EN

23.09.2020, 16:52 Wersja do druku

Białystok. "Wesoła wdówka" i "Eugeniusz Oniegin" w planach Opery i Filharmonii Podlaskiej

mat. teatru

Premiery "Wesołej wdówki" i "Eugeniusza Oniegina", festiwale muzyczne poświęcone m.in. Krzysztofowi Pendereckiemu a także koncerty symfoniczne i przedstawienia muzyczne dla dzieci - to niektóre z planów Opery i Filharmonii Podlaskiej (OiFP) na nowy sezon artystyczny.

Podczas środowej konferencji prasowej dyrektorka Opery i Filharmonii Podlaskiej Ewa Iżykowska-Lipińska przypomniała, że w związku z epidemią koronawirusa działalność - artystyczną i edukacyjną - trzeba było w marcu przenieść do internetu. Do grania na scenie powrócono w czerwcu, a na koniec sezonu w sierpniu odbyło się kilka koncertów w amfiteatrze opery. Wyjaśniła, że nadchodzący sezon "będzie na specjalnych warunkach", bo widownia może być wypełniona tylko w połowie. Już zagrane przedstawienia m.in. musical "Jesus Christ Superstar", pokazały jednak, że warto podjąć ryzyko gry w takich warunkach.

Nowy sezon w najbliższy piątek zainauguruje koncert symfoniczny orkiestry i chóru Opery i Filharmonii Podlaskiej pod batutą Mirosława Błaszczyka, na którym zagrane zostaną utwory m.in. Krzysztofa Pendereckiego i Ludwika van Beethovena.

Pierwszą premierą będzie operetka "Wesoła wdówka" Franza Lehara - zaplanowano ją na styczeń 2021 roku, a reżyserem będzie Michał Znaniecki.

Kolejną premierą - która miała odbyć się w poprzednim sezonie, jednak ze względu na epidemię została odwołana - będzie opera "Eugeniusz Oniegin" Piotra Czajkowskiego. A na zakończenie sezonu OiFP pokaże operę "Verbum nobile" Stanisława Moniuszki. Opera ta w wersji koncertowej została zagrana przez OiFP na początku września.

W planach opery jest też organizacja kilku festiwali - będą to m.in. Festiwal im. Krzysztofa Pendereckiego i - w sierpniu przyszłego roku - Festiwal Pucciniego.

W sezonie symfonicznym ma się odbyć ponad 20 koncertów. Kierownik artystyczny OiFP Mirosław Błaszczyk zapowiedział, że dyrygować będą m.in. Antoni Wit, Wojciech Rodek i Maciej Żółkowski.

W planach opery są też działania dla dzieci. Na scenie będzie można zobaczyć zrealizowane do tej pory bajki muzyczne - takie jak "Księga Dżungli" czy "Brzydki Kaczorek". Dzieci i młodzież opera zaprasza na otwarte próby generalne, warsztaty i koncerty edukacyjne.

Opera i Filharmonia Podlaska - Europejskie Centrum Kultury w Białymstoku to jedna z największych instytucji kultury w regionie; podlega pod samorząd województwa podlaskiego.

Źródło:

PAP

Wątki tematyczne