EN

17.06.2021, 15:13 Wersja do druku

Białystok. "Wesoła wdówka" i "West Side Story" - w nowym sezonie Opery i Filharmonii Podlaskiej

Inne aktualności

Premiera operetki "Wesoła wdówka", musicalu "West Side Story", koncerty symfoniczne, konkurs młodych dyrygentów, muzyczne bajki dla dzieci - znalazły się wśród propozycji Opery i Filharmonii Podlaskiej w Białymstoku na nowy sezon artystyczny 2021/2022.

Podczas czwartkowej konferencji prasowej p.o. dyrektora Opery i Filharmonii Podlaskiej (OiFP) prof. Violetta Bielecka mówiła, że w nowym sezonie artystycznym planowane są dwie premiery: operetki "Wesoła wdówka" i musicalu "West Side Story". Zwróciła uwagę, że przygotowanie premier to duże koszty, a "Wesoła Wdówka" miała być wystawiona już dwa lata temu, ale ze względu na pandemię, premiera była przesuwana.

Premiera "Wesołej Wdówki" otworzy sezon 25 września, natomiast premiera "West Side Story" planowana jest na styczeń przyszłego roku.

W nowym sezonie artystycznym zostaną też wznowione takie przedstawienia jak musical "Doktor Żywago", operetka "Baron cygański", a także muzyczne bajki dla dzieci jak np. "Adonis ma gościa".

Wśród planów symfonicznych znalazło się 27 koncertów. Jak mówił kierownik muzyczny OiFP prof. Mirosław Błaszczyk, okres bez publiczności był bardzo długi, a wszyscy artyści: muzycy, soliści, chór bardzo czekali na tę możliwość.

"Przyszyły sezon jest sezonem niezwykłym, bo oprócz +Wesołej wdówki+, +West Side Story+ i wznowienia +Doktora Żywago+ (…), mamy dwa potężne wydarzenia artystyczne" - mówił Błaszczyk.

Zaliczył do niech jubileusz 15-lecia działalności Chóru Opery i Filharmonii Podlaskiej, który prowadzi Bielecka oraz organizację Ogólnopolskiego Konkursu Młodych Dyrygentów, który będzie miał w maju przyszłego roku swoją siódmą edycję. Błaszczyk powiedział, że konkursem zainteresowane są wszystkie akademie muzyczne w Polsce. "Wszyscy chcą przyjechać do Białegostoku, więc można już wyrokować, że będzie bardzo duża liczba chętnych" - mówił Błaszczyk i zaznaczył, że tylko 24 dyrygentów może wziąć w nim udział.

OiFP otrzymała też dofinansowanie z programu MKDNiS "Kultura inspirująca" na promocję kultury polskiej za granicą. W ramach projektu chór i orkiestra OiFP jesienią wystąpi z koncertem w Rzymie. W programie znajdzie się jedno z najważniejszych dzieł Feliksa Nowowiejskiego "Quo Vadis". Koncert zaplanowano na koniec października.

Opera i Filharmonia Podlaska - Europejskie Centrum Kultury w Białymstoku to jedna z największych instytucji kultury w regionie; podlega pod samorząd województwa podlaskiego.

Źródło:

PAP