EN
5.04.2022, 09:38 Wersja do druku

Białystok. Wielkie teatralne święto. Przegląd Niezawodowej Twórczości Teatralnej

Już we wtorek (5.04) w Podlaskim Instytucie Kultury rozpocznie się podlaskie teatralne święto. Otóż tego dnia wystartuje II Wojewódzki Przegląd Niezawodowej Twórczości Teatralnej "PIKtoGRAmy".  

- Ten przegląd bije rekordy popularności, a to dla nas organizatorów wielka radość – podkreśla Mila Wyszkowska, koordynatorka przeglądu z PIK - W przesłuchaniach konkursowych Mistrzowie Recytacji i Mistrzowie Piosenki zgłosiło się aż 220 recytatorów i wokalistów w wieku od 3 do 19 lat. Natomiast w Forum teatrów Niezawodowych zaprezentuje się 13 grup teatralnych. Uczestnicy to laureaci konkursów gminnych z całego województwa podlaskiego.

Występy oceniać będzie jury w składzie: Katarzyna Wolak-Gąsowska (aktorka Teatru Wierszalin), Katarzyna Wiktorko (choreografka, nauczycielka tańca), Paula Gogol (aktorka Teatru Dramatycznego im. Aleksandra Węgierki w Białymstoku) i Mila Wyszkowska (specjalista do spraw teatru Podlaskiego Instytutu Kultury w Białymstoku).

Przegląd będzie odbywać się w formie konkursu, który podzielono na trzy kategorie:

- przegląd recytatorski (Mistrzowie Recytacji)

- przegląd piosenki (Mistrzowie Piosenki)

- Forum Teatrów Niezawodowych.

Jako główny temat drugiej edycji II Wojewódzkiego Przeglądu Niezawodowej Twórczości Teatralnej "PIKtoGRAmy", wybrano Mikrokosmos, a dokładnie owady, które istnieją w świecie przyrody, ale często przez pośpiech i zabieganie człowiek przestaje je zauważać. Poprzez skupienie się na tym temacie młodzi recytatorzy, wokaliści i aktorzy amatorzy, będą mieć okazję do obserwacji otaczającego świata i skupienia uwagi na znajdujących się wokół detalach. Obserwacja "kosmosu pod nogami" może sprawić, że dzieci i młodzież uzmysłowią sobie, że tuż obok, w parku na skwerku, trawniku pod szkołą, w szczelinach chodnika, tętni życie.

Dodatkową wartością przeglądu, poza wymiarem artystycznym, jest wartość edukacyjna. Dzięki towarzyszącemu przeglądowi stoisku z owadami i planszami tematycznymi oraz warsztatem prowadzonym przez studentów Wydziału Biologii Uniwersytetu w Białymstoku młodzi artyści, będą mieli okazje do bliskiego kontaktu z tą częścią otaczającego nas świata - mikrokosmosem.

Temat przeglądu połączony jest również z Projektem "pikTOgraMY", który został dofinansowany przez Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego. Projekt przewiduje pokaz spektakli profesjonalnych w formie objazdu, warsztaty tworzenia domków dla owadów oraz realizację spektaklu, który oparty jest na tekście Karla i Jozefa Čapeków "Zo života hmyzu" ("Z życia owadów").

Program przeglądu:

* Wtorek (5.04): Mistrzowie Recytacji
* Środa (6.04) : Mistrzowie Piosenki
* Czwartek (7.04): Forum Teatrów Niezawodowych
* Piątek (8.04): Gala Laureatów Przeglądu

SZCZEGÓŁOWY HARMONOGRAM

Zaloguj się i czytaj dalej za darmo

Zalogowani użytkownicy mają nieograniczony dostęp do wszystkich artykułów na e-teatrze.

Nie masz jeszcze konta? Zarejestruj się.

Tytuł oryginalny

Wielkie teatralne święto. Przegląd Niezawodowej Twórczości Teatralnej

Źródło:

Białystok Online

Wątki tematyczne