tak aby spektakl był atrakcyjny również dla młodego widza. Wielbicielom romantycznych historii instytucja proponuje „Motyle są wolne”. To opowieść o Donie - młodym chłopaku, który próbuje uwolnić się od despotycznej matki. Bohater wyprowadza się z domu i poznaje sąsiadkę, aspirującą aktorkę. Ta ekscentryczna dziewczyna uczy go czym jest miłość i wywraca jego poukładane życie do góry nogami. Przedstawienie będzie można obejrzeć 27 i 28 kwietnia o godz. 16.00 w Uniwersyteckim Centrum Kultury.

W repertuarze Teatru Dramatycznego nie zabraknie przedstawienia dla młodzieży szkolnej. W kwietniu uczniów szkół ponadgimnazjalnych instytucja zaprasza na „Makbeta” Wiliama Shakespeare’a.  Spektakl ukazuje całą paletę emocji, rozterek Makbeta i jego żony. Sztuka przedstawia psychologiczny aspekt natury ludzkiej.: wewnętrzną walkę dobra ze złem. Adaptacja Teatru Dramatycznego łączy w sobie klasyczny tekst i współczesną scenografię, tak aby spektakl był atrakcyjny również dla młodego widza. Wielbicielom romantycznych historii instytucja proponuje „Motyle są wolne”. To opowieść o Donie - młodym chłopaku, który próbuje uwolnić się od despotycznej matki. Bohater wyprowadza się z domu i poznaje sąsiadkę, aspirującą aktorkę. Ta ekscentryczna dziewczyna uczy go czym jest miłość i wywraca jego poukładane życie do góry nogami. Przedstawienie będzie można obejrzeć 27 i 28 kwietnia o godz. 16.00 w Uniwersyteckim Centrum Kultury.Źródło:

Materiał własny